Do zobaczenia za rok!

Skomentuj (17)
Ponad 80 tysięcy osób odwiedziło w tym roku Kazimierz nad Wisłą w czasie X Jubileuszowego Lata Filmów. Taką liczbę podali organizatorzy Festiwalu Filmowego podczas podsumowującej imprezę konferencji, która odbyła się 8 sierpnia w Klubie Festiwalowym na Nadrzecznej.
Autorem wyboru tegorocznych filmów, które mogliśmy obejrzeć w czasie X Lata Filmów był Jerzy Kapuściński, szef zespołu programowego festiwalu. Zaproponował on kazimierskiej publiczności do obejrzenia ponad 160 filmów fabularnych i dokumentalnych, spośród których widzowie wybrali 3 najlepsze w kategoriach:

  • najlepszy polski film - "Ławeczka" z 2004 r. w reżyserii Macieja Żaka
  • najlepszy film zagraniczny – "Kumple" w reż. Mortena Tylduma
  • najlepszy film dokumentalny – "Fahrenheit 9.11" z 2004 r. w reż. Michaela Moore’a
  • najlepszy teatr TV – "Hamlet" w reż. Łukasza Barczyka.
Jerzy Kapuściński żałował, że nie udało mu się pokazać w Kazimierzu filmu Andrzeja Kondratiuka "Bar pod młynkiem" – reżyserowi nie udało się zakończyć filmu na czas – oraz obrazu Wojciecha Smarzewskiego "Wesele", który w tym czasie miał swoją światową premierę na festiwalu filmowym w Locarno. Obiecał, że filmy te zobaczymy w Kazimierzu za rok.

W Konkursie Kina Niezależnego jury w składzie: Piotr Dzięgiel, Maciej Pieprzyca, Marcin Staniszewski po obejrzeniu 35 filmów przyznało nagrody w kategoriach:
  • krótki film fabularny (do 30 minut) – dwie równorzędne nagrody – "Koniec bajki" w reżyserii Macieja Migasa oraz "Cyrano" Filipa Marczewskiego
  • pełnometrażowy film fabularny – "Krew z nosa" Dominika Matwiejczuka
  • film dokumentalny – "Strażnik" Grzegorza Muskały
Za najlepszą aktorkę X Lata Filmów w Kazimierzu uznano Jolantę Fraszyńską, która wystąpiła w roli głównej w nagrodzonym filmie "Ławeczka". Aktorka odbierając statuetkę i nagrodę ufundowaną przez miesięcznik "Twój Styl", powiedziała:
- "Jaki ten Kazimierz hojny! Jestem tu dopiero drugi raz i już wyjeżdżam ze złotą kolią...

W czasie konferencji obecny był także burmistrz miasta Kazimierza Dolnego, który chwalił Filmar za udany dobór repertuaru festiwalowego, zgodny z oczekiwaniami odbiorców, a także obiecał wspólnie z organizatorami przeanalizować kwestie bezpieczeństwa w mieście podczas tegorocznego Lata Filmów, tak by za rok i goście, i mieszkańcy mogli się czuć bezpiecznie w czasie kolejnego - XI już Festiwalu Filmowego Lato Filmów w Kazimierzu nad Wisłą.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę