Ćwiczenia wojskowe w ...Mięćmierzu

Skomentuj (59)

O Kazimierzu Dolnym znów jest głośno w ogólnopolskich mediach. Tym razem za sprawą ćwiczeń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pojawili się w Mięćmierzu w miniony weekend. Co tak naprawdę się tam wydarzyło?

- Taka piękna sobota, mili goście, siedzimy sobie przed chatką w Mięćmierzu a tu nagle za rogiem strzały. Nie jeden czy dwa, ale cała masa – pisze na swoim profilu w portalu społecznościowym Matylda Pniewska. - Psy się schowały w łazience, my kompletnie zgłupieliśmy, nie wiedząc co się dzieje. Wojna, terroryści..? Po 15 minutach okazało się, że to obrona terytorialna urządziła sobie poligon pod naszymi oknami.

Do tego opisu załączony jest materiał video. Na filmie widać żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy maszerują z bronią przez wieś. Mieszkańcy Mięćmierza próbują się dowiedzieć o co chodzi, skąd Ci żołnierze? Dlaczego strzelali?

Okazuje się, że żołnierze to członkowie 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina, którzy odbywali ćwiczenia w terenie. Jak tłumaczy wojsko, nie jest to nic nadzwyczajnego a tym bardziej niebezpiecznego. Czy jednak nie jest tak, że mieszkańcy powinni wiedzieć o planowanych ćwiczeniach?

- Tak właśnie jest – mówi sekretarz, Małgorzata Kuś z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. - Mieszkańcy powinni zostać poinformowani a do Urzędu Miasta powinno wpłynąć odpowiednie pismo z 14 dniowym wyprzedzeniem. Tymczasem ćwiczenia odbyły się 7 lipca a do nas dotarł faks dwa dni wcześniej, 5 lipca. Nie mieliśmy możliwości, by poinformować mieszkańców, tym bardziej, że w przesłanej informacji nie było wskazanej konkretnej lokalizacji. Pada tam określenie „w rejonie miasta”.

Rzecznik WOT - ppłk Marek Pietrzak, wypowiadając się w mediach zapewnia jednak, że zarówno gmina Kazimierz Dolny, jak i policja czy nadleśnictwo były poinformowane o planowanych ćwiczeniach zgodnie z procedurami. Może jednak zbyt późno...

Wpis na portalu społecznościowym z godziny na godzinę czytali i komentowali kolejni internauci. W końcu dotarł do dziennikarzy i takim sposobem rozpętała się burza medialna. Dziś o ćwiczeniach wojskowych w Mięćmierzu możemy przeczytać już  w zasadzie wszędzie. Wiadomościom medialnym towarzyszą też komentarze, w dużej części potępiające protesty mieszkańców Mięćmierza.

- Po moim wczorajszym poście o ćwiczeniach obrony terytorialnej w Mięćmierzu i strzałach pod domem, posypał się na mnie niewiarygodny hate – pisze Matylda Pniewska. - Życzy mi się kulki w łeb za kolaborację (z kim? nie wiem) i grozi paragrafami za opublikowanie "ściśle tajnych" szczegółów wyposażenia OT.

Tylko jak zachowaliby się komentujący gdyby wojsko pojawiło się pod ich domami bez uprzedzenia? Gdyby padły strzały?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (31)

 • Eugenika W.
  Harry! No super pomysł, to się eugenika nazywa. 500 plus nie pomoże na to, ale doktor Mengele na pewno.
  • Harry
   a to eugeniko w.---idz i się modl "za odwrócenie serc nieprzyjaciol naszych"..w razie czego!....bo ty pewnie "demokratycna"jestes....widocznie jeszcze cie ruscy nie zgwałcili..!!
 • Zdzisław Król
  Wygląda na to, że wojsko Macierewicza chcą odstraszyć turystów od zadeptywania tych uroczych zakątków naszego kraju. Odnośnie komentarza Jana, to nie kołtuneria tylko mieszkańcy miejscowości którym nie podobało się że bez zapowiedzenia ktoś im lata po wiosce do tego strzelając z broni palnej nie wnikam nawet czy amunicja była ostra czy ślepa. Jest tyle w Polsce poligonów, że żołnierze mają gdzie ćwiczyć, chyba Macierewicz tworząc nowe siły zbrojne zapomniał o miejscu ćwiczeń dla nich.
  • zkr
   królu złoty wojsko nie jest maciarewicza tylko POLSKIE. wbij to sobie do tego na czym koronę nosisz
  • st.szer. 6 PDPD
   @ zkr - Ty to chyba jakiś TREP. Komentarz twój to: wyniosłość, obrażanie. Konwersacja z pozycji - jakiejś ? - siły i dominacji nad innym. Jesteś poza koszarami tutaj !
  • Harry
   niepoważne to wszystko i tyle ......pojechali "zolnierze" na wies(upal jak [wymoderowano] a ci opatuleni jakby się na sniezyce zanosilo) i sami ludzie już marudzą(bo im ktoś tam ma S T R Z E L A C (!!!!!)....pod domem)...he,he...."obrona terytorialna".....w razie jakiejkolwiek agresji--wystosują note protestacujna do konsulatu(agresora) a potem do kościoła i się modlic "za odwrócenie serc nieprzyjaciol"--ja się tu mogę zalorzyc,ze tak by to wlasnie wygladalo !!
  • Harry
   szanowny panie Krol..!!
   mój wpis,ktory był adresowany do pana--został usunięty...proszę mieć pretensje do redakcji....a odpisałem wyczerpująco(no,a przynajmniej tak mi się wydaje)--na panska jednak dość sugestywna--teze...okreslajac SZCZEGOLOWO towarzyszace okoliczności owego polityczno--społecznego "fenomenu"
 • sowa
  ,,pani od historii" Niestety nie mam możliwości odpowiedzi pod komentarzem ,,pani od historii", więc czynię to tutaj.
  Przecież na mapie (moje przeoczenie) w ogóle nie widniej nazwa miejscowości,o którą pytałam. Natomiast pod komentarzami artykułu jest słowo kluczowe ,,MIĘĆMIERZ"
  (Cyt:Tagi Mięćmierz") a obok zdjęcie stodoły z podpisem ,,MĘĆMIERZ"; (odpowiedź z Nową Aleksandrią nie dotyczy zupełnie mojego pytania).
  Pozdrawiam bardzo serdecznie Redakcję, a w szczególności Panią Annę Sorię, której artykuły są dla mnie sporym źródłem wiedzy i która już kilka lat temu zwracała się z apelem uporządkowania cyt.: ,,istniejącego bałaganu". Minęło już osiem (prawie) lat - i NIC! Dowodem niech będą zamieszczone poniżej 2 fotki wykonane przeze mnie w marcu ub. roku, znajdujące się na tej samej tablicy ogłoszeń w .....Mięćmierzu..Chodzi mi po prostu o to, aby wreszcie ujednolicić nazewnictwo tej miejscowości. Ktoś to wreszcie powinien ogarnąć.
 • Jan
  Zamiast witać polskich żołnierzy kwiatami ,kołtuneria dostała szału . Brrrr.
  • pijany znad Grodarza
   Janie
   Pomylileś chyba lata, kiedy to polskich żołnierzy witano kwiatami. Gdyby to zrobiono tej soboty w Mięćmierzu to pamięć o Tamtych zostałaby ZDEZAUOWANA. I kto tu KOŁTUNEM ?
 • Podsumowanie
  Radni i burmistrzu posiłkując się wpisami pewnego pana zwróćcie się do niech i właścicieli pensjonatu na Górach o formalną zgodę na gościnę i ćwiczenia na ich terenie wszelkich służb, które akurat lubią Kazimierz i okolice i chcą się pochwalić, ze tu właśnie byli. Następnie formalnie poinformujcie ich zwierzchników, że w Kazimierzu jest taki teren. Pamiętajcie tylko powiadomić mieszkańców Gór by nie byli zdziwieni zobaczą np. zielone ludzi.
 • al Bandi
  Pijany i co ze odkryli jedynym przybyły m do Miecmierza co zrobił dla tej wsi był Pan Muc ktory juz tu nie mieszaka najwiekszym szkodnikiem jest pan prezes
 • pijany znad Grodarza
  Sorry . Powtórze, ale to wina redagowania komentarzy, których NIE WIADOMO gdzie szukać.

  To do @ Mieszkańca.
  "pijany znad Grodarza
  2018-07-10 18:06
  Znowu Ty. Mieszkasz w Mięćmierzu ?. Wiesz kto go odkryl?. Własnie PRZYBŁEDA. Na imie mu Rudolf Buchalik, który razem z Tadeuszem Strzępkiem pobudowali tam chatę. Potem przybyli: Malgorztata Szejnert, Olbrychski, Kozniewska, Jadwiga Staniszkis. profesorowie Adademii Sztuk Pieknych. Marian Gryta. Filmowcy .
  To właśnie Oni z NIEBYTU wynieśli Mięcmierz, i co ?. WARSZaFKA ?
  • elo elo
   Odkrył to Kolumb Amerykę.
 • pijany znad Grodarza
  Droga Redakcjo.
  Ten Wasz ULEPSZONY program, całkowicie zaklóca obraz " Kto i Gdzie napisał komentarz". Dzisieejsze dysputy sa tego przykładem.
  Wróćcie do NORMALNOŚCI.
  • sowa
   Całkowicie się z Panem zgadzam. Już wielokrotnie poruszał Pan ten problem.
 • Chłopiec z lasu
  Jak WOT... to mają być partyzanci na wypadek konfliktu z Niedźwiedziem... Którego to konfliktu scenariusz - będąc realistą - da się, niestety, z grubsza przewidzieć :( Chyba, że ktoś mający dostęp do tego istotnego "guzika" na serio się w ten konflikt zaangażuje... Oby tak było, ale nie za bardzo na to liczę... To, tak... Mimo wszystko będę bronił idei tej formacji bronił... Ale nie godzę się na taką drastyczną prowizorkę... Po pierwsze... jak ma się realizować taki scenariusz to ma to być TAJNE!!! A więc minimum to kominiarki... Wiem, że to banał... I nikt nie może wiedzieć, kto do tej formacji przynależy i po klęsce regularnej armii, ma iść do lasu... Choćby, ze względu na rodziny tych ludzi... I represje jakie mogą je spotkać ze strony agresora...
  Pamiętajmy, co się wydarzało po 17 IX 1939, pamiętajmy też lata 1944-1945 po wejściu tzw. armii sowieckiej na tereny II RP...
  • Harry
   jedyne co można REALNIE zrobić,to tworzyć układy poza granicami--bo w naszej sytulacji geopolitycznej nie mamy najmniejszych szans na COKOLWIEK !!.....wpada niemiec?...to za tydzień wpada rusek....dlatego,uwazam ze większość polakow powinna mieć układy poza granicami(szczególnie ci zdolniejsi) i moc się T A M w każdej chwili przenieść.....nie ma sensu udowadniać,czy potrafimy się bic.....jest to już sprawdzone i nie ma sensu tego powielac....teraz MUSIMY pokazac,ze potrafimy COS realnie zalatwic....(np. umarl Brzezinski..a wiec fotel jest pusty....cos trza by z tym fantem zrobić!!)
 • Tytus
  To nie wojsko, to podstarzałe harcerzyki, którzy się bawią w żołnierzyków za publiczne czyli nasze pieniądze. Niech sobie hulają po polach, a nie straszą ludzi jakimiś strzelankami. Prawdziwi żołnierze wiedzieliby jak się zachować i nie urządzaliby strzelaniny wśród ludzi w miejscowości wypoczynkowej.
  • Harry
   100 % racji Tytusie...niestety...to jest niepoważne!!
 • Andrzej T M
  Po prostu chłopcy przyjechali ochraniać most do Janowca. Osoby małej wiary i agenci są temu przeciwni.Wstyd!
 • Mieszkaniec
  Tym Warszawiam to wszystko przeszkadza, szkoda tylko, że prawdziwym mieszkancom Mięćmierza nic nie przeszkadzało
  • Karol
   Tak, prawdziwi mieszkańcy Mięćmierza uwielbiają jak się im strzela pod oknami...
  • Pax
   Skąd wiesz mieszkający tam Pan mówi dokładnie to samo co Pani która to naglosnila. Ciekawe że mówi też że balby się to nagłośnić bo życzliwy by go zapluli. Na pytanie kto; uśmiechnął się mówiąc te święta co to Boga w sercu nie mają tylko PIS.
  • pijany znad Grodarza
   Znowu Ty. Mieszkasz w Mięćmierzu ?. Wiesz kto go odkryl?. Własnie PRZYBŁEDA. Na imie mu Rudolf Buchalik, który razem z Tadeuszem Strzępkiem pobudowali tam chatę. Potem przybyli: Malgorztata Szejnert, Olbrychski, Kozniewska, Jadwiga Staniszkis. profesorowie Adademii Sztuk Pieknych. Marian Gryta. Filmowcy .
   To właśnie Oni z NIEBYTU wynieśli Mięcmierz, i co ?. WARSZaFKA ?
 • Bogdan z
  Niech się ludzie przyzwyczajają do żołnierzy TSW bo narazie ćwiczenia odbywają się po krzakach
 • Mieszkaniec
  W Mięćmierzu jest pewna grupa ludzi (kasta), którzy wiecznie są nie zadowoleni. To miejsce traktują jako ostoja zatrzymanego czasu dla swojej wygody i interesów. Pojawienie się formacji mundurowych jest okazją do wyrażenia swojej dezaprobaty do zachodzących zmian społeczno-politycznych.
  • Agata
   Czy uważasz, że pojawienie się tych żołnierzyków świadczy o korzystnych zmianach społeczno-politycznych? Śmiem wątpić.
  • pijany znad Grodarza
   Czy aby jesteś mieszkańcem Mięćmierza ?. Wiedz, że AUTOCHTOTONICZNY Mięćmierz to wymarła wieś./ 3 - 5 rodzin / . W jej interesie leży, by zamieszkiwali tam INNI.
  • Harry
   "Mieszkancze"...... zmiany (w polandii)społeczno--polityczne nie dotycza nas(polakow),bo jesteśmy już DUUUZO dalej i my walczyc już nie potrzebujemy...
   od tego mamy Stany...i może cos ze wschodu...(bo nie sadze żeby nas miał niemiec zaatakować militarnie(nie te czasy).....pozostaje nam jedynie problem(niestety czasochłonny)z "wyprodukowaniem" elit inteligencji narodowej...czyli ludzi nie tyle wykształconych(można ale tooo...)ale naturalnie zdolnych....po prostu z wysokim IQ..!! i jak to będziemy już mieli...to reszte w zasadzie można olac !!
   ALe....poki w polandii będzie pokutować opinia,ze inteligentny gość to taki,co ma mature...(a po studiach...tooooo...już....w ogole!!)to nie ma o czym gadac!!
  • Irma K.
   @Harry, jak się "produkuje" elity inteligencji narodowej...czyli ludzi nie tyle wykształconych (można ale tooo...) ale naturalnie zdolnych....po prostu z wysokim IQ..!!"? :-( Gdzieś już chyba o tym czytałam, ale obawiam się, ze teraz to literatura z gatunku zakazanych prawem z tytułu propagowania totalitaryzmu, rasizmu i innych izmów. ;-(
  • Harry
   tak jest Irmo...najważniejsze to być religijnym.....bo jak się zacznie cos gotowac(politycznie)--to żeby polecieć do kościoła i tam blagac o "odwrócenie serc nieprzyjaciol naszych"(szczególnie jak cie zgwałci jakiś sowiet!!!)...niemiec RACZEJ nie będzie cie gwalcil.....on cie tylko zameczy(na smierc) a ty się MODL.....ile tylko masz sil !!na pewno pomoze....za jakies 150 lat !
 • TT TT
  Świąt się z was śmieje. Z byle g... zrobicie sensację. Sorry taki klimat macie w Kazimierzu. Zamiast spokojnie przeżyć to krótkie życie to jak zwykle będzie się napierdzielac. Ot Kazimierski piekiełko.
  • Ej ty
   podaj swój adres i zaproś do siebie.i ogłoś sąsiadom że to ty zaprosiłeś.będziecie się"napierdzielać"
 • sowa
  Ciekawa jestem czy Pani z papierosem (uwaga na stan przedzawałowy!) zatelefonowała na POLICJĘ czy do Pana sołtysa ? Mniemam, że nie, skoro najchętniej dokonałaby samosądu.
  A Pana w okularach podziwiam za stoicki spokój.
 • zczc
  Jak odróżnić Gwardię Ludową Macierenki od zielonych ludzików Putina?
 • diabełek
  Cyt.: /.../ Może jednak zbyt późno. /.../

  Jakie późno? W dzisiejszej dobie?
  Jest kilka portali - w tym społecznościowe,
  jest strona Urzędu Miasta,
  system zawiadamiania smsami,
  sołtysi,
  afisze,
  sklepy (o ile są),
  radni, itd.

  Prześmiewczo powiedziałabym, że cyt. : ,, Kowal zawinił a cygana powiesili".
  W czasie nieobecności mera miasta, ktoś musiał pełnić zastępstwo w ratuszu.
  To świadczy dobitnie o nieudolności części kadry. Dlaczego Pan burmistrz otacza się takimi niekompetentnymi urzędnikami?
  Jeszcze chyba nigdy dotąd KAZIMIERZ nie był na ustach wszystkich, w złym tego słowa znaczeniu.
  I z tym jest bardzo trudno się pogodzić.
 • Iąni
  A co na to nasz lokalny Misiewicz?
 • AMN
  A dlaczego nie na Rynku w Kazimierzu ??? Byłoby się z czego pośmiać
  • miro
   Juz byli na rynku. I byl filmik. Mozesz poszukać i rzeczywiście nie dziwię się ze zawodowych żołnierzy krew zalewa widząc ten caly WOT. Grupy rekonstrukcyjne lepiej wygladaja.
  • klient1434492
   Na Rynek poszli na lody, też w pełnym uzbrojeniu. Samochody opancerzone zaparkowali tuż przy kamieniołomie.
  • Ech..
   na lody ??? naprawdę ??? buahahahahaaaaaaaaaa

   żenada !

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę