Co się stanie z boiskiem GZS?

Skomentuj (39)

Sprawa boiska, o której pisaliśmy na początku lipca, znajdującego się na terenie byłego cmentarza żydowskiego, trafiła do prokuratury. Pisze o tym Dziennik Wschodni.

Na początku lipca pisaliśmy o tym, iż Kazimierz Dolny stał się tematem jednego z artykułów w izraelskiej prasie. Wszystko za sprawą dziennika „Haaretz”, w którym zamieszczony został obszerny artykuł Ofera Adereta „W tym polskim mieście uczniowie grają w piłkę na grobie rabina”.  Chwilę później sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media. Sytuacja zrobiła się naprawdę poważna, gdyż strona izraelska, tzn. spadkobiercy cadyka, złożyli zawiadomienie do prokuratury. Dlaczego właśnie teraz? Tuż przed oddaniem do użytku nowego budynku szkoły...?

- Strona izraelska w końcu uznała, że postawa osób odpowiedzialnych za rozwiązanie tej sprawy nie doprowadzi do zabezpieczenia miejsca pochówku ich przodków zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami – mówi na łamach Dziennika Wschodniego Łukasz Piłasiewicz, pełnomocnik chasydów.

Zdaniem pełnomocnika spadkobierców, prowadzone od lat rozmowy z gminą nie przynoszą żadnych rezultatów. A postulat jest jeden: aby nie dopuścić do użytkowania boiska po otwarciu nowej szkoły i przenieść je w inne miejsce.

- Strona izraelska jest gotowa sfinansować tę inwestycję – podkreśla Łukasz Piłasiewicz na łamach Dziennika Wschodniego.

Tymczasem do Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym nie wpłynęło żadne oficjalne pismo od pokrzywdzonych. Władze miasta zapewniają, że rozmowy nie zostały jeszcze zamknięte.

Jak wynika z tekstu opublikowanego w Dzienniku Wschodnim, dodatkowym argumentem przemawiającym za przeniesieniem boiska ma być raport archeologiczny przygotowany przez naukowców z UMCS, z którego wynika, że szczątki są konsekwentnie wymywane na powierzchnię przez wodę spływającą ze skarpy, która jest obok szkoły i boiska.

Do sprawy wrócimy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały wyłączone. Prosimy o respektowanie regulaminu dyskusji.
  • Harry
   mogę respektować regulamin...pod warunkiem,ze tenze regulamin--będzie respektowalny !!(tzn.bedzie zaslugiwac na respekt)
 • Zdzisław
  Czy opłacane były miejsca pochówku przez Żydów jak to musi robić rodowity Polak bo inaczej mu grób rodzinny proboszcz każe zaorać i pochowa tam innego, to jakim prawem teraz Żydzi przypominają sobie o swoich bliskich. Jak na razie chcą z Polski zrobić skansen Europy, Parki, natury takie i inne teraz jeszcze dojdzie cmentarzysko Europy. Jak im tak bardzo zależy niech przekopią boisko i zabiorą te szczątki do Izraela.
 • logiczne?
  Trzeba dokonać ekshumacji szczątków ukrytych w ziemi boiska, jak również dokonać ekshumacji w Jedwabnem by dowiedzieć się prawdy.
 • Dziennik Narodu
  "Jonny Daniels, szef fundacji From the Depths, znalazł w Dobrzyniu n. Wisłą przedwojenne groby Żydów. Zadzwonił więc do rabina Schudricha i dostał instrukcje, aby przewieźć szczątki, kości do Wawy i pochować je na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej " - Można obejść nakazy, zakazy? Ależ można !!!! Panie Burmistrzu Pisula jesteśmy z Panem !!!
 • ciekawski
  Nie mogą tego cydryka czy cadyka zabrać do Ziemi
  Nie mogą zabrać tego cydryka czy cadyka do Ziemi Świętej? Nie musieli by się fatygować do Kazimierza. Dać im palec to odgryzą rękę.
 • partiota
  Pewnie jeszcze Kaczyński rękami wojewody pomoże Żydom w staraniach o pomnik. Był i jest prozydowski co pokazał ostatnio wręcz ostentacyjnie żeby chyba cały świat widział. Nawet ci zdrajcy z platformy nie byli tak usłuzni i spolegliwi dla żydowskich interesow. Jak burmistrz szybko nie zadziała to będzie naprawdę problem bo na razie to gadanie.
  • pijany znad Grodarza
   Chłopie. Degradujesz się. Pisz przez duże " p". Dyć WART jesteś tego, chociażeś skromnym "polakiem" jesteś. Tyś jest " Patriota" o czym miasteczko, gmina, powiat, województwo, kraj WINIEN wiedzieć.
 • kudłaty
  @Goździkowa - grozi ci jedynie 8 lat za kratami,wiec nie przeżywaj jak mrówka ciąże.
  • Goździkowa
   @ kudłaty Dzielność NSZ znasz ?
 • Ojciec
  Spokojnie... spokojnie- boisko nowe może być i na miejscu kontenerów. Spokojnie - co nagle się tak martwimy gdzie będzie boisko, większość dzieci jest podworzona pod drzwi kontenerów a nagle strach o to gdzie będą ćwiczyć. Spokojnie- jak będzie boisko dalej to i powietrza trochę złapią po dostarczeniu ich do szkoły. Niech odduchaja i chodzą. Młodzi są. Nawet jak znikną to się zachartuja.
  • Ojciec
   Zahartuja przez samo h ma byc
  • Ojciec
   Zmokną to sie zahartuja
  • www
   Oj ojciec, ojciec !,mam nadzieję,że dziecko nie leci na samych poprawkach
  • Ojciec
   Dziecko nie. Ja za to miałem dyslekcje ale słownik w rękę i daje radę. Przecież zdolności do nauki nie mamy w genach. Jak kto się przykłada tak ma.
  • pijany znad Grodarza
   haha. @ Ojciec

   Tata DYSKLEKTYK. ? haha. Dziecko. Nie wierz. To Nieuk. Sorry dziecko. Ja o prawdzie.
  • Zdzisław
   Trzeba było od razu wybudować Halę sportową z prawdziwego zdarzenia, I byłoby OK. Nikt by nie domagał sie jej wyburzenia.
 • czyli...
  "Prokuratura Regionalna zajęła się sprawą, po interwencji mieszkańca Kazimierza Dolnego, który protestował przeciwko umorzeniu śledztwa. Złożył w tej sprawie pismo, w biurze poselskim Krzysztofa Szumowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Stamtąd przesłano je do Prokuratury Krajowej. Ta z kolei przekazała je do Lublina." dz.wsch.
  • Goździkowa
   Która to małpa niezgodna poleciała z ozorem do Szumowskiego ?
 • Ewa
  @@ J neration "...... wszyscy w Polsce już dowiedziali się, że zbudował Pan szkołę na grobach Żydów..." Cała Polska poprzez to trwa w nieutulonym smutku i zalewa się łzami ( ONR też ). Proboszczowie nakazali bić w dzwony i odmawiać Litanię do Miłosierdzia Bożego. Nasz Przewielebny o. Tadeusz z Torunia o pielgrzymce w tejże intencji coś opowiadał. A ja straciłam apetyt....
 • mieszkaniec
  Jest prawo odnośnie pochówków jeszcze z lat trzydziestych XX w, że po 30 latach grób ziemny może być zlikwidowany a tu chodzi o XIX wiek czy to prawo już nie działa i dlaczego inni znowu nam mieszają jesteśmy w swoim kraju i dlaczego cały czas pod czyimś pręgierzem czy Polakom znowu nic nie wolno?
 • J-nerations
  this is a jewish land. this land is a holy place that should be returned to the jews.

  Pozdrowienia Burmistrzu Pisula. Jak minęły Pana wakacje? 🎉 🎊 📢tymczasem, kiedy cię nie było, wszyscy w Polsce już dowiedziali się, że zbudował Pan szkołę na grobach Żydów 😡 😠 🤬 - "Krew brata twego głośno woła ku Mnie z ziemi" 👺 👿 😈 - mówi Święta Tora 🔯 Nie spoczniemy 💪 🔯 dopóki nie odzyskamy naszej własności, i dopóki Pana budowie nie zbezczeszczy grobów w Kazimierzu Dolnym ✊ 👊 🕎Cmentarz żydowski powinien zostać zwrócony Żydom

  [linki wymoderowano]
  • www
   Przez emotikony tekst stracil na powadze.
  • Staszek
   Dla ścisłości, szkoła w tym miejscu stała już od wielu lat, odbudowę szkoły zaczął Burmistrz Dunia, a kontynuował ją - mniej lub bardziej udolnie - Burmistrz Pisula. A dla mnie i tak najważniejszy jest los, wychowanie i komfort kazimierskich dzieci! Jak mają teraz chodzić do szkoły bez boiska? Ile potrwa wybudowanie nowego boiska? Gdzie ono miałoby się znajdować? Boisko musi być przy szkole, przecież chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci. Kto nam odpowie na te wszystkie pytania? Latwo wzbudzać ferment, trudniej proponować konstruktywne rozwiazania.
  • Narodowiec
   @ J-nerations Powiem tobie tak od Siebie bardzo jeszcze delikatnie i grzecznie - Poszoł WON !!!!!
  • Olo
   Wyjątkowo zgodzę się z Narodowcem!
  • Harry
   słuchaj...J-nerations....jest taka polska expresja...poty dzban wode nosi.....poki mu się ucho nie urwie....obys nie wykrakal!!
   (bo na dzień dzisiejszy,to TAK NA SERIO--to już tylko polacy darza cie jakas tam pol--sympatia....i tooo.......jeszcze zależy kto)
 • Stanisław
  Nie jestem antysemitą, ale to jak postępują w tym przypadku Żydzi bardzo mi się nie podoba. Dlaczego tyle czekali z tymi roszczeniami? I to wcale nie jest wina tych czy innych urzędników, oni są tylko narzędziem w ich rękach. A za wszystko i tak odpowiedzą nasze dzieci, i to jest najgorsze!
 • Tewje mleczarz
  " A postulat jest jeden: aby nie dopuścić do użytkowania boiska po otwarciu nowej szkoły " . Tzn., że na boisku powstanie OHEL cadyka a szkoła będzie hotelem (noclegownią) z koszer knajpą dla pielgrzymujących chasydów
 • www
  Zanosi się ze kolejny burmistrz będzie miał roboty na całą kadencję i znowu nic tylko szkola ,szkola ,szkola . A dlaczego spadkobiercy cadyka tyle czekali .? chyba na pokolenie cwaniaków .
 • MiM
  archeolodzy to chętnie rozgrzebią,bo ktoś im za to będzie musiał zapłacić
 • maurycy
  Jedna wielka kompromitacja władz miasta.
 • brum
  Zamiast cieszyc sie szkola to bedziemy martwic sie boiskiem albo dochodzeniami co przy budowie burmistrz zmajstrowal i czy świadomie przedłużał czas na zakonczenie prac? Jeszcze rząd powinien kazać dodać pieniądze które Kazimierz dostał tłumacząc dał poprzedni. A poza tym to i tak ta szkola to przecież jeden wielki spisek!
 • info...
  na stronie dziennika jest też świeża informacja o mieszkańcu...
 • Mieszkaniec
  Cały ambaras ze szkołą to celowa robota. Szkoła powinna powstać na Dąbrówce a nie w Kazimierzu. Teraz dzieci i rodzice będą żyły w ciągłym stresie. Dojdzie do tego że i rodzice i dzieci będą ciagane po prokuratorach

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę