Co dalej z Łąką Kapistów?

Nie milkną protesty w sprawie planów organizacji cmentarza na terenie tzw. Łąki Kapistów. Do mieszkańców ulicy Dąbowe Góry dołączyli teraz właściciele tych działek, którzy nie godzą się na takie zagospodarowanie ich własności. Sprawę oprotestowało też Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
Łąka Kapistów. Miejsce w Kazimierzu chyba coraz bardziej znane. Nie tyle ze względów historycznych – to tu w plenerze malowali przyjeżdżający do Miasteczka koloryści – ile z tego, że właśnie tutaj gmina zaplanowała tzw. rezerwę pod cmentarz. Pomysł ten oprotestowali mieszkańcy ulicy Dębowe Góry, oprotestowali też właściciele tych działek, którzy od dawna zabiegają o przekształcenie ich na teren budowlany. Oprotestowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Pod koniec kwietnia radni na wniosek właścicieli przegłosowali wyłączenie Łąki Kapistów z procedowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Decydując się na taki krok, chcemy uniknąć przedłużających się w nieskończoność prac nad projektem planu z uwzględnieniem tych działek i ich przeznaczania pod cmentarz – mówi burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Niesie to za sobą ogromne ryzyko odłożenia planu na lata. Jako miasto bierzemy pod uwagę wszelkie konsekwencje prawne i finansowe, jakie za sobą pociąga głosowanie planu w tej wersji. – Moim priorytetem jako burmistrza jest jak najszybsze uchwalenie planu, na który od wielu lat kazimierzacy czekają.

Mieszkańcy Dębowych Gór liczą, że wyłączenie z procedowania Łąki Kapistów z planu odsuwa w czasie ewentualną realizację projektu poszerzenia cmentarza w tym miejscu, zwłaszcza że w obowiązującym obecnie planie  zagospodarowania także zabezpieczono rezerwę pod cmentarz – poniżej Łąki Kapistów. To dodatkowe 1,75 ha, więcej niż dolna część obecnego cmentarza. Liczą też, że cmentarz komunalny zostanie ulokowany na kolejnej działce, gdzie też zabezpieczono rezerwę pod pochówki: w Czerniawach za cmentarzem wojennym.

- To na pewno jedno z rozwiązań, które można wziąć pod uwagę, ale wymaga to szerszych dyskusji i konsultacji z mieszkańcami – mówi burmistrz.

Wyłączenie Łąki Kapistów z procedowania w powstającym planie wzbudziło też … plotki jakoby cmentarz św. Jana miał być zamknięty dla nowych pochówków.

- Chciałbym zaprotestować przeciwko takim twierdzeniom – mówi burmistrz. – Cmentarz nadal funkcjonuje i będzie funkcjonował, a plan zagospodarowania przewiduje 2 dodatkowe działki na poszerzenie cmentarza. 1,75 ha przedłuży funkcjonowanie cmentarza o kolejne 40 – 50 lat.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę