Chodzi o normalne WC

Skomentuj (1)

Za kilka miesięcy Kazimierz znów stanie się Mekką turystycznych wędrówek. Wśród gości pojawią się zapewne ludzie starsi i turyści niepełnosprawni. Czy Miasteczko okaże się dla nich przyjazne?

Kazimierz – jak już nieraz pisaliśmy – nie należy do miejsc szczególnie przyjaznych niepełnosprawnym. Rynek, stare kamienice, wzgórza wokół miasta i położone na nich kościoły iinne budynki użyteczności publicznej, do których prowadzą schody i schodki, okoliczne wąwozy stanowią o uroku Miasteczka, który przyciąga tu gości z różnych stron Polski i świata. Wszystko to jednocześnie sprawia, że zwiedzanie Kazimierza przez osoby niepełnosprawne do zadań łatwych nie należy. I nikt tu nie wymaga, by zrobić wyciąg na Górę Trzech Krzyży czy wyasfaltować rynek. Chodzi o sprawy tak podstawowe jak dostęp do toalet publicznych.

- Kazimierz jako miasto turystyczne pozostawia wiele do życzenia w zakresie dostępności swoich obiektów dla osób niepełnosprawnych, w tym również zaplecza higieniczno-sanitarnego – mówi Zbigniew Samcik, prezes Fundacji „Miasto przyjazne wszystkim”. – Odpowiednie dostosowania  obecnego szaletu miejskiego na dzień dzisiejszy nie są możliwe.  Pomimo wieloletnich zapewnień ze strony władz miasta o budowie nowego szaletu, który pozbawiony będzie barier architektonicznych, nic w tej kwestii się nie dzieje. Postanowiliśmy więc jako organizacja, która zabiega i walczy o przyjazne warunki dla osób niepełnosprawnych w zakresie likwidacji barier architektonicznych,  przedstawić propozycję władzom miasteczka, by rozwiązać ten istotny problem przez zastosowanie specjalnych kabin dla osób niepełnosprawnych typu toi toi. Kabiny te są rozsądną i tymczasową alternatywą.Wierzę, że średniowieczne metody w zakresie załatwiania spraw fizjologicznych, o których osoby niepełnosprawne w krajach Unii Europejskiej dawno zapomniały, przestaną w Kazimierzu obowiązywać. Czekamy na decyzję burmistrza w tej sprawie.

Burmistrz Grzegorz Dunia zapytany o tę kwestię, poinformował, że w planach jest budowa nowych toalet publicznych nad Wisłą w pobliżu przepompowni ścieków przy ul. Senatorskiej
Stanie się to w ramach realizowanego razem z Puławami i Janowcem projektu turystycznego zagospodarowania nabrzeża Wisły, na który miasto ma otrzymać prawie 3 miliony 200 tysięcy zł z Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”.

Nowe toalety, także dla niepełnosprawnych, powstaną również w Kazimierskim Ośrodku Kultury, który wkrótce zostanie poddany modernizacji. Urząd Miasta złożył już wniosek o pozyskanie na ten cel środków zewnętrznych.

Burmistrz obiecuje, że miasto będzie uwzględniać potrzeby niepełnosprawnych w ramach każdej nowej inwestycji. A jak teraz mają sobie radzić osoby niepełnosprawne w Kazimierzu?

Okazuje się jednak, że w Kazimierzu jest toaleta dla osób niepełnosprawnych w wybudowanym na nowo po pożarze budynku dworca autobusowego, w którym od Świąt Bożego Narodzenia czynna jest po pewnej przerwie poczekalnia dla pasażerów. Tam też należy pytać o klucz do WC, do którego wejście znajduje się na zewnątrz. Na razie toalety są nieoznakowane, ale – jak obiecują urzędnicy miejscy – wkrótce na drzwiach toalet pojawią się stosowne nalepki.

Poczekalnia działa w godzinach od 7 do 11 oraz od 13 do 16 i wtedy czynne są także toalety. W sezonie czas ten zostanie wydłużony.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • pijany znad grodarza
    Czy Pan Burmistrz wie ile kosztuje korzystanie z szaletu miejskiego?. Jest niebotyczna. Nie ma zadnej roznicy czy korzysta sie z kabiny czy pisuaru. Miasto zawsze będzie zasikane.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2023? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2023.
Pokaż stopkę