Chodlik: powrót do średniowiecza

Skomentuj (3)

Chodlik zaprasza pod koniec maja w podróż w przeszłość. Będzie okazja przekonać się naocznie, jak żyli nasi słowiańscy przodkowie, a także handlujący z nimi… Rzymianie.

Chodlik to dziś mała miejscowość położona w gminie Karczmiska. Tu we wczesnym średniowieczu leżał gród otoczony potrójnym obwałowaniem ziemnym – największa tego typu konstrukcja w Polsce. Na terenie 9 ha zamieszkiwało go około 10 tys. ludzi.

Od kilku lat wiosną w to miejsce powracają duchy dawnych mieszkańców. Miejsce ożywa postaciami w strojach dawnych Słowian, które starają się pokazać odwiedzającym imprezę, jak wyglądało życie w grodzisku. W tym roku inscenizacje wczesnośredniowiecznego życia zostaną wzbogacone o elementy rzymskie, bowiem, jak wskazują wykopaliska, Lędzianie z Chodlika utrzymywali kontakty z Imperium Rzymskim. Tędy szlakiem bursztynowym z północy na południe wędrowali kupcy handlujący bursztynem.

W dniach 28 – 31 maja w Chodliku odbędzie się VII Majówka Archeologiczna, w tym roku spektrum atrakcji zostanie rozszerzone, a obok przedstawień odsłonięte zostaną tajniki Imperium Rzymskiego.

Tegoroczna Majówka Archeologiczna w Chodliku, choć przypominająca poprzedzające ją imprezy, będzie nieco odmieniona. Festyn wyjątkowo rozpocznie się już w środę (28 maja), a zakończy w sobotę późnym wieczorem. Organizatorzy przygotowali też wiele nowych i ciekawych atrakcji, które urozmaicą imprezę.

- W tym roku Majówka Archeologiczna będzie wyglądała inaczej. Przede wszystkim
rozszerzyliśmy tematykę. Na imprezie będą m.in. grupy odtwarzające starożytność, zwiększy się też liczba wykonawców – mówi Łukasz Gołoś, jeden z organizatorów imprezy.

Organizatorzy zapewniają, że sporo rzemiosł zagości w Chodliku po raz pierwszy. Będzie m.in. pochodzący z Podlasia kowal, który obok swojego fachu hobbystycznie gra na
ligawkach - dawnych instrumentach dętych. Zwiedzający na pewno będą mieli okazję nie tylko go zobaczyć, ale i posłuchać. Poza tym na tegorocznej Majówce będzie osoba prowadząca, która zaprezentuje planowane atrakcje, opowie o minionej epoce i przeprowadzi wiele konkursów z nagrodami. Wśród nagród będą książki, atlasy oraz pakiety multimedialne.

- Cała impreza będzie bardziej dynamiczna od poprzednich, więcej będzie się działo. W tle cały czas będzie cicha muzyka – mówi Łukasz Gołoś. - Planujemy także większą różnorodność pokazów mobilnych, pokazy obyczajów i inscenizacje. Na sobotni wieczór
przygotowujemy przedstawienie, rodzaj inscenizacji opartej na elementach mitologii z udziałem tancerzy ognia i rzymskich legionistów.

Wszelkie atrakcje dostępne będą dla zwiedzających w godzinach:
w środę, 28 maja od 8.30 do 16.30
w czwartek, 29 maja od 8.30 do 16.30
w piątek, 30 maja od 8.30 do 16.30
w sobotę, 31 maja od 12.00 do 22.00

Bilety wstępu w cenach: normalny: 6,00 zł, ulgowy: 4,50 zł.

Na terenie imprezy znajdują się parkingi zarówno dla samochodów osobowych, jak i dla autokarów.

Jak tu dojechać? Wyjeżdżamy z Kazimierza w stronę Opola Lubelskiego i w Karczmiskach naprzeciwko szkoły skręcamy w prawo. Przejeżdżamy 2 km odcinek drogi, po czym skręcamy w lewo, w drogę, która prowadzi prosto do Chodlika. Grodzisko znajduje się na samym końcu wsi. Dla ułatwienia dojazdu w okolicy na czas jej trwania rozmieszczone będą specjalne drogowskazy.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę