Chodlik: powrót do średniowiecza

Skomentuj (3)

Chodlik zaprasza pod koniec maja w podróż w przeszłość. Będzie okazja przekonać się naocznie, jak żyli nasi słowiańscy przodkowie, a także handlujący z nimi… Rzymianie.

Chodlik to dziś mała miejscowość położona w gminie Karczmiska. Tu we wczesnym średniowieczu leżał gród otoczony potrójnym obwałowaniem ziemnym – największa tego typu konstrukcja w Polsce. Na terenie 9 ha zamieszkiwało go około 10 tys. ludzi.

Od kilku lat wiosną w to miejsce powracają duchy dawnych mieszkańców. Miejsce ożywa postaciami w strojach dawnych Słowian, które starają się pokazać odwiedzającym imprezę, jak wyglądało życie w grodzisku. W tym roku inscenizacje wczesnośredniowiecznego życia zostaną wzbogacone o elementy rzymskie, bowiem, jak wskazują wykopaliska, Lędzianie z Chodlika utrzymywali kontakty z Imperium Rzymskim. Tędy szlakiem bursztynowym z północy na południe wędrowali kupcy handlujący bursztynem.

W dniach 28 – 31 maja w Chodliku odbędzie się VII Majówka Archeologiczna, w tym roku spektrum atrakcji zostanie rozszerzone, a obok przedstawień odsłonięte zostaną tajniki Imperium Rzymskiego.

Tegoroczna Majówka Archeologiczna w Chodliku, choć przypominająca poprzedzające ją imprezy, będzie nieco odmieniona. Festyn wyjątkowo rozpocznie się już w środę (28 maja), a zakończy w sobotę późnym wieczorem. Organizatorzy przygotowali też wiele nowych i ciekawych atrakcji, które urozmaicą imprezę.

- W tym roku Majówka Archeologiczna będzie wyglądała inaczej. Przede wszystkim
rozszerzyliśmy tematykę. Na imprezie będą m.in. grupy odtwarzające starożytność, zwiększy się też liczba wykonawców – mówi Łukasz Gołoś, jeden z organizatorów imprezy.

Organizatorzy zapewniają, że sporo rzemiosł zagości w Chodliku po raz pierwszy. Będzie m.in. pochodzący z Podlasia kowal, który obok swojego fachu hobbystycznie gra na
ligawkach - dawnych instrumentach dętych. Zwiedzający na pewno będą mieli okazję nie tylko go zobaczyć, ale i posłuchać. Poza tym na tegorocznej Majówce będzie osoba prowadząca, która zaprezentuje planowane atrakcje, opowie o minionej epoce i przeprowadzi wiele konkursów z nagrodami. Wśród nagród będą książki, atlasy oraz pakiety multimedialne.

- Cała impreza będzie bardziej dynamiczna od poprzednich, więcej będzie się działo. W tle cały czas będzie cicha muzyka – mówi Łukasz Gołoś. - Planujemy także większą różnorodność pokazów mobilnych, pokazy obyczajów i inscenizacje. Na sobotni wieczór
przygotowujemy przedstawienie, rodzaj inscenizacji opartej na elementach mitologii z udziałem tancerzy ognia i rzymskich legionistów.

Wszelkie atrakcje dostępne będą dla zwiedzających w godzinach:
w środę, 28 maja od 8.30 do 16.30
w czwartek, 29 maja od 8.30 do 16.30
w piątek, 30 maja od 8.30 do 16.30
w sobotę, 31 maja od 12.00 do 22.00

Bilety wstępu w cenach: normalny: 6,00 zł, ulgowy: 4,50 zł.

Na terenie imprezy znajdują się parkingi zarówno dla samochodów osobowych, jak i dla autokarów.

Jak tu dojechać? Wyjeżdżamy z Kazimierza w stronę Opola Lubelskiego i w Karczmiskach naprzeciwko szkoły skręcamy w prawo. Przejeżdżamy 2 km odcinek drogi, po czym skręcamy w lewo, w drogę, która prowadzi prosto do Chodlika. Grodzisko znajduje się na samym końcu wsi. Dla ułatwienia dojazdu w okolicy na czas jej trwania rozmieszczone będą specjalne drogowskazy.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę