Centrum stanęło w miejscu

Skomentuj (17)
UMCS chce wypełnić warunki umowy.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej nie wywiązuje się z umowy. Utworzone w Kazimierzu Kolegium Sztuk Pięknych miało być rozbudowane o Centrum Sztuki Ochrony Środowiska. Termin określony w umowie związany z budową centrum mija w sierpniu tego roku, a o jej rozpoczęciu jest cicho.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Puławskiego był to temat interpelacji radnego Marcina Pisuli. Starostwo powiatowe zwróciło się do uczelni z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
- Zmieniły się władze uczelni. Chcemy wiedzieć, jaką koncepcję funkcjonowania UMCS w kontekście kazimierskiej nieruchomości ma nowo wybrany rektor - mówi starosta puławski Marian Żaba.
- UMCS nie wywiązuje się z umowy, ale zarabia spore pieniądze. Nauka w kolegium jest płatna - dodaje radny Pisula. - Czesne za rok wynosi 3600 zł.
- Przez dwa lata nie mieliśmy podstaw prawnych, aby przygotowywać projekt inwestycji, bo nie zostały uregulowane sprawy dojazdu do sąsiedniej posesji i własnościowe działki, o którą upominała się gmina żydowska - informuje rektor UMCS prof. Marian Harasimiuk.
Dwa lata temu za 5 proc. wartości uczelnia kupiła od powiatu puławskiego nieruchomość - działkę należącą do Zespołu Szkół Zawodowych w Kazimierzu. Transakcja odbyła się bez przetargu. Na działce, zgodnie z umową, miało powstać Centrum Sztuki Ochrony Środowiska wchodzące w skład utworzonego w 2001 roku kolegium.
- Wystąpienie gminy żydowskiej daje alibi UMCS, aby upominał się o prolongatę terminu rozpoczęcia robót. Jeśli okaże się, że uczelnia chce poszerzyć współpracę, to sprawa będzie dyskutowana na forum rady - mówi starosta Żaba.
Uczelnia sama nie udźwignie tej inwestycji. Szacuje się, że budowa centrum pochłonie około 10 mln zł.
- Decyzje w sprawie inwestycji w Kazimierzu i sposobu pozyskania funduszy będą należały do przyszłej ekipy kierującej uczelnią - mówi Maciej Grudniak, dyrektor administracyjny UMCS.

Hanna Bednarzewska

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę