By Fara była piękniejsza

Skomentuj (10)

Kazimierska Fara, a także kościół świętej Anny i kilka innych miejsc sakralnych położonych wzdłuż Wisły mają szansę odzyskać dawny blask. Projekt „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” czeka na Twoje poparcie!

Projekt "Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego - renowacja i ochrona dziedzictwa" został wpisany na listę projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obecnie trwają konsultacje społeczne. Jeżeli projekt uzyska poparcie, jest szansa, by 24 mln zł przewidziane na remonty trafiły nad Wisłę.

Do samego Kazimierza, uznanego za Pomnik Historii, trafić może 12 mln zł. Pieniądze wykorzystane zostaną na gruntowny remont Fary, gdzie konserwacji poddany zostanie dach i więźba dachowa, przeprowadzona renowacja tynków zewnętrznych i wewnętrznych z przywróceniem oryginalnej kolorystyki, a także wymieniona instalacja elektryczna, odgromowa, sygnalizacyjna przeciwpożarowa i antywłamaniowa. Dawny blask odzyskają ołtarze i portale wejściowe. Odnowiona zostanie również widoczna z Rynku reprezentacyjna Kaplica Górskich. Wymieniony będzie też bruk przed kościołem – planowane jest częściowe wypłaszczenie nawierzchni, tak by Fara stała się dostępna dla osób niepełnosprawnych, co dodatkowo ułatwią specjalne podjazdy.

W Farze pojawi się nowe nagłośnienie dostosowane nie tylko do nabożeństw, ale i odbywających się tutaj często koncertów. Nowością będą przewodniki elektroniczne. Wystarczy wypożyczyć bezprzewodową słuchawkę, by móc zwiedzać świątynię, słuchając komentarza w wybranej wersji językowej. Jeżeli zwiedzać będziemy kościół z przewodnikiem, otrzymamy specjalne słuchawki, które umożliwią swobodne poruszanie się wewnątrz i słuchania tego, co mówi przewodnik półgłosem do mikrofonu.

Oprócz Fary odnowiony ma być również położony przy ulicy Lubelskiej Kościół św. Anny, a także obiekty sakralne w 7 miejscowościach poza Kazimierzem – w Piotrawinie (gdzie oprócz renowacji gotyckiego kościółka planowane jest utworzenie muzeum św. Stanisława), Gołębiu (gdzie natychmiastowej renowacji potrzebuje XVII wieczny Domek Loretański – jeden z najpiękniejszych w Polsce), Józefowie, Baranowie, Polanówce k. Wilkowa (piękna klasycystyczna kaplica św. Barbary), Klementowicach i Wąwolnicy (sanktuarium maryjne). Wszystkie te obiekty mają być specjalnie oznakowane i opisane – ich historię poznać będzie można w tzw. kioskach internetowych przy każdym obiekcie, gdzie również znajdziemy informacje o innych miejscach objętych projektem.

Do odwiedzenia kazimierskiej Fary i innych świątyń i obiektów sakralnych projektu „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” zachęcać będzie specjalnie wydany album fotograficzny.

Obiekty, ujęte w projekcie, to perełki architektury, które mogłyby stać się atrakcją naszego regionu, gdyby zostały odnowione, a wiele z nich jest w bardzo złym stanie. Dlatego potrzebne jest Państwa poparcie, które wyrazić można, wypełniając odpowiedni kwestionariusz i wysyłając go na adres Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko poiis@mrr.gov.pl do dnia 22 czerwca. W tytule e-maila przekazującego formularz uwag należy wpisać „Konsultacje społeczne nowych projektów indywidualnych dla POIiŚ”.Jeżeli projekt otrzyma dotację, to efekty działań będą widoczne wkrótce – bo realizacja przewidziana jest na lata 2010 – 2012.


Informacje na temat konsultacji społecznych dostępne są na Portalu Funduszy Europejskich.

 

Zdjęcia projektu Fary autorstwa M. Konkolewskiej.

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Gosia
  Super! ale zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe... ale zagłosowałam
 • no ślijcie maile
  Wysyłajcie zgłoszenia dostajemy tą kaske
 • ABC
  Brawo Księże Proboszczu. A gdzie sukcesy naszego gminnego specjalisty od funduszy unijnych...? Za rok wybory więc znowu będzie obiecywał strumień płynących do gminy unijnych i nie tylko pieniędzy.Jak tak dalej pójdzie to pan burmistrz będzie musiał zatrudnić do pozyskiwania funduszy unijnych Księdza Proboszcza. Kuzyn PSLowskiego wicestarosty się nie sprawdził, ale cóż, punkty przyznaje się za wiedzę a nie za znajomości.Wnioski kazimierskie(pisane przez gminę były na szarym końcu, nawet za Baranowem, więc tym bardziej Brawo Księże Proboszczu. Tak trzymać. A pan burmistrz niech się wstydzi, że nie potrafi pozyskiwać unijnych funduszy. Jedyne co mu wychodzi to sprzedaż majątku gminy...
 • kolorado
  Piszcie , piszcie koniecznie nie pozwolmy aby te pieniądze przeszły nam koło nosa
 • Zegarkowy
  Łeee, co to mówić lub pisac - przecież to oczywiście że ślemy maile wszyscy :-) Baaaardzo dobra inicjatywa! Ciśnąć cisnąć, korzystać koniecznie! :-)
 • Ewita
  Też poparłam!
 • mieszkanka
  Kto następny, kto? Kto się pochwali?
  Proszę?
 • mieszkanka
  Ja się też nie chwalę ja Was dopinguję! Wiem Michał, Ty się nie chwalisz Ty po prostu masz talemt:):):)
 • michał
  Niee bo to ja byłem pierwszy tylko się tak nie chwale.
 • mieszkanka
  Popieracie? Popieramy!!!
  Kazimierzanie do boju, ja jestem pierwsza!
  poiis@mrr.gov.pl

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę