Baszta cudem Polski?

Skomentuj (22)

W otoczeniu pięknych wzgórz góruje nad okolicą przyciągając wzrok turystów wjeżdżających do miasteczka. Kazimierska Baszta, bo to o niej mowa, ma w tym roku szansę na zdobycie tytułu jednego z siedmiu nowych cudów Polski.

Plebiscyt, organizowany po raz czwarty przez miesięcznik National Geographic Traveler, ma na celu wyłonienie spośród szesnastu nominowanych miejsc siedem najciekawszych, najpiękniejszych, które koniecznie warto odwiedzić. Baszta ulokowana na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym w tegorocznym konkursie ma poważnych konkurentów: Klasztor Cystersów w Lubiążu czy Zakrzówek w Krakowie. Miejsca te także pretendują do miana najciekawszych na turystycznej mapie kraju, będąc od lat obowiązkowym punktem dla zwiedzających zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

W plebiscycie, który potrwa do 26 września, można oddawać jeden głos dziennie. Oprócz satysfakcji płynącej z przyczynienia się do zwycięstwa kazimierskiej Baszty można zdobyć w nagrodę: możliwość jazdy Fiatem Freemont przez jeden weekend, półroczną prenumeratę magazynu Traveler lub zestaw dla biegaczy Fitness.

Swoje głosy można oddawać tutaj: http://7cudow.national-geographic.pl/glosowanie/

 

Tekst: Katarzyna Gurmińska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • Wieslaw Moszynski
  Ine cuda sa potrzebne w Kazimierzu
 • Pipppa Midlton
  To baszta jeszcze nieczynna? To jak by niejeżdzącemu autu, nadać tytuł Car of the year
 • szok
  Jancio wcinaj wcinaj, bo jeszcze w'' Miejskim Lesie'' nie ma prawdziwków ,za to komarów cała moc .Możesz łapać do woli i robić zapasy na zimę .
 • Cezar Janaki
  A jaśnie nam panujący to nie ósmy cud ?
  O głosy będzie prosił jesienią.
 • Bolesław
  Ale po "zespole miejskim w nieokreślonym wieku" łazi się z taką samą przyjemnością, jak po określonym :)
 • Wiesław
  Panowie „naukowcy”: nie potraficie jednoznacznie określić wieku kazimierskiej baszty, ani jak, przez kogo i w jakim celu została ona zbudowana!
  Tak samo jak nie potraficie jednoznacznie określić wieku całego zespołu miejskiego jakim jest Kazimierz Dolny.
 • Gosia
  Dla mnie też "Kazimierz jest 8 cudem Świata".,
  wyjątkowym miejscem z wyjątkowymi mieszkańcami.
  Ole!!! Głosuję!!!
 • jancio powolny
  moze nie bardzo na temat ale najcudowniejza potrawa swiata sa odsmazane kopytka z sosem grzybowym z kazimierskich prawdziwokow (zeszloroczne z Lasu Miejskiego ale zachowaly nawet zapach - sztuka przechowywania)Wlasnie koncze 2 miske i dobrze ize tylko tyle, boby sie jadlo do pekniecia....
 • szok
  Dla mnie Kazimierz jest 8 cudem świata ,mimo że tak już ''zniszczony'' przez tych ktorzy tu budują dla szpanu domy i pomieszkują ale i tak'' nie czują czaczy'''głosuję głosuję głosuję obiema ręcyma.
 • Tadek
  No jak nie, jak tak! :)
 • Ulka
  Zagłosowałam, a Wy? :-)
 • szok
  Przy całym moim ślepym uwielbieniu Kazimierza .....niestety Tadek muszę ci przyznać rację ,Lubiąż wygra .Chyba że fani Kazimierza nie dadzą mu polec.Jednym słowem na dwoje babka wróżyła bo nie wiem czy mamy jeszcze tylu fanów co kiedyś.
 • biała dama
  Już sam fakt pojawienia się Baszty w tym zestawieniu jest wyróżnieniem.
  A przy promenadzie na Helu jest informacja, że cały projekt jeszcze się nie zakończył, bo nie odtworzono pierwotnego wyglądu wydm i roślinności.
  Czyli jak z naszą Basztą i Zamkiem,też coś jeszcze zostało do zrobienia.
  Czy burmistrz Helu już się wstydzi?
  Nieporozumieniem jest umieszczenie w tym gronie Muzeum Państwa Krzyżackiego.


 • jancio powolny
  Tyz bylem w Lubiazu i mnie trzeplo z wraznenia, masz pan slusznego panie Tadek
 • Tadek
  Ja tam nie chcę krakać, ale moim zdaniem- Lubiąż, a potem długo nic :) Gdy byłem tam pierwszy raz, ponad 15 lat temu- wrażenie było piorunujące. A teraz piorunów tylko przybywa :)
 • szok
  Hmm zestaw dla biegaczy Fitness ,ciekawe cóż tajemniczego kryje się pod tą nazwą ? może plastikowy kubek i półlitrowa butelka wody?
 • pijany znad Grodarza
  Wybieram "zestaw dla biegaczy Fitness".
 • Tadek
  No to Ifa będzie miała mały dylemat przy głosowaniu ;)
 • Wacek Duda
  Mam dość bujną wyobraźnię. Postanowiłem więc, że wyobrażę sobie, jak Burmistrz siedzi w swoim fotelu, czyta wpisy pod tym artykułem i strasznie się wstydzi. I nie udało się...
 • Zbigniew Wacławski
  Rozumiem, że ten artykuł ma zawstydzić naszego burmistrza.Tak się przykro składa, że mimo obietnic obiekty nie są udostępnione dla odwiedzających.Wydano tyle pieniędzy bez pomysłu na uatrakcyjnienie murów.Wystarczy ruszyć w świat i popatrzeć, jak obiekty zabytkowe mogą uzupełnić ofertę turystyczną.Mam wrażenie, że jest to karą dla wszystkich.Powstaje pytanie dlaczego tak się dzieje Panie Burmistrzu?

Mapa

Zabytki

Baszta


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2020/2021? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę