Azoty "Puławy" i nowa elektrownia

Skomentuj (46)

Miała być elektrownia gazowa, będzie węglowa. Już niedługo w puławskich Azotach wybudowany zostanie nowy blok energetyczny.

Zbyt dużo się o tym nie mówi, jednak lokalne media już kilkakrotnie informowały o nowej, wielkiej inwestycji w puławskich Azotach. Do końca 2018 roku trwa postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie generalnego realizatora inwestycji w Puławach. Jak podaje Kurier Lubelski, do drugiego etapu przetargu zakwalifikowanych zostało siedem firm.
Rozpoczęcie regularnej eksploatacji nowego bloku planowane jest na koniec 2021 r. Jest to największa inwestycja energetyczna w województwie lubelskim. Jej wartość to około 890 mln zł.
- Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych -  mówi Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty „Puławy” na łamach Kuriera Lubelskiego. - Cieszy nas zainteresowanie jego realizacją ze strony światowych liderów branży energetycznej.

Warto jednak wspomnieć, że budowa bloku energetycznego w Puławach planowana jest od lat. Początkowo  miała to być jednak elektrownia gazowa. W ubiegłym roku, po zmianach w zarządzie spółki, ogłoszono rozpoczęcie przygotowań do połączenia spółki Elektrownia Puławy z GA „Puławy”.

Jak tłumaczą przedstawiciele Grupy Azoty „Puławy”, eksploatacja bloku doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem „Bogdanka” oraz do wykorzystania synergii płynącej ze współpracy spółek. Zapewniają też, że inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT.


Fot. Azoty "Puławy" - K.R.

Skomentuj


Dodane komentarze (46)

 • ZaGórami
  A co powiecie na GEOTERMIĘ CELEJÓW?
  Czy są jakieś szanse na ogrzenie KD?
 • Puławska
  Ratunku najpierw most a teraz jeszcze węglowy śmierdziel. Niech się od nas odczepią i dadzą żyć.
 • Andrzej
  elo elo czy to Grześ wyjawił ci tą "prawdę " ?
  • elo elo
   Czy chodzi tę prawdę że niektórym u władzy w Polsce marzy się polexit?
   To wiadomo od dawna. Teksty takie zapodawała Pawłowicz, teraz Ziobro wykonał nawet pewne ruchy. Coraz ktoś coś chlapnie co świadczy o takich głupich intencjach.
 • Gaz
  A co łupkowym gazem ? Przecież Puławy ( i Kazimierz) leżą w strefie występowania jego.
 • elo elo
  Ale gdy wyprodukuje się 1MW/h z gazu to wyemituje się mniej CO2 niż z przy spalaniu węgla a więc opłata środowiskowa będzie niższa.
  • elo elo
   Cd.
   PiS nas wyprowadzi z Unii i nie będziemy musieli płacić opłat emisyjnych. Taka jest ukryta intencja zmiany projektu elektrowni z gazu na węgiel
 • łysy
  W tym Kaźmierzu to sami ekolodzy .Jeśli nie chcecie palenia węglem to dajcie ludziom kasę na gaz i na odnawialne zrodla Energi i nie będzie problemu.Ludzi nie stać na docieplenie domów a wy tu macie takie wymagania.
  • elo elo
   Nie na temat trzeba czytać ze zrozumieniem. Ale:
   Trzeba mieć wymagania bo inaczej mieszkalibyśmy dalej w kurnych chatach. Życie kosztuje i trzeba się martwić jak zarobić a nie żeby ktoś dał pieniądze na gaz.
   Jak samochód nie spełnia norm bezpieczeństwa to się go naprawia albo złomuje i nikt nie daje pieniędzy na nowy.
   Jak kocioł kopci to też jest niebezpieczny i nie chodzi tu o żadną ekologie.
 • z Gór
  Po pierwsze Niemcy nie likwidują kopalni węglowych tylko węgla kamiennego. Brunatny węgiel, ten bardziej trujący będzie u nich ciągle wydobywany - wystarczy poczytać o Hammbach i stanowisku RWE.
  Po drugie Azoty budują elektrociepłownię a nie elektrownię. Jest im potrzebne przede wszystkim ciepło w parze grzewczej a dopiero w następnej kolejności prąd. Sprawność takiej jest o wiele wyższa niż samej elektrowni. Panele są dobre dla gospodarstw domowych a nie olbrzymich zakładów pracujących 24 godz na dobę.
  Po trzecie Niemcy mają olbrzymi kłopot z OZE bo nie umieją jeszcze jej magazynować. Przy sprzyjającej pogodzie oddawali prąd za darmo.
  • kacper
   nikt nie pisal, ze likwiduja. Tematem jest ze zamiast spalania gazu bedzie spalarnia wegla
  • z Gór
   A jak myślisz, co jest produktem spalania gazu?

   Od razu odpowiadam: CO, CO2, SOx, NOx i reszta tablicy Mendelejewa.

   Oczywiście mniej niż w wypadku spalania węgla ale i tak całkiem sporo.
  • elo elo
   Głównym produktem spalania gazu jest H2O a drugim CO2
   Przy czym powstaje mniej CO2 na Jednostkę energii niż w przypadku spalania węgla.
   Na tym polega przewaga gazu nad spalaniem węgla który dodatkowo jest o wiele bardziej zanieczyszczony.
  • z Gór
   Super że się zgadzamy że produktem spalania nie jest czysty tlen tylko substancje trujące. Bo to oznacza że i w przypadku gazu i węgla należy odsiarczyć czy też odazotować spaliny. I wyłapać inne pierwiastki. A także w obu przypadkach zapłacić opłaty środowiskowe np za CO2.
   I tu kłania się rachunek ekonomiczny ale także polityka, która po doświadczeniach ukraińskich, każe ostrożnie patrzeć na gaz, zwłaszcza ze wschodu. Gazoport całego zapotrzebowania nie pokryje.
   A Azoty potrzebują stabilności. Brak energii np. zimą to paraliż i ogromne straty.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę