Azoty "Puławy" i nowa elektrownia

Skomentuj (46)

Miała być elektrownia gazowa, będzie węglowa. Już niedługo w puławskich Azotach wybudowany zostanie nowy blok energetyczny.

Zbyt dużo się o tym nie mówi, jednak lokalne media już kilkakrotnie informowały o nowej, wielkiej inwestycji w puławskich Azotach. Do końca 2018 roku trwa postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie generalnego realizatora inwestycji w Puławach. Jak podaje Kurier Lubelski, do drugiego etapu przetargu zakwalifikowanych zostało siedem firm.
Rozpoczęcie regularnej eksploatacji nowego bloku planowane jest na koniec 2021 r. Jest to największa inwestycja energetyczna w województwie lubelskim. Jej wartość to około 890 mln zł.
- Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych -  mówi Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty „Puławy” na łamach Kuriera Lubelskiego. - Cieszy nas zainteresowanie jego realizacją ze strony światowych liderów branży energetycznej.

Warto jednak wspomnieć, że budowa bloku energetycznego w Puławach planowana jest od lat. Początkowo  miała to być jednak elektrownia gazowa. W ubiegłym roku, po zmianach w zarządzie spółki, ogłoszono rozpoczęcie przygotowań do połączenia spółki Elektrownia Puławy z GA „Puławy”.

Jak tłumaczą przedstawiciele Grupy Azoty „Puławy”, eksploatacja bloku doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem „Bogdanka” oraz do wykorzystania synergii płynącej ze współpracy spółek. Zapewniają też, że inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT.


Fot. Azoty "Puławy" - K.R.

Skomentuj


Dodane komentarze (46)

 • ZaGórami
  A co powiecie na GEOTERMIĘ CELEJÓW?
  Czy są jakieś szanse na ogrzenie KD?
 • Puławska
  Ratunku najpierw most a teraz jeszcze węglowy śmierdziel. Niech się od nas odczepią i dadzą żyć.
 • Andrzej
  elo elo czy to Grześ wyjawił ci tą "prawdę " ?
  • elo elo
   Czy chodzi tę prawdę że niektórym u władzy w Polsce marzy się polexit?
   To wiadomo od dawna. Teksty takie zapodawała Pawłowicz, teraz Ziobro wykonał nawet pewne ruchy. Coraz ktoś coś chlapnie co świadczy o takich głupich intencjach.
 • Gaz
  A co łupkowym gazem ? Przecież Puławy ( i Kazimierz) leżą w strefie występowania jego.
 • elo elo
  Ale gdy wyprodukuje się 1MW/h z gazu to wyemituje się mniej CO2 niż z przy spalaniu węgla a więc opłata środowiskowa będzie niższa.
  • elo elo
   Cd.
   PiS nas wyprowadzi z Unii i nie będziemy musieli płacić opłat emisyjnych. Taka jest ukryta intencja zmiany projektu elektrowni z gazu na węgiel
 • łysy
  W tym Kaźmierzu to sami ekolodzy .Jeśli nie chcecie palenia węglem to dajcie ludziom kasę na gaz i na odnawialne zrodla Energi i nie będzie problemu.Ludzi nie stać na docieplenie domów a wy tu macie takie wymagania.
  • elo elo
   Nie na temat trzeba czytać ze zrozumieniem. Ale:
   Trzeba mieć wymagania bo inaczej mieszkalibyśmy dalej w kurnych chatach. Życie kosztuje i trzeba się martwić jak zarobić a nie żeby ktoś dał pieniądze na gaz.
   Jak samochód nie spełnia norm bezpieczeństwa to się go naprawia albo złomuje i nikt nie daje pieniędzy na nowy.
   Jak kocioł kopci to też jest niebezpieczny i nie chodzi tu o żadną ekologie.
 • z Gór
  Po pierwsze Niemcy nie likwidują kopalni węglowych tylko węgla kamiennego. Brunatny węgiel, ten bardziej trujący będzie u nich ciągle wydobywany - wystarczy poczytać o Hammbach i stanowisku RWE.
  Po drugie Azoty budują elektrociepłownię a nie elektrownię. Jest im potrzebne przede wszystkim ciepło w parze grzewczej a dopiero w następnej kolejności prąd. Sprawność takiej jest o wiele wyższa niż samej elektrowni. Panele są dobre dla gospodarstw domowych a nie olbrzymich zakładów pracujących 24 godz na dobę.
  Po trzecie Niemcy mają olbrzymi kłopot z OZE bo nie umieją jeszcze jej magazynować. Przy sprzyjającej pogodzie oddawali prąd za darmo.
  • kacper
   nikt nie pisal, ze likwiduja. Tematem jest ze zamiast spalania gazu bedzie spalarnia wegla
  • z Gór
   A jak myślisz, co jest produktem spalania gazu?

   Od razu odpowiadam: CO, CO2, SOx, NOx i reszta tablicy Mendelejewa.

   Oczywiście mniej niż w wypadku spalania węgla ale i tak całkiem sporo.
  • elo elo
   Głównym produktem spalania gazu jest H2O a drugim CO2
   Przy czym powstaje mniej CO2 na Jednostkę energii niż w przypadku spalania węgla.
   Na tym polega przewaga gazu nad spalaniem węgla który dodatkowo jest o wiele bardziej zanieczyszczony.
  • z Gór
   Super że się zgadzamy że produktem spalania nie jest czysty tlen tylko substancje trujące. Bo to oznacza że i w przypadku gazu i węgla należy odsiarczyć czy też odazotować spaliny. I wyłapać inne pierwiastki. A także w obu przypadkach zapłacić opłaty środowiskowe np za CO2.
   I tu kłania się rachunek ekonomiczny ale także polityka, która po doświadczeniach ukraińskich, każe ostrożnie patrzeć na gaz, zwłaszcza ze wschodu. Gazoport całego zapotrzebowania nie pokryje.
   A Azoty potrzebują stabilności. Brak energii np. zimą to paraliż i ogromne straty.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2019! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2019. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę