Azoty "Puławy" i nowa elektrownia

Skomentuj (46)

Miała być elektrownia gazowa, będzie węglowa. Już niedługo w puławskich Azotach wybudowany zostanie nowy blok energetyczny.

Zbyt dużo się o tym nie mówi, jednak lokalne media już kilkakrotnie informowały o nowej, wielkiej inwestycji w puławskich Azotach. Do końca 2018 roku trwa postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie generalnego realizatora inwestycji w Puławach. Jak podaje Kurier Lubelski, do drugiego etapu przetargu zakwalifikowanych zostało siedem firm.
Rozpoczęcie regularnej eksploatacji nowego bloku planowane jest na koniec 2021 r. Jest to największa inwestycja energetyczna w województwie lubelskim. Jej wartość to około 890 mln zł.
- Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych -  mówi Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty „Puławy” na łamach Kuriera Lubelskiego. - Cieszy nas zainteresowanie jego realizacją ze strony światowych liderów branży energetycznej.

Warto jednak wspomnieć, że budowa bloku energetycznego w Puławach planowana jest od lat. Początkowo  miała to być jednak elektrownia gazowa. W ubiegłym roku, po zmianach w zarządzie spółki, ogłoszono rozpoczęcie przygotowań do połączenia spółki Elektrownia Puławy z GA „Puławy”.

Jak tłumaczą przedstawiciele Grupy Azoty „Puławy”, eksploatacja bloku doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem „Bogdanka” oraz do wykorzystania synergii płynącej ze współpracy spółek. Zapewniają też, że inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT.


Fot. Azoty "Puławy" - K.R.

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • ZaGórami
  A co powiecie na GEOTERMIĘ CELEJÓW?
  Czy są jakieś szanse na ogrzenie KD?
 • Puławska
  Ratunku najpierw most a teraz jeszcze węglowy śmierdziel. Niech się od nas odczepią i dadzą żyć.
 • Andrzej
  elo elo czy to Grześ wyjawił ci tą "prawdę " ?
  • elo elo
   Czy chodzi tę prawdę że niektórym u władzy w Polsce marzy się polexit?
   To wiadomo od dawna. Teksty takie zapodawała Pawłowicz, teraz Ziobro wykonał nawet pewne ruchy. Coraz ktoś coś chlapnie co świadczy o takich głupich intencjach.
 • Gaz
  A co łupkowym gazem ? Przecież Puławy ( i Kazimierz) leżą w strefie występowania jego.
 • elo elo
  Ale gdy wyprodukuje się 1MW/h z gazu to wyemituje się mniej CO2 niż z przy spalaniu węgla a więc opłata środowiskowa będzie niższa.
  • elo elo
   Cd.
   PiS nas wyprowadzi z Unii i nie będziemy musieli płacić opłat emisyjnych. Taka jest ukryta intencja zmiany projektu elektrowni z gazu na węgiel
 • łysy
  W tym Kaźmierzu to sami ekolodzy .Jeśli nie chcecie palenia węglem to dajcie ludziom kasę na gaz i na odnawialne zrodla Energi i nie będzie problemu.Ludzi nie stać na docieplenie domów a wy tu macie takie wymagania.
  • elo elo
   Nie na temat trzeba czytać ze zrozumieniem. Ale:
   Trzeba mieć wymagania bo inaczej mieszkalibyśmy dalej w kurnych chatach. Życie kosztuje i trzeba się martwić jak zarobić a nie żeby ktoś dał pieniądze na gaz.
   Jak samochód nie spełnia norm bezpieczeństwa to się go naprawia albo złomuje i nikt nie daje pieniędzy na nowy.
   Jak kocioł kopci to też jest niebezpieczny i nie chodzi tu o żadną ekologie.
 • z Gór
  Po pierwsze Niemcy nie likwidują kopalni węglowych tylko węgla kamiennego. Brunatny węgiel, ten bardziej trujący będzie u nich ciągle wydobywany - wystarczy poczytać o Hammbach i stanowisku RWE.
  Po drugie Azoty budują elektrociepłownię a nie elektrownię. Jest im potrzebne przede wszystkim ciepło w parze grzewczej a dopiero w następnej kolejności prąd. Sprawność takiej jest o wiele wyższa niż samej elektrowni. Panele są dobre dla gospodarstw domowych a nie olbrzymich zakładów pracujących 24 godz na dobę.
  Po trzecie Niemcy mają olbrzymi kłopot z OZE bo nie umieją jeszcze jej magazynować. Przy sprzyjającej pogodzie oddawali prąd za darmo.
  • kacper
   nikt nie pisal, ze likwiduja. Tematem jest ze zamiast spalania gazu bedzie spalarnia wegla
  • z Gór
   A jak myślisz, co jest produktem spalania gazu?

   Od razu odpowiadam: CO, CO2, SOx, NOx i reszta tablicy Mendelejewa.

   Oczywiście mniej niż w wypadku spalania węgla ale i tak całkiem sporo.
  • elo elo
   Głównym produktem spalania gazu jest H2O a drugim CO2
   Przy czym powstaje mniej CO2 na Jednostkę energii niż w przypadku spalania węgla.
   Na tym polega przewaga gazu nad spalaniem węgla który dodatkowo jest o wiele bardziej zanieczyszczony.
  • z Gór
   Super że się zgadzamy że produktem spalania nie jest czysty tlen tylko substancje trujące. Bo to oznacza że i w przypadku gazu i węgla należy odsiarczyć czy też odazotować spaliny. I wyłapać inne pierwiastki. A także w obu przypadkach zapłacić opłaty środowiskowe np za CO2.
   I tu kłania się rachunek ekonomiczny ale także polityka, która po doświadczeniach ukraińskich, każe ostrożnie patrzeć na gaz, zwłaszcza ze wschodu. Gazoport całego zapotrzebowania nie pokryje.
   A Azoty potrzebują stabilności. Brak energii np. zimą to paraliż i ogromne straty.
 • Janusz Kowalski
  @Kamil tak na cito.
  Niemcy to światowy lider wydobycia węgla brunatnego. Produkują go więcej niż USA z Chinami razem wzięte.
  Miks energetyczny w Niemczech w 2015 r. był następujący (wg rządowych danych) - ogółem produkcja energii brutto wyniosła 646,5 TWh. Z tego 43,1 proc. z węgla (w tym 24,9 proc. z węgla brunatnego i 18,2 proc. z węgla kamiennego), 14,2 proc. z energii jądrowej, 9,5 proc. z gazu, 29,0 proc. z OZE i 5,2 proc. z innych źródeł. Wbrew mitom węgiel kamienny i brunatny, wraz z energetyką jądrową, są nadal podstawami niemieckiej energetyki.
  oscislowo.pl [link wymoderowany]
  • pijany znad Grodarza
   To Twoje cito to Teresa Wójcik z " Gazety Polskiej"
  • Krzysztof
   Niemcy w tym roku wyprodukowały tyle energii z OZE do maja, że wystarczyło do końca roku! Pozostałe źródła trzymają dla bezpieczeństwa energetycznego. Co do węgla do mamy rekord historyczny jeśli chodzi o wwóz z Rosji!
  • Kamil Ruciński
   2015 rok to już historia, spójrz na dane z 2018
  • Kamil Ruciński
   i jak oni już się przestawią na OZE, to wtedy certyfikaty CO2 polecą do góry i wszystkie kopalnie na węgiel staną się nierentowne. Już dzisiaj mamy najdroższy prąd w Europie.

   Ten blok w Azotach to tylko 100 MW, a koszt prawie miliard.

   Dla porównania - elektrownia PV (panele fotowoltaiczne) o mocy 1 MW to koszt ok 3 mln zł. Ja wiem, że to inna bajka, bo warunki pogodowe itd. Ale już teraz koszt wytworzenia 1 kWh jest najniższy właśnie ze słońca, a Lubelszczyzna to na najlepiej nasłoneczniony region w PL.

   Pierwotna elektrowania gazowa miała mieć moc 400 MW i kosztować porównywalnie do węglowej, a nadwyżki energii miały iść do Puław jako alternatywa dla Kozienic.

   Tak tak - gaz też importujemy a węgiel mamy u siebie? Bzdura, węgiel importujemy tak samo jak gaz, a dodatkowo powstają połączenia z Danią/Norwegią. Nie trzeba wcale truć ludzi węglem.
  • Mat
   Jak prosto można pokazać absurd. I z jaką klasą. Podziwiam. Fakt za faktem, a nie wymysly lub nawet świadome manipulacje.
 • Roleks
  Azoty ze stratą. Wyniki na minusie o kilkadziesiąt milionów złotych. Jak można taką firmą zarządzać by kuźwa straty generowała. Pierwszy raz od ponad 10 lat! NIEPRAWDOPODOBNE
  • Kazik
   Krecia robota BASF może Bayer. Te giganty niemieckie nie znoszą konkurencji. Paluszki niemieckie (głównie) przyczyniły się do rozwalenia naszych wielu gałęzi przemysłowych. Na You Tube jest cała gromada filmików z wyburzeń kominów przemysłowych. Gawiedź się podnieca tym, filmuje, wkleja na you...i wyjeżdża na zmywak do Londynu, NY. A to są wnuki budowniczych - junaków ZMP
 • techmanagment
  Presja na wszechobecną ekologię to jeszcze się czkawką odbije mieszkańcom UE.
  Pomnicie moje słowa.
 • Wizyr
  To już wiemy poco draniom most, żeby przez Kazimierz bliżej węgiel wozić, a nie przez Puławy, potem Włostowicami na obwodnicę Wschodnia, której budowę klepnięto.
 • dostawca
  podobno nawet magnez ma byc dostarczany nowym mostem i do nowej elektrowni
 • eSUBA94
  dobra zmiana
 • pijany znad Grodarza
  A mostem via Kazimierz - Janowiec węgiel dowożon będzie. Jeszcze nie wiadomo czy nowowybudowana trakcją kolejową czy samochodami. Mówi się też o porcie węglowym w pobliżu kamieniołomow.

  Niestety musimy z tym poczekać, bo wpierwej przekop Mierzei Wiślanej należy wykonać, ktora to inwestycja zwroci się za 400 - 500 lat. I wląsnie po tym okresie most zbudujemy.
 • Janusz Kowalski
  Poszukam i zamieszczę,czytałem o tym dużo,przy okazji OZE.Problemem nie jest samo spalanie węgla,a technologia.
 • beata
  A jaki piękny wpływ na zdrowie mieszkańców będzie miało spalanie setek ton węgla.
 • Janusz Kowalski
  @Kamil Także,ale jej udział w rozwiniętych.... Niemczech, to średnio 15% udziału w rynku.Jednak przyszłość - Polska - ,to węgiel i "głęboka geotermia"
  • Kamil Ruciński
   Dane źródłowe poproszę jeśli już podaje Pan jakieś liczby.
   Plan na import węgla w tym roku to 12-15 mld ton (źródło: Dziennik Gazeta Prawna)
  • Kamil Ruciński
   "Wielka Brytania wprowadza minimalną cenę na emisje węglowe i de facto zakaz budowy nowych elektrowni węglowych nie spełniających limitów emisji - na tyle ambitnych, że konwencjonalne elektrownie węglowe nie mogą go spełniać (podobnie do zasad wprowadzonych w USA). Holendrzy wprowadzają podatek węglowy, Dania ogłosiła wycofywanie z użycia elektrowni węglowych, Finlandia rozważa ten ruch, a Hiszpania zamierza wycofać subsydia dla węgla. Koncernom węglowym wiatr coraz mocniej wieje w oczy.

   Ponadto, według wielu analityków amerykańskie kopalnie ze względu na obecnie niskie ceny węgla mogą redukować jego wydobycie. Ceny muszą wzrosnąć, co zredukuje opłacalność inwestycji w elektrownie węglowe."

   The Washington Post, HuffPost, ziemianarozdrozu.pl
  • Kamil Ruciński
   "Od września 2018 roku stopniowo będą wprowadzane nowe przepisy, według których w Irlandii nie będzie można sprzedawać i używać węgla. Taki zakaz już działa w kilku największych miastach. Teraz obejmie także najbardziej zanieczyszczone części kraju, czyli małe miejscowości i wsie. To pierwszy kraj w Europie, który zdecydował się na taki krok.


   Zakaz sprzedaży węgla wprowadzono w samym Dublinie już w 1990 roku. Z czasem rozszerzono go o kolejne 29 miast o populacji większej niż 15 tys. mieszkańców. Kilka lat temu zakazano tam nie tylko sprzedaży, ale też stosowania węgla.

   Według naukowców ta decyzja nie dość, że poprawiła jakość powietrza, to oszczędziła życie 8 tysięcy osób."
   smoglab.pl
  • Kamil Ruciński
   "Francuski prezydent przedstawił na paryskim uniwersytecie swoją wizję Europy. W kwestiach energetyki Emmanuel Macron jest bezwzględny - chce podnieść cenę węgla, by rozwiązania ekologiczne były opłacalne. Chodzi o podniesienie cen praw do emisji CO2, które muszą kupować zakłady - według Macrona cena powinna być powyżej 30 euro za tonę. - To może być zabójczy cios dla naszej energetyki - tak Wojciech Jakóbik z portalu "Biznes Alert" komentuje propozycję prezydenta Francji."

   tvn24bis.pl
 • Trzeźwy
  Popatrzcie ilu tu "specjalistów" od energetyki. Pluć to wy potraficie.
  • inżynier
   Zazdrościsz ! Trzeba było na politechnikę a nie na politologię czy marketing. Nie lubiło się matematyki ? Co ?
 • impedancja
  Czyli plany śp Kulczyka uwalili. A miało być tak: z Polski na Ukrainę węgiel lubelski i gaz rosyjski a z drugiej strony prąd z elektrowni atomowych z serwisowaniem paliwa jądrowego przez USA.
 • Janusz Kowalski
  Bardzo dobra wiadomość - w końcu ! Sfinalizowane jedno z tych przedsięwzięć pana Wł.Karpińskiego - i jego Rządu,które realizuje PiS.
  Energetyka - tania - to kręgosłup,serce Gospodarki.
  Do malkontentów,w RFN buduje się bądź modernizuje 20 elektrowni węglowych.
  • Kamil Ruciński
   Tania energetyka to jest z paneli fotowoltaicznych a nie z węgla, w dodatku importowanego ze wschodu.
  • Kamil Ruciński
   Panie Januszu, proszę o źródło danych na temat energetyki w Niemczech.

   Akurat tutaj fakty są inne i warto wspomnieć, że Niemcy wyłączają w tym czasie elektrownie atomowa i nie mogą zamknąć z dni na dzień elektrowni węglowych. Nie dodał Pan, że modernizacja ma polegać na zmniejszeniu emisji CO2 i innych substancji do atmosfery, a nie budowę nowych elektrowni węglowych.

   W tych samych Niemczech, o których Pan mówi 1/5 energii jest wytwarzana z OZE.

   polecam lekturę:

   "Niemcy weszli w 2018 rok z rekordem generacji z OZE. 1 stycznia rano źródła odnawialne w całości zaspokajały zapotrzebowanie na energię u naszych zachodnich sąsiadów. "
   gramwzielone.pl


   sueddeutsche.de
   eko-unia.org.pl

   "Podczas swojego wystąpienia w Berlinie Altmaier potwierdził zatem rządowy cel do 2030 r., który zawiera także 60% redukcję emisji pochodzących z elektrowni węglowych. Podkreślił, że będzie to oznaczało konieczność redukcji emisji z elektrowni opalanych węglem brunatnym i kamiennym. Elektrownie, o których mowa produkują prawie 40% energii elektrycznej dla Niemiec. Pomimo podjęcia pierwszych kroków zamykania najstarszych elektrowni, elektrownie węglowe tylko w 2017 r. wygenerowały ponad 210 TWh.

   „Niemcy muszą sobie poradzić z podwójnym wyzwaniem w ramach redukcji energii z paliw kopalnych, na co składa się także odejście od atomu do 2022 r.” Słowa Altmaiera zawierały elementy wypowiedzi jego poprzednika ministra Sigmara Gabriela, który stwierdził, że nie będzie możliwe odejście od węgla i atomu w tym samym czasie. Niemieckie plany odchodzenia od energetyki nuklearnej zainicjowane były już 20 lat temu i wyznaczyły, że do 2022 r. zostanie zamkniętych kolejno sześć reaktorów."
  • Grzesiek
   @ Kamil Ruciński Węgiel ze Wschodu jest drogi bo jest czarny jak czeluści piekielne. Panele to bardzo droga impreza, kapryśna od wielu czynników. Mająca jedynie zastosowanie w gospodarstwie DOMOWYM w wolnostojących budynkach w ciągu DNIA.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2020! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2020. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę