Archeologia doświadczalna w Muzeum

Skomentuj (2)
Pod takim tytułem wydana została książka, zawierająca opracowanie i podsumowanie programu archeologii doświadczalnej, realizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie w latach 2003-2006.
Na program archeologii doświadczalnej, realizowany w Chodliku i Bielsku w trakcie Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, składały się trzy główne nurty badawcze: odtworzenie cyklu produkcyjnego ceramiki naczyniowej z VIII-IX w., pozyskiwanie żelaza z rudy darniowej metodami wczesnośredniowiecznymi, odtworzenie pożywienia dawnych Słowian oraz zbadanie właściwości odżywczej takiej diety i jej bioprzyswajalności.

Książkę tworzy osiem odrębnych rozdziałów autorstwa osób prowadzących eksperymenty w poszczególnych nurtach badawczych oraz osób, które prowadziły uzupełniające badania laboratoryjne. Zespół ten reprezentuje – oprócz pracowników i współpracowników Muzeum Nadwiślańskiego – następujące instytucje: Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Katedrę i Zakład Bromatologii Akademii Medycznej w Warszawie. W słowie wstępnym do książki czytamy: „Realizowane działania skupiły wokół siebie niezwykły zespół ludzi: archeologów zajmujących się specjalistycznymi badaniami, jak i muzealników, popularyzujących tą dziedzinę wiedzy; specjalistów dziedzin, które na co dzień trudno z archeologią kojarzyć; rzemieślników z uporem dociekających najstarszych tajników swych umiejętności; pasjonatów, których do archeologii doświadczalnej popchnęła nie tylko ciekawość, ale też wrodzone bądź nabyte predyspozycje – także manualne, bez których niepodobna byłoby przeprowadzić niektóre eksperymenty. Każda z tych osób miała swój osobisty, kreatywny wkład w osiągnięte rezultaty i wynikające z tego prawo do osobistego ich przekazania, niezależnie od tego, czy napisanie artykułu opatrzonego naukowym aparatem przypisów i odwołań do zestawionej literatury jest dla nich czynnością powszednią czy też debiutem. W naszym przekonaniu różnorodność ta nie powinna razić, gdyż jest odzwierciedleniem wielowątkowych inspiracji, a także dróg dociekań, zmierzających do poznania odpowiedzi na stawiane sobie pytania. Naszą troską było, aby Czytelnik, który zechce poznać szersze tło opisywanych działań czy formułowanych wniosków miał do dyspozycji rzetelny aparat przypisów bibliograficznych i możliwie pełne zestawienie literatury przedmiotu.”

Ponadto dołożono wszelkich starań, aby publikacja wydana była w okazałej szacie edytorskiej. Teksty ilustruje 50 barwnych fotografii prezentujących najważniejsze momenty i efekty poszczególnych eksperymentów, a ich uzupełnieniem są wykresy i tabele zawierające wyniki pomiarów i analiz laboratoryjnych.

Publikacja ta możliwa była dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Dziedzictwo kulturowe” oraz finansowemu wsparciu sponsora: Zakładów Azotowych „Puławy” S.A.

Muzeum Nadwiślańskie nie planuje sprzedaży wydawnictwa. Można się z nim zapoznać w muzealnej bibliotece oraz bibliotekach uniwersyteckich na terenie całej Polski. Egzemplarze książki przekazane też zostaną do instytucji badawczych i muzealnych współpracujących z Muzeum Nadwiślańskim przy realizacji projektu Muzeum Dawnych Słowian. Specjalna pula książek przeznaczona jest również dla pasjonatów archeologicznych eksperymentów, którzy zechcą czynnie wspierać działalność ośrodka archeologii doświadczalnej. Ośrodek taki powstaje w Żmijowiskach k. Kazimierza Dolnego, a inauguracja jego działalności planowana jest na sierpień 2008 r.

źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • archex (gość)
    Drogi Pawle! Jeśli jesteś zainteresowany tą książką, to możesz bardzo łatwo wejść w jej posiadanie. Wystarczy czynnie wspomóc w tym roku działania archeologii doświadczalnej, planowane na sierpień przy grodzisku w Żmijowiskach!
  • Paweł (gość)
    Super! Szkoda że nie jest do nabycia .

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę