Archeologia doświadczalna w Muzeum

Skomentuj (2)
"Wczesnośredniowieczna ceramika naczyniowa - produkt, sprzęt, zabytek." – to hasło pod jakim w dniach 20 – 29 lipca 2004 odbyły się w Bielsku k. Chodlika Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Ich organizatorem było Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym we współpracy z Pracownią Ceramiki Artystycznej Marty Wasilczyk z Lublina.
Po raz kolejny udało się odtworzyć pełny cykl produkcyjny tzw. "ceramiki chodlikowskiej" z VIII – IX w. i zakończyć go – pomimo padającego w decydujących momentach uporczywego deszczu – efektownym wypałem w trzech paleniskach.

Program merytoryczny Warsztatów realizowany był przez siedmioosobowy zespół archeologów, garncarzy i wolontariuszy, a uczestniczyło w nim w sumie 40 osób chętnych do samodzielnego wykonania z gliny ceramicznego naczynia.

Oprócz cyklu produkcyjnego ceramiki wczesnośredniowiecznej uczestnicy mogli zapoznać się ze sposobami nadawania szczelności wypalonym naczyniom, posmakować potraw w nich gotowanych oraz, w wolnych chwilach, nauczyć się najprostszych metod tkackich oraz zwiedzić grodziska Kotliny Chodelskiej. Ta nowatorska forma działań muzealnych, łącząca działalność naukową z popularyzacją specjalistycznej wiedzy i promocją dziedzictwa kulturowego regionu, stanowi wstęp do realizacji programu utworzenia na terenie zachodniej części Kotliny Chodelskiej otwartego muzeum tematycznego, poświęconego kulturze dawnych Słowian.

Z tego też powodu projekt Warsztatów Archeologii Doświadczalnej włączony został w program tworzenia międzynarodowego szlaku dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego „Szlak Bursztynowy”. Program ten realizowany jest przez krakowską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, która sfinansowała merytoryczną część Warsztatów. Wsparcia finansowego udzieliło również Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim, dzięki któremu powstanie film dokumentujący tegoroczne Warsztaty.

mgr Paweł Lis
Samodzielne Stanowisko
ds. Dziedzictwa Archeologicznego
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Anonim (gość)
    heh, myślę że to był proces ciągły - od 20 do 29 - od świtu do zmierzchu :)
    (?)
  • łoza (gość)
    20 – 29 lipca 2004 odbyły się w Bielsku k. Chodlika Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Ich organizatorem było Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu oktrej godzinie????????????????????????????????...

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę