Abp Józef Życiński nie żyje

Skomentuj (3)

Arcybiskup metropolita lubelski Józef Życiński zmarł 10 lutego w Rzymie. Miał 62 lata.

Metropolita lubelski ksiądz arcybiskup Józef Życiński zmarł nagle 10 lutego w godzinach wieczornych w Rzymie, gdzie przebywał w związku z sesją plenarną Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której był członkiem. W czasie obrad poświęconych duchowości w Internecie zdążył przedstawić projekt dokumentu o roli Internetu w nauce w seminariach. Dwa dni wcześniej został przyjęty przez papieża Benedykta XVI na osobistej audiencji.

Abp Józef Życiński urodził się w 1948 r. w Nowej Wsi. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Był członkiem wielu organizacji kościelnych i świeckich, m.in. Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN, Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Wiedniu, Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, Papieskiej Rady ds. Kultury. Wykładał na wielu uniwersytetach w Polsce i zagranicą. Był autorem ponad 50 książek i ponad 300 artykułów o tematyce filozoficznej, teologicznej, kulturowej, z dziedziny nauk przyrodniczych.

Współpracował z mediami, m.in. z Tygodnikiem Powszechnym, Gazetą Wyborczą, „Rzeczpospolitą”, „Niedzielą” czy regionalno-katolicką rozgłośnią archidiecezji lubelskiej – Radiem eR.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. w 2005 r. „Tygodnik Powszechny uhonorował go Medalem św. Jerzego, a w 2007 r. Gazeta Wyborcza przyznała mu tytuł Człowieka Roku. Tytułami doctora honoris causa uhonorowały go Akademia Rolnicza w Lublinie (2004) oraz Uniwersytet Jagielloński (2005).

Funkcję arcybiskupa metropolity lubelskiego sprawował od 1997 r.

Arcybiskup ks. Józef Życiński związany był z Kazimierzem nad Wisłą, gdzie często gościł nie tylko podczas uroczystości religijnych, ale również z okazji wydarzeń artystycznych, takich jak m.in. odsłonięcie wystawy „Mistyczny świat Antoniego Michalaka” w 2005 r. czy wystawy „Vasa sacra” w Muzeum Sztuki Złotniczej w 2008 r., które odbywały się pod jego patronatem honorowym.


- Jeżeli pustoszeją muzea, pustoszeją i kościoły, człowiek traci potrzebę kontaktu z absolutem, karłowacieje wewnętrznie - mówił.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • zegnaj
  Pożegnałam Wielkiego Człowieka Intelektualistę, na pewno nie przez wszystich akceptowanego za swoje piękne poglądy...
  Jesteś moim Mistrzem!!!
 • parafianka 2
  "Wiara potrzebuje kultury i kulturę tworzy" - mówił Jan Paweł II w krakowskiej homilii o św. Jadwidze. Śp. Arcybiskup, opiekujący się ludźmi kultury, reprezentował to samo myślenie. Requiescat in pace.
 • parafianka
  Żegnam życzliwego nam, kazimierzanom, duszpasterza - częstego gościa miasta. Requiescat in pace.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę