10 lat twórców ludowych w Kazimierzu

Skomentuj (1)

zobacz więcej (35)

Doroczny kiermasz wielkanocny w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki stał się dla Koła Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym okazją do celebrowania jubileuszu dziesięciolecia swego istnienia.

Pisanki, palmy, serwetki, wycinanki, rzeźby, kosze z wikliny i rogożyny, a także wykonane nowymi technikami filcowe kwiaty, porcelana i wiele innych przedmiotów związanych ze świętami wielkanocnymi jak zwykle o tej porze roku wystawili na kiermaszu twórcy ludowi w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Uroczyste otwarcie wystawy 21 marca połączone zostało z obchodami jubileuszu 10 – lecia Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu, którego członkowie co roku ten kiermasz przygotowują. Ich wyroby oglądać i nabyć można nie tylko podczas tego kiermaszu wielkanocnego, ale także w czasie Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego, comiesięcznych warsztatów rękodzielniczych na Rynku czy różnych wystaw organizowanych na terenie powiatu puławskiego i województwa lubelskiego.

- Klub Twórców Ludowych powstał 10 lat temu z potrzeby serca pewnych osób. Z potrzeby podtrzymania naszej tradycji związanej z regionem i kulturą – mówiła podczas ceremonii jubileuszu prezes Koła Małgorzata Urban. – Zaczynaliśmy garstką pasjonatów, ale z czasem okazało się, że osób, które mają podobne zainteresowania jest coraz więcej. Starsi i młodsi od wielu pokoleń uczyli się w swoich domach tego, co najważniejsze w ludzkim życiu, czyli mieć pasję.

Dziś „garstka” rozrosła się w blisko trzydziestoosobową grupę twórców. Tradycyjne techniki rękodzielnicze mieszają się z nowymi: decoupage, filcowaniem czy qulingiem.

- Rozwój to słowo kluczowe, które towarzyszy nam od początku powstania klubu – mówiła Małgorzata Urban.

Rozwój tak, ale przede wszystkim tradycja.

- Ludzie z różnych miast na stałe wpisali sobie w swój kalendarz trzecią niedzielę miesiąca jako dzień, w którym trzeba być w Kazimierzu Dolnym na warsztatach twórców ludowych. Tu pod czujnym okiem naszych artystów po raz pierwszy uczyli się, jak pleść koszyk, zobaczyli, jak powstaje pisanka drapana, jak zrobić na krosnach chodnik, jak wyglądają kolejne etapy powstawania rzeźby. Naszymi warsztatami przypominamy nawet starszym osobom to, czego kiedyś oni sami uczyli się w domach, a co zostaje powoli zapomniane – mówiła Małgorzata Urban.

Podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli Zarządu Województwa Lubelskiego, Powiatu Puławskiego, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień oraz władz lokalnych kazimierskim twórcom wręczono pamiątkowe wyróżnienia i listy gratulacyjne.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Aśka
    Kazimierz Dolny, to nie tylko miasto malarzy. Dawniej tworzenie rękodzieła miało miejsce niemal w każdym domu. Trzeba było upleść kosz, utkać płótno na ubrania i wykonać własnoręcznie wiele sprzętów codziennego użytku. Niektóre z nich stawały się prawdziwymi arcydziełami. Wystarczy obejrzeć wystawę. Życzę wszystkim zdrowych i szczęśliwych Świąt.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2020/2021? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę