Zmarł Stanisław Leszczyński

Zmarł Stanisław Leszczyński założyciel, dyrektor-senior, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego UMCS, który wielokrotnie koncertował ze swoim zespołem w Kazimierzu. Pogrzeb odbędzie się w sobotę w Lublinie.

W środę 15 marca nad ranem w wieku 90 lat zmarł w Lublinie Stanisław Leszczyński, założyciel i wieloletni dyrektor Zespołu Tańca Ludowego UMCS.

- Stanisława Leszczyńskiego poznałem dość dawno, około 30 lat temu – wspomina Andrzej Szczypa były burmistrz Kazimierza Dolnego. – Przyjeżdżał do Miasteczka na Festiwale Kapel i Śpiewaków Ludowych, poza tym kilka razy był na zaproszenie miasta z koncertem Zespołu Tańca Ludowego UMCS, którym kierował. Koncerty te cieszyły się zawsze powodzeniem wśród mieszkańców i turystów. Stanisław Leszczyński bardzo się interesował Kazimierzem i uczestniczył w spotkaniach związanych z działalnością kulturotwórczą regionu. Był to ciepły, serdeczny, życzliwy człowiek.

Stanisław Leszczyński za wybitne zasługi w propagowaniu polskiej kultury i osiągnięcia w działalności artystycznej i społecznej został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2003 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Był też uhonorowany Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych oraz Złotym i Srebrnym Medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 marca w Lublinie. Msza żałobna odbędzie w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 12.00, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka o godzinie 14.00.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj sięZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2017 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2017.
Pokaż stopkę