Aktualności dla "Wody Polskie"

Grodarz widmo

Kazimierz to miasto dwóch rzek. Do jednej z nich się nieśmiało przytula, drugą – obejmuje. Smutne to jednak obejmowanie, bo rzeka ta to nawet nie strumień, to raczej rzeka widmo, która ostatnio pojawia się tylko po ulewnych deszczach. Suche dziś koryto przeraża tym bardziej, że miejscami ujęte zostało w wysoką cembrowinę. Z tegoż tytułu Grodarz – bo o nim mowa – zagrał nawet rolę w filmie „Drugie zabicie psa” wg Marka Hłaski w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego jako… uliczka  jednego z izraelskich miast.

Wały w Kazimierzu powoli zaczynają przypominać łąki kwietne, chociaż kwiatów raczej tu nie widać. Wybujałe wysoko trawy wyglądają dziś mało estetycznie. Stąd pytania: kiedy koszenie wałów w Miasteczku?

Rzeka Wisła nazywana jest królową polskich rzek. Z jednej strony zachwyca swą malowniczością, z drugiej zaś przeraża jej nieprzewidywalność i dzikość. Medialną sławę zyskała dzięki licznym rezerwatom przyrody, ale także tragicznym w skutki powodziom. Jaka będzie jej przyszłość? Czy w związku z wieloletnimi zaniedbaniami grozi nam kolejna powódź?

Pokaż stopkę