Aktualności dla "Bitwa Warszawska 1920"

Wojna polsko – bolszewicka 1920 r. Wielu kazimierzaków i osób z Kazimierzem związanych zaciągnęło się do armii, by bronić kraju przed nawałą sowiecką. Także dowódca 2 plutonu 1 szwadronu 201 pułku szwoleżerów z Warszawy. Co go łączyło z Kazimierzem? Jego przodkiem był  w 26. pokoleniu – jak wynika z Wielkiej Genealogii Minakowskiego – książę Kazimierz Sprawiedliwy, ten, od którego imienia pochodzi nazwa Miasteczka nadana przez norbertanki z wdzięczności za otrzymane od niego włości. O kim mowa?
W setną rocznicę Cudu nad Wisłą w asyście pocztów sztandarowych złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Uroczystość była skromniejsza z powodu pandemii.

Rynek stanie się w sobotę placem… Bitwy Warszawskiej. W akcji zobaczymy Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej.

92 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920, którą ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce lord Edgar Vincent D'Abernon określił jako decydującą bitwą w dziejach świata, świętowaliśmy wczoraj w Kazimierzu. Rozkazy, które uratowały Europę przed nawałą bolszewicką, padły z pobliskich Puław.

Pokaż stopkę