Aktualności dla "badania archeologiczne"

Wkrótce zostanie wystawiony na widok publiczny skarb* z fary. To 246 monet, z których najstarsza pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Wystawie w Muzeum Nadwiślańskim towarzyszyć będzie publikacja, o której już mówi się, że to będzie jedno z najbardziej znaczących i wartościowych opracowań historycznych dla Kazimierza.

Kotlina Chodelska pełna jest ciekawych miejsc i wciąż skrywa wiele tajemnic. Od lat na tym terenie prowadzone są badania archeologiczne. Czuwa nad nimi dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, kierownik Misji Archeologicznej w Chodliku. Czego dokonali w tym roku? Jakie mają plany na przyszłość? Czym jest tajemniczy wilk z Chodlika? O tym przeczytacie poniżej.

Początkowo miała zostać przeniesiona. Z czasem okazało się jednak, że może pozostać w miejscu, w którym stoi od zawsze. Zabytkową kapliczkę z Chrystusem Frasobliwym, bo o niej mowa, przebadali archeolodzy.

Myślisz, że lasy skrywające nieodkryte tajemnice istnieją tylko w baśniach? Niekoniecznie. Wyobraź sobie, że tuż przy ścieżce, którą od lat spacerujesz, znajduje się starożytny kurhan, a nieco dalej, za zakrętem - delikatnie przysypane ziemią, leżą kule armatnie z XIX wieku… Stare drzewa rosnące w chodlikowskim lesie pamiętają niejedną, odległą historię…

Na zamku praca wre

Kazimierskie Wzgórze Zamkowe już od roku pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Jak będzie wyglądał przyszły sezon? Jeszcze nie wiadomo. Póki co, pracy jest w bród, a pojawiające się nowe odkrycia mogą jedynie przesunąć planowany termin otwarcia.

Pokaż stopkę