Zmarł Witold Kuncewicz

Skomentuj (16)

31 maja 2009 roku o godzinie 14 czasu polskiego zmarł w Wirginii (USA) Witold Kuncewicz, jedyny syn Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Witold Kuncewicz (1922-2009) uczęszczał go Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie, następnie do Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie. Ostatecznie ukończył Gimnazjum Giżyckiego na Wierzbnie. 9 września 1939 roku z Kazimierza Dolnego udał się na wygnanie wraz z rodzicami i ich przyjaciółmi (m.in. z Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim i Kazimierzem Wierzyńskim). Przez Rumunię, Jugosławię i Włochy przedostano się do Francji. Świadectwo dojrzałości otrzymał Kuncewicz w liceum im. Norwida w Paryżu. Po napaści Niemiec na Francję Kuncewiczowie przenieśli się do Wielkiej Brytanii. Witold Kuncewicz wstąpił do marynarki wojennej i pływał jako telegrafista na ORP "WIlk" i ORP "Jastrząb". Uratowany z zatopionego w roku 1942 "Jastrzębia", wraz z całą załogą otrzymał Krzyż Walecznych i skierowany został na ORP "Dzik", działający w basenie Morza Śródziemnego.

Po wojnie Kuncewicz zamieszkał w Anglii, przez pewien czas pływał w marynarce handlowej, potem został prywatnym przedsiębiorcą. Poślubił Eileen Herlie (1919-2008), wybitną brytyjską aktorkę teatralną i flmową. W roku 1952 udał się wraz z żoną do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył przedsiębiorstwo budowlane. W roku 1955 do USA przybyła Maria Kuncewiczowa, w rok później - Jerzy Kuncewicz.

Małżeństwo Witolda i Eileen Kuncewiczów rozpadło się. Ich związek zainspirował Marię Kuncewiczową do napisania powieści Tristan 1946. Kuncewicz z drugą żoną Dorothy zamieszkał na stałe w Wirginii, na farmie Old Kennels (Stare Psiarnie). Zajmował się hodowlą koni i rolnictwem. Zdobywał liczne trofea jeździeckie.

Po śmierci matki (Maria Kuncewiczowa umarła w roku 1989) Kuncewicz założył Fundację Kuncewiczów, która w "Willi pod Wiewiórką" prowadziła ożywioną działalność artystyczną i naukową. Dyrektorem Fundacji był Edward Balawejder. Witold Kuncewicz finansował jej działalność.

W roku 2005 Witold Kuncewicz sprzedał dom Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym, które utworzyło nowy oddział, literacki, "Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów". Dobra ruchome znajdujące się w "Willi pod Wiewiórką" są darem Witolda Kuncewicza.

Życie Kuncewicza znalazło odbicie nie tylko w "Tristanie". Wydane w roku 1927 "Przymierze z dzieckiem" jest artystycznym opisem więzi, która wytwarza się pomiędzy matką o synem. R.I.P.


źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • Harry
  strasznie nadęty artykul....tak na serio to....przypuszczam,ze wygladalo to mniej barwnie !!....bo...były tez legendy i opowiadania....np.o polskiej arystokracji...ze to...ho-ho....a tak na serio....?? A tak na serio,to np.hrabina Branicka(tj.teraz to ona się nazywa po mezu Rey(jej maz jest w prostej linii z tej rodziny...z której pochodzil Mikolaj Rey...)...otoz mieszka ona w zamku(zapuszczonym brudem jak jasna c[....]a...np.parkiet jest CZARNY--od syfu)....a sama hrabina wygląda jak sprzataczka
  Slyszalo się o nich CUDA(wiec się tam pojechalo--sympatyczna kobieta,na serio BARDZO inteligentna...zna chyba z 5 jezykow--ja aby dwa)...ale to jest cos ZUPELNIE ALE TO Z U P E L N I E innego niż glosi fama....ludzie poprrostu opowiadają bzdury i tyle.....Z ta Kuncewiczowa tez trza by pogadać...czy to jest AZ takie jak jest to przedstawione...po prostu.....LUDZIE.....NIE WIERZCIE W TE BZDETY !!!(hrabina Rey mieszka w Notre Tresor(obok Orleanu.....tego pod paryzem)
 • Zbyszek.bolek
  Podczas podróży z Lublina do Kazimierza Dolnego pani Maria wspominała że syn pływał na statku.
  Taka podróż a ja miałem tylko siedemnaście lat. A mąż prowadził Mercedesa spokojnie i pewnie.
 • Maria i Jerzy
  Hmmm... Nie ma nowego wpisu, mimo wyświetlenia w "Ostatnio komentowane"? Czyżby naruszył regulamin i został usunięty?
 • Klaudia
  Czy mogłabym otrzymać trochę informacji na temat Marii Kuncewiczowej i jej życia , może też kilka zdjęć . Nazywam się Klaudia Kuncewicz i prawdopodobnie jest to moja pra,praciotka . Przygotowuję do szkoły prezentację na temat Marii Kuncewiczowej i każda informacja jest dla mnie niezbędna :)
  k.kun@onet.pl
 • Dom Kuncewiczów
  Szanowna Pani, zaraz znajdzie Pani w skrzynce informacje o imprezach.
 • Aleksandra
  Miałam przyjemność poznać p. Witolda w latach 80-tych, jeszcze za życia p. Marii. Bardzo zmartwił mnie jego pomysł chęci sprzedania willi Kuncewiczów...Teraz pomodlę się za spokój Jego Duszy.
  Przy okazji chciałam zapytać, czy istnieje możliwość otrzymywania na mój adres e-mailowy informatora imprez z Kuncewiczówki. Z góry serdecznie dziękuję. Mój adres: syol1@o2.pl
 • Kuncewiczówka
  Wystawa przedstawiająca życie Zmarłego już jest udostępniona w "Pokoju Witolda" w Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym, ul. Małachowskiego 19.
 • Beata z Katowic
  Może miało być "dawnych właścicielach". Myślałam, iz będzie wiadomo że chodzi o rodzinę Kuncewiczów. Teraz już wiadomo :)
 • Bolo
  Pokój jego duszy.
  Dom Koncewiczów - nie reagujcie na głupie wpisy -internet to tez przechowalnia dla chorych na umie. Beata z Katowic, co znaczy wyrażenie "ich mieszkańców"?
 • Beata z Katowic
  Z największym zainteresowaniem czytam wszelkie informacje o Kuncewiczówce oraz o ich dawnych mieszkańcach.
  Dziękuję za nie i pozdrawiam wszystkich pracowników.
 • Dom Kuncewiczów
  Mamy swoją stronę internetową: jako postronę Muzeum Nadwiślańskiego. Przykro jednak, że uważasz, że to, co piszemy nie jest ważne dla całego miasta (i nie tylko). Twoja sprawa. Może masz rację, że ród Kuncewiczów powinien interesować tylko Kuncewiczówkę. My jednak uważamy inaczej. Możesz tego, co piszemy nie czytać. Otrzymujemy natomiast wiele sygnałów od wielu osób, że chcą wiedzieć o śp. Kuncewiczu jak najwięcej.
 • ajtel
  proponuję kuncewiczówce założyć własna stronę internetową
 • Dom Kuncewiczów
  Uzupełniamy informację: śp. Witold Kuncewicz umarł na swojej farmie "Old Kennels", Rappahannock County, VA. Nabożeństwo żałobne odbędzie się na farmie "Old Kennels" w sobotę trzynastego czerwca 2009 o godzinie drugiej po południu.
 • Dom Kuncewiczów
  W naszym archiwum znajdują się liczne fotografie i dokumenty przedstawiające różne fazy życia śp. Witolda Kuncewicza. Stanowią one cenny materiał do badań nad dziejami inteligencji polskiej XX wieku. Zdjęcia będą udostępnione zwiedzającym w galerii wystaw czasowych Domu Kuncewiczów, w tzw. "Pokoju Witolda". Na załączonym zdjęciu: Witold Kuncewicz wstępuje ochotniczo do wojska, rok 1940
 • Ircia
  Kondolencje dla Rodziny w Stanach i w Polsce. We are deeply sorry to hear about the death of Witold Kuncewicz.
 • ROA
  Pokój Jego cieniom...

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę