Zagraniczni dziennikarze w Krainie Wąwozów

zobacz więcej (6)

Mimo ulewnego deszczu nie oparli się urokowi Kazimierza Dolnego i już z pokładu statku filmowali magiczną panoramę nadwiślańskiego miasteczka. W piątek, 7 września do krainy lessowych wąwozów zawitała grupa 25 dziennikarzy z dziewięciu krajów Europy.
Dziennikarze przyjechali na zaproszenie Zarządu Województwa Lubelskiego, który chce zaprezentować Lubelszczyznę mieszkańcom partnerskich bądź zaprzyjaźnionych regionów w Niemczech, Austrii, Szwecji, Holandii, Francji, Hiszpanii, Estonii, we Włoszech i na Węgrzech. Wśród zaproszonych byli dziennikarze regionalnych stacji telewizyjnych i radiowych, portali internetowych, dzienników i tygodników.

6 września zwiedzili Stare Miasto w Lublinie, Muzeum Lubelskie na Zamku, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Muzeum Wsi Lubelskiej. 7 września odwiedzili jeszcze Państwowe Muzeum na Majdanku, a później wybrali się do Krainy Lessowych Wąwozów. W Wojciechowie oglądali pokaz sztuki kowalskiej w kuźni Romana Czernieca, a zwiedzanie Kazimierza rozpoczęli od rejsu statkiem po Wiśle. Już w trakcie żeglugi o historii i zabytkach miasteczka opowiedział dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Wiktor Kowalczyk. Węgrzy z Debreczyna, Włosi z Werony i Padwy oraz Hiszpanie z Murcji filmowali plenery Małopolskiego Przełomu Wisły z panoramą Kazimierza, Męćmierza i Janowca, a Alberto Soler Rubio – reporter publicznego radia Onda Regional de Murcia nadawał relację wprost z kazimierskiego Rynku.

Spore zainteresowanie zagranicznych gości wzbudziła podróż w przeszłość miasta i portu – podczas wizyty w Muzeum Nadwiślańskim w Kamienicy Celejowskiej oraz w kościele farnym. Dziennikarze chętnie skorzystali też z możliwości indywidualnego odwiedzenia galerii i kawiarenek przy Rynku.

Zwiedzając Krainę Lessowych Wąwozów goście mogli jeszcze zobaczyć, jak powstają ekologiczne konfitury w przetwórni Materne w Łopatkach k. Wąwolnicy. Gospodarze zakładu pokazali dziennikarzom linię produkcyjną i przygotowali słodki poczęstunek.

Wieczorem zagraniczni goście oglądali pokazy balonów uczestniczących w Mistrzostwach o Puchar SPA Nałęczów. Zwiedzili też uzdrowisko, a niektórzy dali się nawet namówić na kąpiel w basenie SPA Atrium.

Ostatniego dnia wizyty, 8 września, pojechali do Zamościa i na Roztocze.

Organizatorem media tour był Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Adam Niedbał
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę