Z Pont Aven do Kazimierza

W niedzielę 7 czerwca o godz. 12.00 Muzeum Nadwiślańskie otwiera w salach Kamienicy Celejowskiej wystawę "Władysław Ślewiński. Z Pont Aven do Kazimierza".

Władysław Ślewiński to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, przyjaciel i uczeń Paula Gauguina. Jego dzieła nie były nigdy prezentowane na Lubelszczyźnie, mimo, że był z nią mocno związany - raz, jako właściciel majątku Pilaszkowice położonego na południowy wschód od Lublina, dwa - jako artysta tworzący w Kazimierzu. Był tu wielokrotnie, ale najważniejszym był jego pobyt w 1909 r., gdy zorganizował tu pierwszy plener malarski. Dla Kazimierza był to rodzaj aktu, nie tyle założycielskiego, co potwierdzajacego istnienie tu kolonii artystycznej.

Wystawa składa się z 35 obrazów prezentujących wszystkie charakterystyczne cechy malarstwa tego twórcy. Są pejzaże morskie i górskie, portrety, martwa natura, są też motywy kazimierskie. Prace zostały wypożyczone z największych polskich muzeów (Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie, Kielce), a także z kolekcji prywatnych, w tym z kolekcji Olgi i Wojciecha Fibaków.

 

źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę