Z miłości do miejsca

Skomentuj (2)
Nałęczowskie Divertimento 2008 dobiega końca. W sali balowej Pałacu Małachowskich w Nałęczowie odbędą się jeszcze tylko dwa ostatnie koncerty tegorocznego festiwalu.
Festiwal Nałęczowskie Divertimento powstał z myślą o kuracjuszach. Muzyka wykonywana w maju - najpiękniejszym miesiącu roku - miała być rodzajem terapii. Stąd w repertuarze pojawiały się wyłącznie utwory optymistyczne, przepełnione pogodą życia, nadzieją. Umożliwiała to konwencja divertimenta – XVII – wiecznego koncertu będącego składanką różnych utworów muzycznych instrumentalnych i wokalnych ułożonych w celu zaspokojenia gustów konkretnych odbiorców. Tymi odbiorcami byli w tym przypadku nałęczowscy kuracjusze, stąd i godziny koncertów dopasowane zostały do ich rozkładu dnia – tak by swobodnie mieściły się między obiadem i kolacją.

Festiwal w związku z niewielką pojemnością sali balowej nałęczowskiego Pałacu Małachowskich nawiązywał do tradycji muzyki salonowej, muzyki da camera. Zawsze proponował słuchaczom bardzo wysmakowany repertuar w wykonaniu wybitnych artystów, nierzadko byli to także aktorzy, a muzyce towrzyszyła poezja. Pierwsze tak pomyślane Divertimento zaplanowane na 7 - 8 koncertów miało miejsce w Nałęczowie w 1972 r. z inicjatywy Adama Natanka ówczesnego dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Początkowo koncerty odbywały się nie tylko w Nałęczowie, ale także w kazimierskiej Farze czy w Kozłówce.

Dziś nałęczowski festiwal trwa długo ponad tydzień – rozłożony jest na dwa miesiące – maj – czerwiec – obejmując 10 koncertów. Jego dyrektorem artystycznym jest Teresa Księska Falger. W 1997 r. objęła stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej i po siedmioletniej przerwie przywróciła nałęczowskim kuracjuszom Divertimento. Pytana, dlaczego, odpowiada krótko: Z miłości do miejsca. Z tego samego powodu przyjeżdżają tu i kuracjusze, i festiwalowi wykonawcy. Muzyka koi dusze, a Nałęczów serca. A może odwrotnie?

W najbliższy weekend dwa ostatnie koncerty tegorocznego festiwalu. W sobotę 21 czerwca koncert kameralny z udziałem wokalistek: Anny Kutkowskiej – Kass (sopran), Małgorzaty Pańko (mezzosopran), którym na fortepianie towarzyszyć będzie Robert Morawski. W niedzielę – koncert kameralny z udziałem instrumentalistów: Henryka Błażeja (flet) i Teresy Kaban (fortepian). Słowo o muzyce podczas obu koncertów wygłosi Teresa Księska Falger. Początek koncertów tradycyjnie o godz. 16.00. Zapraszamy.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę