Z miłości do miejsca

Skomentuj (2)
Nałęczowskie Divertimento 2008 dobiega końca. W sali balowej Pałacu Małachowskich w Nałęczowie odbędą się jeszcze tylko dwa ostatnie koncerty tegorocznego festiwalu.
Festiwal Nałęczowskie Divertimento powstał z myślą o kuracjuszach. Muzyka wykonywana w maju - najpiękniejszym miesiącu roku - miała być rodzajem terapii. Stąd w repertuarze pojawiały się wyłącznie utwory optymistyczne, przepełnione pogodą życia, nadzieją. Umożliwiała to konwencja divertimenta – XVII – wiecznego koncertu będącego składanką różnych utworów muzycznych instrumentalnych i wokalnych ułożonych w celu zaspokojenia gustów konkretnych odbiorców. Tymi odbiorcami byli w tym przypadku nałęczowscy kuracjusze, stąd i godziny koncertów dopasowane zostały do ich rozkładu dnia – tak by swobodnie mieściły się między obiadem i kolacją.

Festiwal w związku z niewielką pojemnością sali balowej nałęczowskiego Pałacu Małachowskich nawiązywał do tradycji muzyki salonowej, muzyki da camera. Zawsze proponował słuchaczom bardzo wysmakowany repertuar w wykonaniu wybitnych artystów, nierzadko byli to także aktorzy, a muzyce towrzyszyła poezja. Pierwsze tak pomyślane Divertimento zaplanowane na 7 - 8 koncertów miało miejsce w Nałęczowie w 1972 r. z inicjatywy Adama Natanka ówczesnego dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Początkowo koncerty odbywały się nie tylko w Nałęczowie, ale także w kazimierskiej Farze czy w Kozłówce.

Dziś nałęczowski festiwal trwa długo ponad tydzień – rozłożony jest na dwa miesiące – maj – czerwiec – obejmując 10 koncertów. Jego dyrektorem artystycznym jest Teresa Księska Falger. W 1997 r. objęła stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej i po siedmioletniej przerwie przywróciła nałęczowskim kuracjuszom Divertimento. Pytana, dlaczego, odpowiada krótko: Z miłości do miejsca. Z tego samego powodu przyjeżdżają tu i kuracjusze, i festiwalowi wykonawcy. Muzyka koi dusze, a Nałęczów serca. A może odwrotnie?

W najbliższy weekend dwa ostatnie koncerty tegorocznego festiwalu. W sobotę 21 czerwca koncert kameralny z udziałem wokalistek: Anny Kutkowskiej – Kass (sopran), Małgorzaty Pańko (mezzosopran), którym na fortepianie towarzyszyć będzie Robert Morawski. W niedzielę – koncert kameralny z udziałem instrumentalistów: Henryka Błażeja (flet) i Teresy Kaban (fortepian). Słowo o muzyce podczas obu koncertów wygłosi Teresa Księska Falger. Początek koncertów tradycyjnie o godz. 16.00. Zapraszamy.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj sięZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę