Wiosną nad Miasteczkiem i okolicą

Skomentuj (7)

zobacz więcej (26)

Po raz kolejny Folwark Walencja zaprasza Państwa na wirtualny spacer po Kazimierzu. Tym razem wiosną – wśród kwitnących sadów, które dziś już tylko symbolicznie nawiązują do tego morza kwiatów, w jakim Miasteczko tonęło przed wojną…

Pod samym Kazimierzem znajduje się miejscowość Albrechtówka. Położona jest na wysokim brzegu, na wprost Janowca, w miejscu, gdzie Wisła jest najszersza. Wzgórze porośnięte jest lasem sosnowym, ale przede wszystkim słynie z czereśniowych sadów.
Otóż znalazłem się tam kiedyś na wiosnę, przy ciepłej pogodzie, w nocy, w czasie pełni, gdy wszystkie te drzewa były okryte kwieciem – sceneria doprawdy baśniowa. Księżyc na niebie, księżyc na Wiśle, powietrze srebrnoniebieskie i obłoki kwiatów. Teoretycznie to zjawisko można podziwiać każdego roku. Trzeba tylko, aby jednocześnie była pełnia, pogoda i kwitnienie drzew, a w naszym klimacie o to niełatwo. Ja widziałem raz jeden i nigdy nie zapomnę. – Tak wspomina kwitnienie drzew w Kazimierzu Konrad Bielski w swojej książce „Spotkania z Kazimierzem”, wydanej po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych XX w.

Wiosną nadwiślańskie domki okrywały kwiaty jabłoni, śliw i grusz, których zapach spowijał Miasteczko. Wszystkie wzgórza porosłe były drzewami owocowymi, tak jak wszystkie równiny – obsiane zbożem.

Pójdź na Wzgórze Zamkowe, bieg historii odczytaj z murów, które przetrwały już wieki.
Podejdź wąską ścieżyną do stóp baszty wysokiej, na miasteczko spójrz swoje z daleka
I na domki maleńkie skryte w kwiatach jabłoni, których barwą lśni płynąca rzeka i na rynek spójrz mały, gdzie czas bieg swój zatrzymał, u stóp studni przycupnął i czeka… W wąwozach cień rysują głęboki… drzewa i krzewy leszczyny. Złotem lśnią łany zboża, szumią białe brzeziny, wiatr kołysze cieniami trzech krzyży. – Zaprasza na spacer po wiosennym Miasteczku tekst jednej z piosenek Kazimierza Daczki.

Sprawdźmy, ile z tej wiosennej baśni zostało w Miasteczku dziś…

Zdjęcia w dużej rozdzielczości

Autor zdjęć – Bogdan Rojek.
Sponsor – dawny pensjonat Folwark Walencja
www.FolwarkWalencja.pl

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Jaaaaaaa :):):) (gość)
  spoko, tylko troche mało info, a pozatym mało wszystko ok. Pozdroofionka :)
 • Tadek (gość)
  Pooglądałem wszystkie, nie komentowałem żadnego, bo po prostu piękny jest cały całokształt. Sadu, drzewa, znajome miejsca, aż szkoda gadać. Dzięki!!!
 • gosc (gość)
  ktos jest slepy jak mowi ze w kazimierzu jest brzydko pozdrawiam serdecznie
 • gość (gość)
  pięknie to tu chyba było dawniej, dzisiaj wicej domów niż zieleni...
 • fankazimieraa (gość)
  piękne ujęcia panie Bogdanie tak trzymać dalej a następnym razem może bardziej na wschód od miasteczka tzn mam na myśli Bochotnicę ujście Bystrej do Wisły zamek esterki piękną dolinę Bystrej i okoliczne wzgórza
 • Anonim (gość)
  Wyglądaja obiecująco, czekam niecierpliwie na duży format.
 • Kamil Ruciński (gość)
  Zdjecie w wyżdzej rozdzielczości będą niebawem w dziale FOTO

Mapa

Restauracje

Restauracja Folwark Walencja


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę