Wikarówkę możemy budować wspólnie

zobacz więcej (8)

Trwają prace wykończeniowe przy kompleksie budynków dawnej wikarówki, który ma być oddany do użytku do końca tego roku. Obiekt w którym przez wieki kazimierzacy pomagali kazimierzakom teraz też odradza się jako wspólne dzieło nas wszystkich. W mieście trwa zbiórka na dokończenie inwestycji.
Chociaż zza srebrnego blaszanego ogrodzenia na razie niewiele widać, trwają prace wykończeniowe w budynkach dawnej wikarówki.
– Wykonaliśmy instalacje podtynkowe i podposadzkowe. Wylana jest też część posadzki. Zamknęliśmy suche zabudowy w budynku gospodarczym, czyli docieplenie wełną i płyty gipsowo – kartonowe. Mamy zamówiony gont na dach. Teraz czekamy. Jak się pogoda ustabilizuje, będziemy wchodzili z pokryciem dachu gontem. Zamówione są też okna. Montaż planujemy w pierwszej połowie września – mówi kierownik budowy Piotr Chądzyński.
Kompleks ma być oddany do użytku z końcem roku.
Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 7 250 000 zł. Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne św. Anny pozyskało ponad 5 mln zł Unii Europejskiej z projektu “Rewitalizacja miast”, 600 tys. zł z budżetu państwa. Pozostałą kwotę musi zebrać we własnym zakresie. W związku z tym rozpoczęło zbiórkę środków.
- Fundacja dla Starców i Kalek pw. św. Anny, która przez ponad 500 lat prowadziła i administrowała Wikarówką (do 1954 roku) funkcjonowała dzięki dobroczynności i ofiarności mieszkańców Kazimierza i okolic. Stworzone przed ośmiu laty Stowarzyszenie Dobroczynne pw. św. Anny, jako kontynuacja pięknego dzieła Fundacji, podjęła się ogromnego trudu odbudowy Wikarówki, z nadzieją, że nasze starania napotkają na wsparcie lokalnej społeczności oraz wszystkich sercem związanych z Kazimierzem Dolnym – pisze na stronie Stowarzyszenia św. Anny wolontariuszka Emilia Kowalczyk. – Zespół architektoniczny Wikarówka oddany zostanie całkowicie na potrzeby społeczeństwa jako przestrzeń animacji kulturalnej i społecznej, która służyć będzie osobom niepełnosprawnym z gminy Kazimierz Dolny, starszym i wykluczonym, lokalnej społeczności, a poprzez swój wymiar historyczno-kulturowy również turystom.
Środki na budowę wikarówki można wpłacać na konto Banku Spółdzielczego w Kazimierzu Dolnym nr 89 8731 0001 0008 5498 2000 0100.
Datki na ten cel można też będzie wrzucać do specjalnych puszek,
które wkrótce pojawią się w przestrzeni Miasteczka – w sklepach i restauracjach – prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców, które wspiera to wielowiekowe dzieło pomocy.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę