Wikarówkę możemy budować wspólnie

zobacz więcej (8)

Trwają prace wykończeniowe przy kompleksie budynków dawnej wikarówki, który ma być oddany do użytku do końca tego roku. Obiekt w którym przez wieki kazimierzacy pomagali kazimierzakom teraz też odradza się jako wspólne dzieło nas wszystkich. W mieście trwa zbiórka na dokończenie inwestycji.
Chociaż zza srebrnego blaszanego ogrodzenia na razie niewiele widać, trwają prace wykończeniowe w budynkach dawnej wikarówki.
– Wykonaliśmy instalacje podtynkowe i podposadzkowe. Wylana jest też część posadzki. Zamknęliśmy suche zabudowy w budynku gospodarczym, czyli docieplenie wełną i płyty gipsowo – kartonowe. Mamy zamówiony gont na dach. Teraz czekamy. Jak się pogoda ustabilizuje, będziemy wchodzili z pokryciem dachu gontem. Zamówione są też okna. Montaż planujemy w pierwszej połowie września – mówi kierownik budowy Piotr Chądzyński.
Kompleks ma być oddany do użytku z końcem roku.
Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 7 250 000 zł. Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne św. Anny pozyskało ponad 5 mln zł Unii Europejskiej z projektu “Rewitalizacja miast”, 600 tys. zł z budżetu państwa. Pozostałą kwotę musi zebrać we własnym zakresie. W związku z tym rozpoczęło zbiórkę środków.
- Fundacja dla Starców i Kalek pw. św. Anny, która przez ponad 500 lat prowadziła i administrowała Wikarówką (do 1954 roku) funkcjonowała dzięki dobroczynności i ofiarności mieszkańców Kazimierza i okolic. Stworzone przed ośmiu laty Stowarzyszenie Dobroczynne pw. św. Anny, jako kontynuacja pięknego dzieła Fundacji, podjęła się ogromnego trudu odbudowy Wikarówki, z nadzieją, że nasze starania napotkają na wsparcie lokalnej społeczności oraz wszystkich sercem związanych z Kazimierzem Dolnym – pisze na stronie Stowarzyszenia św. Anny wolontariuszka Emilia Kowalczyk. – Zespół architektoniczny Wikarówka oddany zostanie całkowicie na potrzeby społeczeństwa jako przestrzeń animacji kulturalnej i społecznej, która służyć będzie osobom niepełnosprawnym z gminy Kazimierz Dolny, starszym i wykluczonym, lokalnej społeczności, a poprzez swój wymiar historyczno-kulturowy również turystom.
Środki na budowę wikarówki można wpłacać na konto Banku Spółdzielczego w Kazimierzu Dolnym nr 89 8731 0001 0008 5498 2000 0100.
Datki na ten cel można też będzie wrzucać do specjalnych puszek,
które wkrótce pojawią się w przestrzeni Miasteczka – w sklepach i restauracjach – prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców, które wspiera to wielowiekowe dzieło pomocy.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę