W świecie Słowian

Skomentuj (2)
W drugiej połowie lipca w Bielsko koło Chodlika znów zapełni niemłodymi miłośnikami starożytności. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym jak co roku zaprasza na warsztaty archeologiczne oscylujące w tematyce słowiańskiej "W świecie Słowian", które odbędą się w dniach 18 - 31 lipca br.

Warsztaty Archeologii Doświadczalnej "W świecie Słowian" to jeden z elementów projektu “Muzeum Dawnych Słowian - otwarte muzeum tematyczne", realizowanego od 2005 roku przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolny. Celem projektu jest ochrona i popularyzacja unikalnego dziedzictwa archeologicznego zachodniej części Kotliny Chodelskiej, zachowanego pod postacią czterech słowiańskich grodzisk z VIII-X wieku: Chodlika, Żmijowisk, Kłodnicy, Podgórza. W oparciu o relikty grodzisk organizowany jest szlak tematyczny “Grodziska nad Chodelką", a wiedzę archeologiczną o wczesnośredniowiecznym osadnictwie - zamiast na muzealnych wystawach - popularyzować będziemy za pomocą archeologii doświadczalnej.

W latach 2003-2004 prowadzone były udane eksperymenty z tzw. chodlikowskim typem ceramiki - udało się odtworzyć pełny cykl produkcyjny garnków z VIII-IX w., wytwarzanych z gliny wydobywanej w Chodliku, zakończony wypałem w ognisku i ziemnej jamie. W roku 2004 również powodzeniem zakończyły pierwsze próby wytopu żelaza z występującej w dolinie Chodelki rudy darniowej, zarówno w prymitywnym ognisku dymarskim, jak i w dymarce.

W roku 2005 postanowiliśmy połączyć oba programy i zaprosić Państwa do “świata Słowian", gdzie będzie można zobaczyć, a nawet spróbować samemu, jak ręcznie lepiono gliniane naczynia i wypalano je w prostych paleniskach, jak w zwykłym ognisku można wytopić okruchy żelaza oraz jak na kowadle powstają żelazne przedmioty.

Nowatorskim eksperymentem będzie przygotowywanie typowych słowiańskich potraw przy ognisku w glinianych garnkach, gotowanych ze składników, których ślady odkryto na grodziskach w Chodliku i Żmijowiskach. Ponadto będzie można w wolnych chwilach utkać sobie barwną krajkę przy pomocy najprostszych narzędzi tkackich.

W trakcie warsztatów specjaliści chętnie podzielą się swoją wiedzą o kulturze materialnej naszych przodków, a terenowe wycieczki w towarzystwie archeologa przybliżą tajemnice, jakie kryje tutejsza ziemia.
A wszystko to w otoczeniu unikalnego, niemal pierwotnego krajobrazu przyrodniczego i kulturowego Kotliny Chodelskiej!

W udziału w warsztatach zapraszamy wszystkich, których fascynuje (zawodowo lub amatorsko) ich problematyka. Warunkiem uczestnictwa jest:
-  ukończone 18 lat (lub pisemna zgoda opiekunów)
- dojazd, wyżywienie i zakwaterowanie we własnym zakresie (możliwość korzystania z warsztatowych palenisk i pieca, możliwość rozbicia namiotu na terenie bazy lub wynajęcia kwatery we wsi).

Baza Warsztatów:
Gospodarstwo turystyczne KULISKA
Jolanta i Wojciech Czopkowie
Bielsko 35, 24-130 Karczmiska

Projekt finansowany przez:
- Fundację Partnerstwo dla Środowiska w ramach programu tworzenie międzynarodowego szlaku dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego “Bursztynowy Szlak"
- Ministerstwo Kultury w ramach Programu Operacyjnego “Rozwój inicjatyw lokalnych" Narodowej Strategii Rozwoju Kultury
- Powiat Opolski

Program warsztatów:
18 lipca:
- Przyjazd uczestników, organizacja bazy Warsztatów.
19 lipca:
- Pozyskiwanie i przygotowywanie surowców do eksperymentów.
20 -23  lipca:
- Lepienie naczyń wzorowanych na chodlikowskim typie naczyń słowiańskich z VIII-IX w. oraz innych form wczesnośredniowiecznych lub pradziejowych.
- Wytopy żelaza w ogniskach dymarskich.
 24-27 lipca:
- Przygotowanie naczyń do wypału - suszenie.
- Budowa pieca garncarskiego.
- Kowalska obróbka żelaza.
- Produkcja cegieł do budowy dymarki.
28 lipca:
- Przygotowanie palenisk do wypału naczyń
- Budowa dymarki
29 lipca:
- Wypał naczyń w jamach garncarskich i ogniskach
- Wytop żelaza w dymarce
30 lipca:
- Wyjmowanie naczyń z palenisk po wypale - ocena efektów wypału
- Rozbieranie dymarki, badanie żużla
31 lipca:
- Podsumowanie warsztatów, likwidacja bazy, wyjazd uczestników.

Przez cały czas trwania warsztatów prowadzone będą eksperymenty - połączone z degustacją - przygotowywania pożywienia wg średniowiecznych receptur w ręcznie wykonanych glinianych naczyniach na otwartym palenisku.
Organizatorzy zapewnią uczestnikom możliwość zapoznania się ze szlakiem tematycznym “Grodziska nad Chodelką"  (Chodlik, Żmijowiska, Kłodnica, Podgórz).
UWAGA! Istnieje możliwość realizowania przez uczestników własnych programów doświadczalnych w oparciu o dostępną w Bielsku bazę - po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorami.

Bliższe informacje:
Paweł Lis - samodzielne stanowisko ds. dziedzictwa archeologicznego
24-120 Kazimierz Dolny, ul. Senatorka 11/13
tel. 81 881 01 04, 0 - 606 955 772
e-mail: archeologia@kazimierz-muzeum.pl


Paweł Lis

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę