VIII Majówka z Panem Prusem

Maj to czas majówek, spacerów i pikników. Zapraszamy na taką majówkę 31 maja i 1 czerwca do Nałęczowa. Gwarantujemy doborowe towarzystwo. O autograf poprosić będzie można nawet samego Bolesława Prusa!
Nałęczowska Majówka z Panem Prusem odbywa się od siedmiu lat co roku w Parku Zdrojowym w Nałęczowie. Pomysłodawczyni Majówki, Halina Bukowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa nawiązuje w ten sposób do tradycji polskich majówek organizowanych w uzdrowisku na przełomie XIX i XX wieku.

W programie tegorocznej imprezy pojawią się opisywane przez Prusa w „Kronikach nałęczowskich” zabawy odbywające się w uzdrowisku. Będą także ulubione wakacyjne rozrywki pisarza, takie jak choćby jazda na bicyklu, tym razem prezentowana przez Tomasza Karczewskiego prezesa Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, które za propagowanie turystyki rowerowej w 1898 r. przyznało pisarzowi tytuł członka honorowego. Oprócz autentycznego bicyklu z czasów Prusa obejrzeć będzie można interesujące drewniane rowery Sławomira Weremkowicza z Białej Podlaskiej, który gościć będzie w Nałęczowie ze swoimi interesującymi wynalazkami już po raz kolejny. Dla pasjonatów jazdy na rowerze informacja: w tym roku termin Majówki z panem Prusem zbiega się z datą wyścigu kolarskiego Skoda MTB organizowanego przez Uzdrowisko Nałęczów. Wyścigowi towarzyszyć będą pokazy balonowe młodych pilotów.

Miłośnicy spacerów będą mogli przejść się po Nałęczowie śladami Bolesława Prusa, odbyć przejażdżkę bryczką czy łódką. Nie zabraknie oczywiście dobrej muzyki. W sobotę o 19.00 zaśpiewa Martyna Jakubowicz, w niedziele wystąpią artyści dziecięcy i dla dzieci: Tip Top i Concorvado, a także młodzieżowa orkiestra dęta Henryka Dudziaka „Henryczki” z Bychawy.

Niedziela 1 czerwca – Dzień Dziecka - upłynie pod hasłem „Prus – dzieciom”. Nałęczowianie wiedzą, ze Dziadzio Prus bardzo lubił dzieci – z wzajemnością – może dlatego, że swoich własnych nie miał? Bolesław Prus pojawi się tradycyjnie w niedzielę w towarzystwie Oktawii Żeromskiej, z którą odbył wiele spacerów. I tak jak za dawnych lat będzie częstował dzieci łakociami, których rolę w czasie nałęczowskich majówek pełnią specjalne majówkowe krówki. Prusowi towarzyszyć będą seniorzy i młodzież w strojach z epoki. Ze swoimi propozycjami zabaw majówkowych przyłączą się do ogólnego świętowania także maluchy z przedszkola im. Adasia Żeromskiego. Atrakcją – jak co roku będzie na pewno muzyka z katarynki i papuga kataryniarza – tym razem zaproszonego aż z Kołobrzegu Tadeusza Szatkowskiego.

Wszystkie atrakcje tego dwudniowego nałęczowskiego pikniku trudno wyliczyć. Na pewno ich nie zabraknie. Warto więc odwiedzić Nałęczów w ostatni weekend maja. Polecamy.

Program:

Sobota 31 maja

10.00 - Spacer literacki po Nałęczowie śladami Bolesława Prusa (zbiórka przed Muzeum B. Prusa)

15.00 – Otwarcie wystawy malarstwa Janiny Zielińskiej (Muzeum B. Prusa)

“Gwiazdy Majówki” zagrają i zaśpiewają:
19.00 - “Blue Sounds”
20.00 - Martyna Jakubowicz
Łukasz Matuszyk- akordeon, Paweł Mikosz – kontrabas/bas, Jan Gałach – skrzypce, cajon - ( miasteczko kolarskie MTB, łąki za parkiem, ul. Harcerska)

Niedziela 1 czerwca
( Plac przed Pałacem Małachowskich – siedzibą Muzeum B. Prusa)

10.00 - Powitanie Pana Prusa i Oktawii Żeromskiej, Gości oraz osób w strojach z epoki, koncert orkiestry dętej, złożenie kwiatów pod pomnikami Prusa przez młodzież IV LO im. B. Prusa w Szczecinie oraz Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Sadurkach, prezentacja jazdy na bicyklu, fragmenty kronik o Nałęczowie w wykonaniu pana Prusa, zwiedzanie wystawy w muzeum, korowód w stronę Palmiarni

(teren wokół Palmiarni)

11.00 – 17.00 - “Prus - dzieciom”:

* 11.15 - 15.00 - Młodzieżowy Turniej Szachowy im. Bolesława Prusa
* 11.30 – 15.30 - Scena Młodych – prezentacja programów słowno-muzycznych, inscenizacji, występów tanecznych w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół im. B. Prusa oraz szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Nałęczów.

W przerwie występów: Pan Prus czyta dzieciom, koncert kataryniarza, konkursy, pokazy gigantycznych banek mydlanych, karykatura na żywo, przejazdy bryczką oraz inne atrakcje nie tylko dla najmłodszych

* Wręczenie nagród zwycięzcom Młodzieżowego Turnieju im. B. Prusa.
* 16.00 - Koncert “Gwiazdki majówki” – dziecięcego zespołu TIP-TOP

Występom na scenie przy “Palmiarni” towarzyszy kiermasz: rękodzieła artystycznego, wikliny, wydawnictw nałęczowskich, potraw regionalnych, ciast i ciasteczek, a także ciekawe pokazy: olbrzymich drewnianych rowerów, egzotycznych, zwierzaków. Do tego atrakcje m.in.: malowanie buzi, pamiątkowe fotografie z Panem Prusem i stuletnim bicyklem.

Majówka z Panem Prusem to okazja do urządzenia rodzinnego pikniku w plenerach parku zdrojowego.

Serdecznie zapraszamy!

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę