Vasa sacra

Późnogotyckie ostensoria wieżyczkowe, monstrancje barokowe,  rokokowe i klasycystyczne relikwiarze, pacyfikały, krzyże ołtarzowe, unikalne naczynia na oleje święte i wiele innych przedmiotów używanych w liturgii kościoła katolickiego od 4 października będzie można podziwiać na wystawie „Vasa Sacra".
Wystawa „Vasa Sacra. Typy naczyń liturgicznych, ich funkcja i przemiany form na przestrzeni dziejów” zostanie otwarta w Muzeum Sztuki Złotniczej 4 października tuż po uroczystej mszy świętej o godz. 10.00 w kościele oo. franciszkanów. Nabożeństwo celebrować będzie arcybiskup Józef Życiński metropolita lubelski, pod którego patronatem honorowym zorganizowano tę wystawę.

W budynku dawnej dzwonnicy, gdzie obecnie mieści się Muzeum Sztuki Złotniczej, zobaczymy wybrane eksponaty prezentujące typy różnych naczyń liturgicznych z poszczególnych epok historycznych począwszy od średniowiecza poprzez złotnictwo nowożytne po współczesność. Szczególnie licznie reprezentowane tu będą kielichy mszalne, spośród których najstarszy jest kielich z XIV w. z Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Eksponaty prezentowane w Kazimierzu pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, kościołów Archidiecezji Lubelskiej oraz ze zbiorów własnych Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.

Wystawa potrwa do końca czerwca następnego roku.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę