Tego jeszcze w Kazimierzu nie było

Skomentuj (8)
Kultura klezmerska w Kazimierzu jest wciąż żywa głównie za sprawą Knajpy U Fryzjera – jej koncertów i Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Już w sobotę będzie okazja poznać inny rodzaj kultury żydowskiej – kultury Żydów sefardyjskich rodem ze średniowiecznej Hiszpanii. Tym razem na spektakl zaprasza Kamienica Celejowska.
Wakacje w Kazimierzu to festiwale. Czerwiec kończy się festiwalem ludowym, a lipiec zaczynał się dotąd festiwalem organowym, otwierając niejako drzwi festiwalowi klezmerskiemu, nowemu – „Kazimierskie inspiracje”, by w sierpniu błysnąć festiwalem filmowym. W tym roku – zupełnie nieoczekiwanie – do tej festiwalowej gali dołączył jeszcze jeden – krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej – największe wydarzenie tego typu w świecie. Teraz  – w dwudziestolecie swego istnienia – po raz pierwszy niektóre wydarzenia festiwalowe są pokazywane poza Krakowem – w Warszawie i właśnie Kazimierzu.

5 lipca w sobotę o godzinie 20.00 w Kamienicy Celejowskiej zobaczymy spektakl muzyczny "Chi Chi Bunichi", którego punktem wyjścia stała się sefardyjska piosenka w języku ladino, która z Hiszpanii dotarła do imperium otomańskiego, na Bałkany i do Maroka, gdzie przetrwała 500 lat. Spektakl tworzy siedmiu artystów działających na granicy teatru, tańca, ruchu, muzyki, sztuki audio. Są to: Ayse Tashkiran, Robert Cook, Konstantinos Thomadias, Mark McCullum, Daphna Attias – reżyser “Chi Chi Bunichi”, Yaniv Fridel i Jenny Hayton.

“Chi Chi Bunichi”- to powrót do korzeni, do tradycji rodzinnych, do języka przodków, którego – by przeszłość zrozumieć – trzeba było się uczyć na nowo. Piszą o nim: „To bardzo intymny i piękny muzycznie spektakl”. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę