Ta Rycerska Niedziela... (video)

zobacz więcej (23)

Kazimierski Zamek w niedziele południe zamienił się w wielki plac zabaw dla dorosłych i dzieci. Można było postrzelać z łuku, porzucać sakiewkami czy toporkami do celu, a nawet spróbować swoich sił w walce na broń białą. I to wszystko w stylistyce Rzeczypospolitej szlacheckiej. Za nami druga Rycerska niedziela w Kazimierzu.

Piękna czerwcowa niedziela. Na Zamku w Kazimierzu czerwono od żołnierskich surdutów. Właśnie trwa II Rycerska Niedziela. Przed wciąż zmieniającą się widownią odbywają się pokazy historyczne utrzymane w klimacie XVII – wiecznej Polski szlacheckiej: musztra, walka na szable, atak piechoty, obrona dowódcy, strzelanie z broni palnej i armaty. Wszystko okraszone barwnym komentarzem historycznym.

- To główny nasz cel wszystkich spotkań z widzami, turystami, żeby nauczyć historii, żeby pokazać, że historia to nie tylko daty, to nie tylko nazwiska, to nie tylko ważne wydarzenia – tylko historia to świetna zabawa - mówi Michał Śmielak z sandomierskiej Agencji Eventów Historycznych „Sarmata”, która prowadziła pokazy. – Publiczność na naszych pokazach jest najważniejsza: ma się dobrze bawić i poprzez zabawę dotykać historii.

I tak też się działo na Zamku w Kazimierzu. Historia była dotykana, głaskana, a nawet kłuta i siekana! Wystarczy popatrzeć na zdjęcia. Każdy pokaz wzbudzał chęć spróbowania w danej dziedzinie własnych sił. Najśmielsze jak zwykle były dzieci. To właśnie z nich najłatwiej było sformować oddział żołnierski, a dorośli dołączali do zabawy z pewnymi oporami, ale i im nieobcy był dreszczyk emocji.

- To taki powrót w czasy dzieciństwa – mówi turysta z Warszawy. – Dawne marzenie: dotknąć prawdziwej broni, spróbować jej użyć, zmierzyć się z fachowym przeciwnikiem … chociaż zaprezentowanie się przed własną rodziną i jeszcze szerszą publicznością było dla mnie troszkę krępujące. Ale było warto!

Dorośli byli jednak śmielsi w jednym z zaułków zamkowego majdanu, gdzie ulokowano namiot –przebieralnię. Można tu było – nie wystawiając się zbytnio na widok publiczny –nałożyć zbroję rycerską czy suknię damy dworu.

XVII wiek z perspektywy obecnych czasów wydaje się bardzo malowniczy!

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę