Szwajcarzy dopłacą do turystyki?

Skomentuj (6)

Ochrona unikatowych walorów przyrodniczych oraz rozwój turystyki, także na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, to cele, na które powiat puławski chce pozyskać środki z Polsko – Szwajcarskiego Programu Współpracy. Czy tak będzie, zdecyduje w listopadzie strona szwajcarska, której przedstawiciele gościli w Kazimierzu.

Gmina Kazimierz Dolny i Kazimierski Park Krajobrazowy znalazły się w projekcie "Ochrona i promocja ekosystemów obszaru przełomu środkowej Wisły oraz pradoliny Wieprza podstawą zrównoważonego rozwoju ekoturystyki na Lubelszczyźnie". Jego celem jest właśnie ochrona walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz ich promocja w celu rozwoju turystyki na terenie 10 gmin powiatu puławskiego, a także gminy Jeziorzany i Wojciechów. Na objętej projektem przestrzeni 1030 km kwadratowych, której blisko trzecią część zajmuje Kazimierski Park Krajobrazowy, występuje wiele obszarów prawnie chronionych, w tym 4 włączone do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Projekt opracowany przez powiat puławski wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Zielony Pierścień” w Nałęczowie i Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli ubiega się o dofinansowanie z funduszu Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Po wstępnej ocenie przez stronę polską znalazł się na liście 7 wybranych spośród 29 projektów do dofinansowania.

- Jest to drugi projekt złożony przez powiat puławski do Programu Współpracy Szwajcarsko – Polskiej – powiedział Zbigniew Pacholik, radny powiatu puławskiego. – Teraz jesteśmy w lepszej sytuacji, ponieważ nasz projekt oceniany przez stronę polską i stronę szwajcarską znajduje się na bardzo wysokiej trzeciej pozycji listy podstawowej i stąd mamy tak duże nadzieje, że uzyska on akceptację i w konsekwencji wsparcie finansowe. Realizację tego projektu przewidujemy na lata 2010 – 2011. Całkowita wartość projektu to prawie 1 200 tys. franków szwajcarskich, z tego spodziewamy się uzyskać 85 % wsparcia z Programu Współpracy Szwajcarsko – Polskiej.

W jaki sposób projekt "Ochrona i promocja ekosystemów obszaru przełomu środkowej Wisły oraz pradoliny Wieprza podstawą zrównoważonego rozwoju ekoturystyki na Lubelszczyźnie" dotyczyć będzie Kazimierza nad Wisłą?

- Obszar objęty naszym projektem obejmuje 12 gmin wiejskich i wiejsko – miejskich powiatu puławskiego i gminę wiejską z powiatu lubelskiego Wojciechów oraz gminę z powiatu lubartowskiego – Jeziorzany. Oczywiście, projekt ten dotyczy gminy Kazimierz Dolny i samego Kazimierza, ponieważ koncentruje się przede wszystkim na obszarach chronionych krajobrazowo i prawnie, a więc na terenach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Te wszystkie działania, które będą podejmowane w ramach projektu, będą dotyczyły również parku i samego miasta Kazimierza. Zwrócona jest uwaga przede wszystkim na ekoturystykę, a więc na wykorzystanie tych walorów przyrodniczo – krajobrazowych, które są na tym terenie. Najpierw będzie zrobiona inwentaryzacja, z której będzie wynikało, które walory przyrodnicze są cenne i które warto prezentować turystom, i dopiero w oparciu o tę inwentaryzację będzie wytyczony jeden szlak – taka jedna magistrala przebiegająca przez wszystkie gminy uczestniczące w tym projekcie. Będzie również opracowany przewodnik turystyczny. Pewnie część tego szlaku będzie pokrywała się z innymi szlakami, ale ten będzie tematycznie związany z przyrodą, z ochroną przyrody i walorami krajobrazowymi – powiedział Zbigniew Pacholik, radny powiatu puławskiego.

Ostateczną decyzję w sprawie dofinansowania puławskiego projektu podejmie pod koniec listopada strona szwajcarska, której przedstawiciele zapoznawali się z projektem puławskim 30 września w Kazimierzu Dolnym.

- Macie Państwo bardzo ładne tereny, niezanieszczyszczone środowisko naturalne, w związku z czym macie Państwo ogromny potencjał i z tej perspektywy muszę podkreślić, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tu usłyszałem. Nie jestem tu po to, by przekazać Państwu ostateczną decyzję – na pierwszym etapie musimy poznać wszystkie projekty – ale wrażenia są jak najbardziej pozytywne – powiedział przedstawiciel strony szwajcarskiej Mirko Manzini.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę