Święto udanych zbiorów chmielu (video)

Skomentuj (9)

zobacz więcej (24)

Po raz pierwszy w Kazimierzu nad Wisłą odbyły się Profesjonalia Piwowarów i Barmanów 2009. W ciągu dwu dni trwania imprezy interaktywną ekspozycję na temat piwa odwiedziło prawie dziesięć tysięcy miłośników tego trunku.

Świętujemy udane zbiory chmielu! – głosiły hasła reklamujące I Profesjonalia Piwowarów i Barmanów, która 18 – 19 września odbywała się w namiotach na błoniach między ulicą Kwaskowa Góra, Szkolną i Lubelską w Kazimierzu Dolnym. 

Miasteczko leży w centrum polskich plantacji chmielowych zaledwie 100 km od browaru w Warce. To zaważyło na organizacji imprezy właśnie tutaj.

Profesjonalia adresowane były zarówno do osób zawodowo związanych z produkcją czy serwowaniem piwa, jak też do jego konsumentów, będąc okazją do przybliżenia tajemnic powstawania złocistego najczęściej trunku. Podczas dwóch dni trwania imprezy można było porozmawiać z ekspertami na temat produkcji piwa także w domu, składników i zasad jego nalewania i podawania. Naocznie przekonać się też można było, na czym polega kontrola jakości piwa w laboratorium. W specjalnie przygotowanym labiryncie pełnym monitorów z przewijającymi się na taśmach tysiącami dźwięczących piwnych butelek, można się było poczuć właśnie jak… jedna z nich... Nie brakowało chętnych do nabycia kufli z grawerowanym na miejscu imieniem czy innym unikatowym napisem lub wzorem. Można było się także przyjrzeć produkcji szkła artystycznego – butelek, karafek czy kufli w przygotowanej specjalnie polowej minihucie. Kto zgłodniał, miał okazję popróbować piwnych potraw Roberta Sowy i oczywiście spróbować fachowo podanego piwa z pianką. Dla zmęczonych przygotowano nawet leżaki. Okrągłe pomieszczenie wyciszało gwar na zewnątrz, a szklana tafla u góry pozwalała poczuć się jak… leżakujące piwo! Atrakcji nie brakowało. Były konkursy i koncerty, występy cyrkowców, kabaretów i chórów. W Kazimierzu zaprezentowali się Chatelet i Paranienormalni, chór Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz grupa Audiofeels – zwycięzca pierwszej edycji telewizyjnego programu Mam Talent. Ze sceny gości bawili również Marcin Prokop i Tomasz Galiński, którzy prowadzili imprezę w chmielowym namiocie na błoniach, a na rynku, gdzie trudno było nie zauważyć obecności Profesjonaliów zachęcali do zwiedzenia piwnej ekspozycji poza centrum. Po rynku hasały chmielowe szyszki, które nie pozwalały zapomnieć, że stojący tu król Kazimierz musi w piątek i sobotę podzielić się władzą w Miasteczku z Chmielem, bo jak mówią piwowarzy – to przecież chmiel decyduje (o smaku piwa).

Integralną częścią Profesjonaliów były przeznaczone dla barmanów i piwowarów prelekcje, które prowadzili eksperci browarnictwa Krzysztof Kargul, prezes Chmielu Polskiego, specjalista w dziedzinie chmielu, Piotr Dziadkowiec, doświadczony barman i koneser piwa, właściciel Krakowskiej Szkoły Barmanów oraz Eryk Krasoń doświadczony piwowar związany z Grupą Żywiec. Profesjonaliści mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności w konkursach na najlepszego piwowara i najlepszego barmana kazimierskich Profesjonaliów. W tym pierwszym rywalizowało 19 uczestników z całej Polski, którzy musieli wykazać się zarówno wiedzą na temat piwa, jak i doświadczeniem w rozpoznawaniu różnych jego gatunków. Najlepszym piwowarem okazał się Rafał Kowalczyk z Warszawy. W rywalizacjach o tytuł najlepszego barmana udział wzięły 42 osoby, które w trzech rundach musiały wykazać się profesjonalizmem, refleksem i umiejętnością pracy pod presją czasu. Tu zwyciężył Sebastian Chrapek z Wilkowic k. Bielska Białej. Nagrodą w obydwu konkursach, poprzez które organizatorzy chcieli także pokazać publiczności, że warzenie i serwowanie piwa to sztuka, mająca wpływ na jego ostateczny smak i aromat, będzie uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach zawodowych.

 - Zainteresowanie Profesjonaliami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu zaledwie dwóch dni Interaktywną Ekspozycję Edukacyjną odwiedziły tysiące osób. Jesteśmy przekonani, że taki sposób dzielenia się naszą piwną wiedzą i doświadczeniem ma sens, dlatego już teraz planujemy kolejne Profesjonalia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku powtórzymy tegoroczny sukces. ” – podsumowuje wydarzenie Joanna Nowakowska, Senior Brand Manager marki Warka.

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (9)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę