Statki odpłynęły w siną dal

Skomentuj (15)
Siedem z trzynastu kazimierskich statków wycieczkowych zniknęło w nocy z niedzieli na poniedziałek z wiślanego nadbrzeża w okolicach Podgórza. Wszystkie odnalazły się kilkaset metrów od miejsca postoju. Wiele wskazuje na to, że ktoś pomógł im odbić od brzegu.

Statki były zacumowane u ujścia Chodelki. Dwaj armatorzy zostawili je tam na zimę, żeby zaoszczędzić pieniądze.

Za cumowanie w porcie w Puławach musieliby płacić ponad 300 zł miesięcznie za każdy statek. - Cumując przy brzegu ryzykowaliśmy jedynie, że przybór wody albo spływająca kra zerwą statki z lin. Ale w tym przypadku natura nie zawiniła - ocenia Henryk Skoczek, właściciel największej floty w Kazimierzu.

Podejrzenie, że to przechodząca przez Lubelszczyznę fala powodziowa na Wiśle uwolniła statki, szybko zostało odrzucone. - Ktoś to zrobił złośliwie - twierdzi armator. - Zostały rozkręcone metalowe zaciski przytrzymujące liny. Wielu osobom nie podobało się, że tutaj cumowaliśmy. Ale nie chcę nikogo oskarżać, bo nie mamy żadnych dowodów.

Statki daleko nie odpłynęły, bo na szczęście miały spuszczone kotwice. - Dopłynęliśmy do nich łodziami i wszystkie bezpiecznie sprowadziliśmy do brzegu - mówi Skoczek. - Nie było możliwości powrotu w górę rzeki, bo nurt był bardzo silny. Zacumowaliśmy przy rampie w pobliżu kamieniołomów w Kazimierzu.

Armatorzy czekają teraz, aż opadnie woda. Wtedy będą mogli spłynąć do Kazimierza i tam zacumować. Zrobią to, chociaż sprawa korzystania z tamtejszych stanowisk cumowniczych wciąż nie jest wyjaśniona. - Wygraliśmy ubiegłoroczny przetarg na cumowanie i uważamy, że mamy do tego prawo - twierdzi Stanisław Pieklik, drugi z kazimierskich armatorów. - Co prawda przetarg został unieważniony, ale nie zgadzamy się z tą decyzją.

Piotr Rodak
Dziennik Wschodni

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

 • Jednorazowy pasażer (gość)
  Na miejscu armatorów stawiałbym na zimę statki na parkingu przed wałem np za 200 zł za miesiąc, wtedy nikt by ich nie spuszczal i można byłoby je zwiedzać przez zimę.
 • smakos1000 (gość)
  BYŁ BYM ZAPOMNAŁ PRZEPROS SWOICH RODZICÓW ŻE NA DARMO WYPRÓWALI SOBIE KRWAWICE ŻEBY CIE WYCHOWAĆ SKORO ZWYKŁE SKUR...SYŃSTWO KWITUJESZ "BEZ POWODU TEGO NIE ZROBILI" ZASTANÓW SIĘ PRZY DZIELENIU JAJECZKIEM NO CHYBA ŻE TY W NIEDZIELE WIELKANOCNĄ DZIELISZ SIĘ OPŁATKIEM ....
 • smakos1000 (gość)
  SZANOWNA BARABARO NIE BYWAM W NIEMCZECH WIĘC NIE WIEM CO TAM OZNACZA SKRÓT CBS JESTEM PROSTYM CHŁOPKIEM WIĘC NIE RUSZAM SIE POZA GRANICE WIĘC NIE WYMAGAJ ZNAJOMOSCI NIEMIECKICH INSTYTUCJI SZKODA ŻE NIE POTRAFISZ ODRÓŻNIC POWIADOMIENIA OD ZASTRASZENIA ALE SKORO ŻYCZENIA WIGILIJNE PRZESYŁASZ MI 25 MARCA TO CÓŻ JA MOGE WYMAGAĆ..
 • basia (gość)
  Panie Galu Anonimie, chciałabym pana powiadomić, że pana zastraszanie(CBS, jesli wie pan co to znaczy, bo jest też taka organizacja w niemczech CBS- Can't be Stoped, która zajmuje się graficiarstwem) jest karalne radze przeczytać regulamin. Merry Christmas, ho, ho, ho!
 • Anonim (gość)
  Mam sprawce to Barbara nick baśka.jej zdaniem ktoś miał powód dopuścić sie takiego chamstwa i ona nie widzi w tym nic złego droga basiu spodziewaj się CBS U SIEBIE W DOMCIU A I KOMISJA ŚLEDCZA ZARAZ POWSTANIE W TWOJEJ SPRAWIE
 • basia (gość)
  bez powodu tego nie zrobil
 • szarik
  Po co go łapać? Ten kodeks mówi chyba "oko za oko, ząb za ząb"?
  No to "statek za statek"!!!
 • Tadek
  Dziękuję i wzajemnie. Ale swoją drogą- takie metody walki z konkurencją to już nie żarty. Chyba jednak warto byłoby zastosować w stosunku do sprawcy kodeks Hammurabiego. Tak na wszelki wypadek. Ale najpierw trzeba dziada złapać.
 • Karol (gość)
  Nie martw się Tadek. Co dwie głowy to nie jedna hihihih! PozdrawiamCię:)
 • Tadek
  O! Mam brata bliźniaka, czy rozdwojenie jaźni?
 • Tadek
  Nie pomoże. Tacy głupotę noszą w główce, a nie w rączkach.
 • Tadek
  Nie pomoże. Tacy głupotę noszą w główce, a nie w rączkach.
 • smakos1000
  Złapać up...dolić obie rączki i puścić wolno niech się męczy zazdrość zazdrość i jeszcze raz zazdrość.
 • Karol (gość)
  Też uważam, że jeśli ktoś złośliwie "uwolnił" statki to jest to chamstwo, brak wyobraźni i zazdrość....Tak niestety bywa w Kazimierzu.
 • Skorek Jerzy (gość)
  Hamstwo i szczyt wszystkiego,ten kto to zrobił to jest nieuczciwym człowiekiem.Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę