Środa pod znakiem książki

Skomentuj (11)
Bajki Jana Brzechwy, poezja, „Miasteczko” Szaloma Asza i pieśń „Ave Maria” to tylko część repertuaru przygotowanego na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Kazimierzu Dolnym.
Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zaczyna się w 1926 roku, kiedy pewien wydawca z Walencji - Vincente Clavel Andrés - postanowił zorganizować Dzień Książki w Hiszpanii. Początkowo święto miało być obchodzone 7 października, w dniu urodzin Miguela de Cervantesa, jednak ze względu na niepewność tej daty, zdecydowano się na magiczny dla literatury światowej dzień - 23 kwietnia. Jest to jednocześnie data śmierci Cervantesa, Inki Garcilasa de la Vegi i Szekspira – wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 roku.

Od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem w Hiszpanii, a od 1964 roku obchodzony jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W 1995 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Z tej okazji w najbliższą środę Kazimierz zostanie opanowany przez milośników książki. W różnych miejscach Miasteczka i o różnych porach od rana do wieczora trwac będzie głośne czytanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Literaturę w najróżniejszych jej rodzajach i gatunkach interpretowac będą ludzie znani nie tylko w środowisku kazimierskim. Wśród zaproszonych gości pojawi się aktor Dariusz Jakubowski, znany chocby z serialu „Na dobre i na złe” czy Filip Łobodziński – dziennikarz „Newsweeka” i solista Zespołu Reprezentacyjnego, który niejednokrotnie występował w Kazimierzu na deskach Knajpy U Fryzjera.

„Kazimierski spacer z książką” rozpocznie się o godzinie 9.00 na rynku, zakończy się natomiast około godziny 20.00 w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła.

"Kazimierski spacer z książką":

9.00 – przywitanie uczestników i otwarcie obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przez burmistrza Grzegorza Dunię – Rynek.

10.00 – Teatr „Lajkonik” z Krakowa w przedstawieniu pt. „Dlaczego Kopciuszek nie chce się ze mną bawić?” – Bar „Amfi” nad Wisłą.

10.00 – Anna Filipiak w interpretacji bajek Jana Brzechwy – Kazimierski Ośrodek Kultury.

10.00 – Filip Łobodziński – „Opowieści o byczku Fernandzie” Munro Leafa – siedziba Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.

10.00 – Jolanta Brennenstuhl - „Przyjaciel wesołego diabła” Kornela Makuszyńskiego – Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów.

10.00 – Teodor Józefacki – „ Rio Anaconda” Wojciecha Cejrowskiego – Dom Architekta SARP.

15.00 – Agnieszka Skrzyńska i Mariusz Dębczak – poezja – Kawiarnia U Radka.

16.00 – Andrzej Pisula, Marcin Pisula, Robert Sulkiewicz – „Miasteczko” Szaloma Asza – Knajpa U Fryzjera.

17.00 – Grzegorz Dunia burmistrz Kazimierza Dolnego – „Buda na Powiślu” Włodzimierza Bartoszewicza – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna.

19.00 – Dariusz Jakubowski – Pismo Święte i poezja Zbigniewa Herberta oraz poezja śpiewana w wykonaniu zespołu „Schola” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP z Puław w składzie: Aleksandra Fec, Agnieszka Król, Joanna Pruszkowska, Jakub Smagacz, Alicja Świerszcz, Zuzanna Lis i Dagmara Mizak oraz Pieśń „Ave Maria” w wykonaniu Moniki i Sylwii Jędrak, uczennic z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przy akompaniamencie Adama Głosa – organy – kościół farny pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Organizatorzy: KOK – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia
Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy.
Sponsorzy: Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu, Bar „Amfi”, Dom Architekta SARP, Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego, Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza, „Knajpa U Fryzjera”, Kazimierski Ośrodek Kultury.

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • mieszkanka (gość)
  Wspaniała impreza doskonały, repertuar, świetni lektorzy i wielki sukces! Gratulację dla organizatorów!!!
 • czytelnik (gość)
  Ogromne brawa dla zespołu biblioteki - dla organizatorek. Udane wydarzenie. Nie można było być wszędzie, ale relacje potwierdzają sukces w każdym miejscu i o każdej porze.
 • słuchacz (gość)
  wysłuchaliśmy p. Filipa Łobodzińskiego, nie tylko jego interpretacji "Byczka Fernanda", ale i bardzo ciekawych opowieści o sztuce przekładu, śmiesznych wierszyków po hiszpańsku przekładanych na gorąco. Co najważniejsze - dzieci zarzuciły pna Filipa pytaniami. To znaczy, że się udało.
 • max (gość)
  i jak było, ktoś coś wysłuchał, niech się podzieli informacjami
 • Beata z Katowic (gość)
  Szczęściarze - jakżebym chciała tam być. Jak można narzekać jak wkoło tyle atrakcji. Książka Szaloma Asza - Miasteczko - na zawsze utkwiła w mej pamięci.
  Gratuluję pomysłu gospodarzom miasta. Serdecznie pozdrawiam, będę śledzić wydarzenia z drugiej strony kamerki
 • mól (gość)
  nie mam kłopotu, nadmiaru żółci szybciutko się pozbywam, dlatego jestem złośliwy. Wątroba w porząsiu, bo książki pochłaniam, a te póki co występują w odmianie bezalkoholowej. Książek pisanych w pijanym widzie nie tykam, bo mi się czkają. Coś jeszcze chcesz wiedzieć internistko?Jak prezydent: służę raportem o stanie zdrowia. W ośrodku poszukują lekarza, a ty się tu marnujesz, skupiona na specjalizacji "entomolog".
 • internistka (gość)
  Molu (czy książkowy?), może masz kłopoty z trawieniem? Zbadaj swoją wątrobę i pęcherzyk żółciowy!
 • mól (gość)
  Nieprawda! ja pochłaniam książki, a lubię być złośliwy. pozdrawiam
 • Ciesielscy (gość)
  Drogie "Anonimy": nie jesteście miłośnikami książek, skoro nie cieszą Was opisywane wydarzenia. Nie wierzymy, że czytacie. Ani w domu, ani poza domem. Czytanie likwiduje złośliwość.
 • Anonim (gość)
  Same bzdury. propnuje posiedziec w domu i poczytać.
 • Anonim (gość)
  Duże ryzyko, tyle imprez. Czasem lepiej mniej, ale dokładnie

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę