Sławy w kąpielisku

W Film Club odbyło się spotkanie z twórcami sztuki Teatru Telewizji "Kąpielisko Ostrów" - Maciejem Englertem (reż.), Martą Lipińską oraz Andrzejem Zielińskim (aktorzy). Rozmawiano o ich spektaklu, dramaturgii i sztuce w ogóle.
Zapytany o zdanie na temat dramaturgii młodych twórców Maciej Englert odpowiedział, że nie można postawić podziału między sztuką młodego a starego pokolenia: "Moim zdaniem dramaturgia jest dobra lub zła. Często starsi twórcy tworzą młode dzieła, a młodzi - stare." W "Kąpieliwsku Ostrów" najbardziej podoba mu się to, że nie ma tam bohaterów lepszych i gorszych. Nie stawia się jednoznacznej oceny postępowania członków inteligenckiej polskiej rodziny, która po przeobrażeniach ustrojowych traci niemalże cały majątek i próbuje walczyć o zachowanie tego, co im pozostało.

Adrzej Zieliński poruszył z kolei temat olbrzymiej trudności w pisaniu o świecie pozytywnie. Obserwuje się od jakiegoś czasu tendencję do przesadnego eksponowania ludzkiego cierpienia, którego pokazanie usprawiedliwia niejako powstanie każdego dzieła. Nie jest trudno tworzyć sztuki, filmy czy książki, w których wszyscy ubolewają nad tym, jak to jest źle na tym łez padole. Prawdziwa sztuka to pokazanie piękna świata, radości życia w sposób przekonywający, acz nie naiwny.

Po spotkaniu twórcy spektaklu hojnie rozdawali autografy swoim wiernym, choć nie natarczywym fanom. Na zdjęciu widzimy Andrzeja Zielińskiego podpisującego festiwalowy katalog.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę