Przekazano wille dla jerzyków

14 budek dla jerzyków zakupionych za środki zebrane wśród kazimierskich przedsiębiorców z inicjatywy Ewy i Romana Wolnych przekazane zostały w piątek Urzędowi Miasta.  W przestrzeni miejskiej zostaną zamontowane pod koniec tygodnia.
Kazimierz zaprasza jerzyki na rynek. Chce, by stały się jego sprzymierzeńcami w walce z komarami, by nie trzeba było więcej stosować odkomarzania chemicznego.
- Odkomarzanie to samo zło. Przede wszystkim jest to walka doraźna podjęta w momencie, gdy komary już się wylęgły. Poza tym zwalcza wszystkie owady, nie tylko komary, ale także pszczoły i inne owady latające. Jest nieskuteczne, bo komary wylęgają się głównie na mokradłach wiślanych, a tam nie wolno pryskać, bo środki chemiczne nie mogą dostać się do wody, jest to zabronione przepisami. Jaki jest więc sens takich działań? – pyta Roman Wolny pszczelarz, który zachęca do działań ekologicznych. – Jaskółki, które świetnie radzą sobie z komarami, wyrzucono z rynku, bo brudzą. Populację żab, które także zwalczały komary, skasowano poprzez postawienie murku na wale wiślanym. W ten sposób zafundowaliśmy sobie komary. Sam jestem ciekaw, czy jerzyki kupią te domki, czy je zasiedlą. Jest to dobry początek – choć na pewno nie wystarczający – by zmniejszyć populację komarów w Kazimierzu, by nas w końcu przestały gnębić.
Budki dla komarów ufundowane przez przedsiębiorców i restauratorów Ewa i Roman Wolny przekazali w piątek na ręce burmistrza Kazimierza Dolnego. Zostaną umieszczone na budynkach należących do gminy pod koniec tygodnia.
- Pomysł, by zaprosić jerzyki do Kazimierza pojawił się kilka lat temu, ale dopiero teraz dzięki inicjatywie Ewy i Romana Wolnych oraz ofiarności kazimierskich przedsiębiorców udało się go zrealizować – mówi burmistrz Artur Pomianowski. – Mam nadzieję, że gdy jerzyki się u nas zadomowią, w przyszłym roku będzie tych budek więcej. Chciałbym, żeby w tę akcję włączyli się także prywatni właściciele budynków we w Kazimierzu Dolnym, nie tylko w rynku, ale i na innych ulicach.
Warto jednak przy tym pamiętać, że budki dla jerzyków muszą być zamontowane nie niżej niż na wysokości co najmniej drugiego piętra, by ptaki miały miejsce do startu i lądowania, ponieważ wlatują do budki swobodnym lotem. A gdy wylatują, najpierw opadają kilka metrów, by dopiero potem wzbić się w powietrze.
Budki dla jerzyków zostaną zamontowane w dyskretny sposób na budynkach należących do gminy: na kamienicach Przybyłów i Gdańskiej.
Czy to znaczy, że już w tym roku miasto zrezygnuje z akcji odkomarzania?
- Myślę, że w tym roku jednak nie unikniemy odkomarzania – mówi burmistrz. – Ostatnie lata pokazały, że warunki klimatyczne sprzyjają komarom, które stają się coraz bardziej uciążliwe.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę