Poszukaj dziś bździela na nabrzeżu

Skomentuj (3)

Replika XIX wiecznego młyna pływającego tzw. bździela gościć będzie dziś przy nabrzeżu wiślanym w Kazimierzu. Podobne młyny nie były rzadkością w dawnym krajobrazie Wisły czy Nidy.

Niegdyś takie młyny wodne tzw. bździele pływały po Wiśle i dobijając do brzegów świadczyły usługi młynarskie. Młyn, który dziś zacumuje w Kazimierzu, przebędzie w sumie ponad 500 kilometrową trasę z Nowego Korczyna do Włocławka, podczas której odwiedzi 12 miast, w tym Kazimierz.


Rejs młyna promuje młynarskie tradycje województwa świętokrzyskiego. Warto więc zajrzeć na tratwę z młynem – wierną repliką XIX wiecznego bździela, choć dostosowaną do obowiązujących dziś wymogów. Obejrzymy tam koło wodne i napędzane nim żarna do mielenia ziarna, podejrzymy pracę młynarza i porozmawiamy o działaniu dawnych młynów wodnych. 


Rejs młyna, który jest własnością Muzeum Wsi Kieleckiej, przewidziano na 12 dni i zakończyć się ma 29 sierpnia we Włocławku. Od września będzie go można oglądać w Skansenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, który ma bogatą kolekcję dawnych budowli młynarskich.

 

Fot. archiwum organizatorów

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • wolnyjan
    Jak będziemy mogli podejrzeć pracę młynarza, to niech ten młynarz ma zboże do mielenia. Jeśli Wojciech z Piotrkowa przyniesie, to ja chętnie popatrzę
  • Wojciech Jeruzalski
    Trzeba przytargać na plecach worek zboża i wypróbować, czy to działa! :)
  • vero-nika
    Świetny pomysł :) Nie sądziłam, że coś takiego istnieje. Ciekawe, czy barkę można tylko zwiedzać, czy też istnieje możliwość przynajmniej krótkiej wycieczki. Wygląda bardzo zachęcająco

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę