Polka, Frument i placek drożdżowy (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (7)

Energetyczne polki, mazury i inne tańce ludowe wybrzmiewały w ostatni lutowy wieczór między Korzeniowym Dołem a Podmularskiem. W Korzeniowej koncertował Frument Project.

Sobotni lutowy wieczór na przedmieściach Kazimierza. Ciemnawo, pusto i cicho. W oddali słychać muzykę zupełnie współczesną, energetyczną, a jednocześnie dziwnie bliską. To Korzeniowa gości Frument Project – czwórkę młodych muzyków, którzy odnaleźli swoją tożsamość w muzyce ludowej. Ich bardzo energetyczne aranżacje, ich kompozycje inspirowane polskim folklorem nie tylko Ziemi Radomskiej łączą w sobie współczesne brzmienia z pierwotną tradycją.

-W muzyce ludowej podoba nam się przede wszystkim transowość, jej bogata rytmika, bogata i oryginalna melodyka. Dla naszych wykonań szukamy takich rozwiązań aranżacyjnych, które wynikają z tego, czego przez lata nauczyliśmy się w szkołach muzycznych i zespołach, w których graliśmy dotychczas – mówi Patryk Walczak lider zespołu Frument Project. – Łączymy to z muzyką ludową i efekt – jaki jest – słychać. Trudno powiedzieć, dokąd to nas doprowadzi, cały czas szukamy, cały czas eksperymentujemy.

Efekty muzycznych poszukiwań grupy Frument Project ożywczo – jak frument – podziałały na publiczność maleńkiej Korzeniowej, która gorąco oklaskiwała kolejne utwory.

- Muzyka jest od ludzi – jak mówił jeden z muzyków ludowych – pan Głaz. A jeżeli jest to muzyka tworzona przez zespół, jest to muzyka przyjaźni, koleżeństwa, tego, co jest dla nas ważne. I tak naprawdę muzyka zaczyna się od naszej przyjaźni, od naszego koleżeństwa, dopiero to się później przekłada na jakieś tam dźwięki - mówi Kamil Rylski perkusista Frument Project.

Ta atmosfera koleżeństwa zdominowała koncert Frument Project, który wkrótce przerodził się w prawdziwie muzyczną biesiadę, zwłaszcza że zespół przyjechał z gościńcem nie tylko muzycznym. W przerwie gości Korzeniowej kosztowali radomskiego placka drożdżowego popijanego oczywiście… frumentem!

 

Zespół Frument Project, który tworzą: Patryk Walczak - akordeon, Jacek Długosz - gitara, Łukasz Rylski - gitara basowa, Kamil Rylski - perkusjonalia, istnieje od 2008 r. Doceniony został m.in. na Mikołajkach Folkowych 2011 (II miejsce) oraz na Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu w 2011 (również II miejsce). W tym roku ukaże się ich pierwsza płyta.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Restauracje

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2020/2021? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę