Polka, Frument i placek drożdżowy (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (7)

Energetyczne polki, mazury i inne tańce ludowe wybrzmiewały w ostatni lutowy wieczór między Korzeniowym Dołem a Podmularskiem. W Korzeniowej koncertował Frument Project.

Sobotni lutowy wieczór na przedmieściach Kazimierza. Ciemnawo, pusto i cicho. W oddali słychać muzykę zupełnie współczesną, energetyczną, a jednocześnie dziwnie bliską. To Korzeniowa gości Frument Project – czwórkę młodych muzyków, którzy odnaleźli swoją tożsamość w muzyce ludowej. Ich bardzo energetyczne aranżacje, ich kompozycje inspirowane polskim folklorem nie tylko Ziemi Radomskiej łączą w sobie współczesne brzmienia z pierwotną tradycją.

-W muzyce ludowej podoba nam się przede wszystkim transowość, jej bogata rytmika, bogata i oryginalna melodyka. Dla naszych wykonań szukamy takich rozwiązań aranżacyjnych, które wynikają z tego, czego przez lata nauczyliśmy się w szkołach muzycznych i zespołach, w których graliśmy dotychczas – mówi Patryk Walczak lider zespołu Frument Project. – Łączymy to z muzyką ludową i efekt – jaki jest – słychać. Trudno powiedzieć, dokąd to nas doprowadzi, cały czas szukamy, cały czas eksperymentujemy.

Efekty muzycznych poszukiwań grupy Frument Project ożywczo – jak frument – podziałały na publiczność maleńkiej Korzeniowej, która gorąco oklaskiwała kolejne utwory.

- Muzyka jest od ludzi – jak mówił jeden z muzyków ludowych – pan Głaz. A jeżeli jest to muzyka tworzona przez zespół, jest to muzyka przyjaźni, koleżeństwa, tego, co jest dla nas ważne. I tak naprawdę muzyka zaczyna się od naszej przyjaźni, od naszego koleżeństwa, dopiero to się później przekłada na jakieś tam dźwięki - mówi Kamil Rylski perkusista Frument Project.

Ta atmosfera koleżeństwa zdominowała koncert Frument Project, który wkrótce przerodził się w prawdziwie muzyczną biesiadę, zwłaszcza że zespół przyjechał z gościńcem nie tylko muzycznym. W przerwie gości Korzeniowej kosztowali radomskiego placka drożdżowego popijanego oczywiście… frumentem!

 

Zespół Frument Project, który tworzą: Patryk Walczak - akordeon, Jacek Długosz - gitara, Łukasz Rylski - gitara basowa, Kamil Rylski - perkusjonalia, istnieje od 2008 r. Doceniony został m.in. na Mikołajkach Folkowych 2011 (II miejsce) oraz na Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu w 2011 (również II miejsce). W tym roku ukaże się ich pierwsza płyta.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Restauracje

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Długi Weekend majowy 2021 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę