Pogrzeb Franciszka Starowieyskiego

Skomentuj (2)

zobacz więcej (6)

Na cmentarzu w podwarszawskich Laskach odbył się pogrzeb Franciszka Starowieyskiego znakomitego malarza, grafika i scenografa, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

W ostatniej drodze towarzyszyli mu rodzina oraz przyjaciele, w tym także z Kazimierza, gdzie przez ostatnie 30 lat regularnie co roku pod koniec wakacji organizował w Rynku wystawy swojej twórczości, co dawało okazję do osobistych spotkań z Autorem. Mszy żałobnej w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża przewodniczył brat Artysty ksiądz Marek Starowieyski, który podkreślił, że Franciszek Starowieyski był człowiekiem niezwykle skromnym i nie przywiązywał wielkiej wagi do odznaczeń, mimo że miał ich wiele. Był laureatem m.in.: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo, Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes, nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Pośmiertnie odznaczony został przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Franciszek Starowieyski zmarł 23 lutego w wieku 79 lat. Pochowany został nieopodal Zakładu dla Niewidomych, na rzecz którego przekazywał fundusze z aukcji swoich dzieł,  obok takich osób, jak: poeta Antoni Słonimski, polityk Aleksander Małachowski, poeta Jan Lechoń, czy publicysta Stanisław Stomma.

 

Fot. Maks Skrzeczkowski

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2018/2019? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę