Pogrzeb Franciszka Starowieyskiego

Skomentuj (2)

zobacz więcej (6)

Na cmentarzu w podwarszawskich Laskach odbył się pogrzeb Franciszka Starowieyskiego znakomitego malarza, grafika i scenografa, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

W ostatniej drodze towarzyszyli mu rodzina oraz przyjaciele, w tym także z Kazimierza, gdzie przez ostatnie 30 lat regularnie co roku pod koniec wakacji organizował w Rynku wystawy swojej twórczości, co dawało okazję do osobistych spotkań z Autorem. Mszy żałobnej w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża przewodniczył brat Artysty ksiądz Marek Starowieyski, który podkreślił, że Franciszek Starowieyski był człowiekiem niezwykle skromnym i nie przywiązywał wielkiej wagi do odznaczeń, mimo że miał ich wiele. Był laureatem m.in.: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo, Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes, nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Pośmiertnie odznaczony został przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Franciszek Starowieyski zmarł 23 lutego w wieku 79 lat. Pochowany został nieopodal Zakładu dla Niewidomych, na rzecz którego przekazywał fundusze z aukcji swoich dzieł,  obok takich osób, jak: poeta Antoni Słonimski, polityk Aleksander Małachowski, poeta Jan Lechoń, czy publicysta Stanisław Stomma.

 

Fot. Maks Skrzeczkowski

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2020. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2020! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę