Pod skrzydłami anioła Gabriela

Skomentuj (5)

zobacz więcej (9)

W Kamienicy Celejowskiej nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy "Papież Pielgrzym. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata", na której można obejrzeć 1620 znaczków z 123 krajów. Właścicielem kolekcji jest prof. Waldemar Chrostowski Do Kazimierza wystawa dotarła po ekspozycji w Galerii Pałacu Prezydenckiego.
Pierwszy znaczek z podobizną Jana Pawła II został wydany 24 stycznia 1979 roku przez pocztę Gabonu. Na wielu znaczkach obok Papieża można zobaczyć przywódców państw i inne znane postacie. Nieco kuriozalnym przykładem jest blok 190 znaczków wydany przez Liberię w 2000 roku, ukazujący podobizny prezydentów – w tym Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Ciekawostką może być to, że patronem poczty i filatelistów jest święty Gabriel - anioł zwiastujący Marii, że urodzi Syna Bożego, a przecież w ołtarzu głównym kazimierskiego kościoła przyklasztornego znajduje się obraz przedstawiający Zwiastowanie.

Na zakończenie należy przypomnieć, że Papież jest Honorowym Obywatelem Kazimierza Dolnego.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • ktoś
  lola a co powiesz o zorganizowanej kilka lat temu przez muzeum wystawie starych radjoodbiorników z kolekcji pana z Łańcuta. Dodam, że według mnie robienie z kościoła galerii nawet najbardziej religijnej sztuki jest trochę nie na miejscu. Kościół jest miejsscem kultu i tylko kultowi sztuka w kościele powinna służyć.
 • Gość
  Oczywiście że znaczki pocztowe to sztuka. Wielcy graficy je rytowali i projektowali. Mamy nawet wielkiego polaka który robił je dla króla Szwecji. Czy sztuka to jest to co w ramkach i można powiesić nad komimkiem...Takie podejście skutkuje tym że żyjemy w bardzo smutnym kraju.
 • Anonim
  Lola!
  Nie rozumiem pytania. Wystawa jest w Kazimierzu, bo jej organizatorem jest Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolny, przy wsparciu Muzeum Narodowego i ks. prof. Waldemara Chrostowskiego.
  Tak bogata i wartościowa kolekcja musi mieć odpowiednie zabezpieczenia, co jest możliwe tylko w muzeum...Jest to jedna z nielicznych tego rodzaju kolekcji na świecie.
  Nic nie stoi na przeszkodzie, by podobna wystawa zaprezentowana została tak jak chcesz w Lublinie, Zamościu, czy Krakowie...(być może tam Ci bliżej) ale to zależy już od dyrekcji tamtych muzeów.
  Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Kazimierza Dolnego. A czy znaczki to sztuka? Można by dyskutować, dla mnie tak!!! (choć nie wszystkie).
 • lola
  Zapytam bez złośliwośći - czemu ta wystawa jest akurat w Kazimierzu a nie w Lublinie, Zamościu czy Krakowie? A nawet jeśli tak to czemu w Muzeum a nie w Domu Kultury czy w Farze, która przecież zamienia się ostatnio w galerię... Czy mamy uwierzyć że znaczki pocztowe to sztuka?
 • Karol
  Wystawa godna polecenia, bardzo ciekawe wprowadzenie wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski. Tu w Kazimierzu wystawa jest dostępna po raz pierwszy dla wszystkich , którzy zechcą ją obejrzyć -:)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę