Pierwsza konferencja prasowa on – line

Skomentuj (4)
Nasz portal jako jeden z patronów medialnych Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI pierwszy podaje Państwu oficjalne informacje na temat tego wydarzenia. Poniżej bezpośrednia relacja z konferencji prasowej odbywającej się w warszawskiej restauracji „Żywiciel”.
24 kwietnia o godzinie 12.00 pani Monika Czepielewska – rzecznik prasowy Festiwalu, rozpoczęła pierwszą konferencję prasową z udziałem przedstawicieli mediów ogólnopolskich – w tym przedstawiciela naszego portalu. Rzecznik przedstawiła dyrektora artystycznego Festiwalu – Grażynę Torbicką, a także dyrektora Festiwalu – Bogusława Bojczuka oraz producenta Festiwalu – Zbigniewa Dobrosza.

Na spotkaniu obecni byli marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Zdrojkowski oraz burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia.

Dyrektor Festiwalu Bogusław Bojczuk krótko opowiedział o tradycji imprez filmowych w naszym mieście i niedawno powstałym stowarzyszeniu DWA BRZEGI - nowym organizatorze kazimierskich filmowych spotkań.

Następnie głos zabrał Marszałek Województwa, udzielając pełnego poparcia działaniom podjętym przez stowarzyszenie, a mającym na celu powrót imprezy do Kazimierza.

Dyrektor artystyczny – Grażyna Torbicka przedstawiła ramowe założenia programowe, które przybliżamy Państwu poniżej. W swojej wypowiedzi podkreśliła, iż nie jest to tylko wydarzenie filmowe – nowa nazwa „Festiwal Filmu i Sztuki” – ma pełne odzwierciedlenie w programie imprezy.
- Na Festiwalu nie będzie konkursu – wręczona zostanie Nagroda Publiczności – publiczności, która kocha Kazimierz i jego filmową atmosferę - powiedziała Grażyna Torbicka.

Następnie Jarek Koziara – przedstawił swoje dzieła: logo Festiwalu, a także plakat Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Zrobił to w sposób wielce oryginalny - najpierw opowiadając o tym „co artysta (czyli on sam), miał na myśli”, a dopiero potem ujawniając zebranym festiwalowy plakat.

Pani Magda Misztal – dyrektor ds. marketingu - powiadomiła zgromadzonych o patronatach medialnych, a także prowadzonych negocjacjach ze sponsorami strategicznymi – na tym etapie rozmów - jeszcze niejawnymi.

Reasumując – konferencję można uznać za udaną, na tym etapie organizacji przedstawiono o wiele więcej konkretów, niż podczas Festiwali organizowanych w poprzednich latach.

Nam pozostaje tylko kibicować i informować Państwa o kolejnych nowościach związanych z Festiwalem Sztuki i Filmu DWA BRZEGI.

Zarys programu

Na Dużym Rynku w Kazimierzu, pod gołym niebem, o godzinie 21.00 otwarte (wstęp wolny) najciekawsze filmy sezonu, często tytuły, które w kilku kopiach pokazane zostały tylko w dużych miastach Polski. Każda projekcja poprzedzona krótkim wprowadzeniem lub jeśli to będzie możliwe prezentacją twórców.

Na Małym Rynku, pod tym samym niebem, o 23.00 projekcje pod hasłem Kocham Kino, a więc filmy które miały już swoje premiery w kinach (kilka a nawet kilkadziesiąt lat temu) i do dziś pozostają z różnych powodów ważne. Przed projekcją wprowadzenie do filmu na wzór wstępów do Kocham Kino TVP2 z włączeniem do dyskusji widzów, zakładając, że w tych seansach uczestniczyć będą przede wszystkim ci, którzy mają już określone zainteresowania filmowe.

Świat Pod Namiotem - namiot jest w pewnym sensie symbolem kazimierskiego festiwalu. Większość młodych ludzi wybierało ten festiwal, bo tu opłacenie miejsca na polu namiotowym pozwalało spędzić tydzień ze sztuką. Tu też jedyna sala kinowa, która może pomieścić prawie tysiąc osób - to budowany specjalnie na czas festiwalu profesjonalnie wyposażony namiot. W namiocie, który symbolizuje schronienie, planujemy cztery projekcje dziennie i prezentacje filmów które dają obraz współczesnego świata, w tym także pełnometrażowych dokumentów dających nadzieję na przetrwanie, doczekanie do lepszego jutra a jednocześnie wiarę w siłę człowieczeństwa.

Pod takim kątem na Festiwal w Kazimierzu szukamy filmów polskich i zagranicznych selekcjonowanych z festiwali w Rotterdamie, Berlinie, Toronto, San Sebastian, Cannes.
Lista tytułów tych projekcji powstawać będzie do końca maja. Dopiero po festiwalu w Cannes lista filmów w tej sekcji zostanie zamknięta i podana do wiadomości.

Retrospektywny przegląd filmów duetu Jiri Menzel i Bohumil Hrabal.

W tym roku mija 10-ta rocznica śmierci znakomitego czeskiego prozaika Bohumila Hrabala. Jiri Menzel swoje najlepsze filmy stworzył, właśnie we współpracy z Hrabalem, na podstawie jego książek. Na ekrany kin wejdzie w tym roku najnowszy film J. Menzla, zrealizowany na podstawie książki B. Hrabala „Obsługiwałem angielskiego króla”. W Kazimierzu pokażemy ten film i pozostałe cztery obrazy duetu Menzel – Hrabal: „Perły na dnie” (1965), ”Pociągi pod specjalnym nadzorem” (1966), „Postrzyżyny”(1980), „Skowronki na uwięzi” (prod.1969, premiera 1990).
JIRI MENZEL przyjął zaproszenie na Festiwal DWA BRZEGI i będzie z nami od 4 do 7 sierpnia.

Ten cykl będzie także podstawą do dyskusji na temat adaptacji filmowych dzieł literackich z udziałem uznanych polskich pisarzy, których książki były ekranizowane w ostatnich latach.

Czuły Barbarzyńca (klub-księgarnia, który na ten czas przenosi się do Kazimierza) będzie także miejscem prezentacji znakomitych i popularnych autorów, którzy spotkają się z czytelnikami, widzami, gośćmi Kazimierza w specjalnie zaaranżowanym namiocie czynnym codziennie od 10.00 do 23.00. Spotkaniom tym towarzyszyć będą także wystawy malarstwa i grafiki .

Gościem specjalnym festiwalu będzie także wybitny reżyser i scenarzysta kina amerykańskiego BOB RAFELSON który, takimi filmami jak ”Pięć łatwych utworów” czy „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” wprowadził nowe standardy w myśleniu o sztuce filmowej. Twórczość Boba Rafelsona związana jest nierozerwalnie z Jackiem Nicholsonem. Bob Rafelson potwierdził swój przyjazd do Kazimierza.

Nowością tegorocznego festiwalu będą „Lekcje Kina”. Ten cykl otworzy 6 sierpnia Bob Rafelson.

Warsztaty reżyserskie pod hasłem „Kręcić każdy może…” z udziałem twórców kina niezależnego (którzy mają już pewien dorobek i sukcesy) będą odzwierciedleniem trendów nie tylko w polskim kinie, wynikających z faktu, że technika cyfrowa pozwala dziś prawie każdemu zmierzyć się z obrazem filmowym. Etiudy powstałe w wyniku tych warsztatów pokazane zostaną na koniec festiwalu.

Planowana współpraca z Telewizją Polską, a przede wszystkim z Programem II i TVP Kultura, pozwoli na prezentacje twórczości telewizyjnej, premierowe prezentacje cyklu dokumentów i reportaży na najbardziej aktualne tematy oraz cykl dokumentów biograficznych poświęcony wielkim Polakom XX stulecia.

Wspólnie z Programem II TVP chcielibyśmy stworzyć koncert ,który składałby się z wielkich przebojów piosenek filmowych i muzyki filmowej. Scenariusz jest w trakcie ustalania.

Na otwarcie Festiwalu 4 sierpnia w scenerii Kazimierskiego Zamku wystąpi znakomity latynoamerykański zespół Bajofondo Tango Club, którego liderem jest Gustavo Santaolalla muzyk i kompozytor, autor muzyki do filmów „Amores Perros”, „21Gramów”, „Dzienniki Motocyklowe”, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Tajemnica Brokeback Mountain”, w tym roku również laureat Oscara za muzykę do filmu „Babel”. Jego zespół składa się z siedmiu muzyków wykorzystujących szeroką gamę instrumentów, w tym niezbędny dla tanga bandoneon. Muzyce Bajofondo Tango Club towarzyszy specjalnie przygotowana projekcja multimedialna. Koncert jest przepełniony energią, która porywa wszystkich obecnych na widowni do tańca (tańczą nawet tacy , którzy … nie tańczą).

W środę, 8 sierpnia, ruiny Zamku w Kazimierzu zostaną opanowane przez muzyków baskijskich. Kepa Junkera z zespołem, w skład którego wchodzą muzycy grający na gitarze akustycznej, gitarze basowej, perkusji, trzech akordeonach, na których w wirtuozerski sposób gra Kepa Junkera i instrumencie, który teraz zdobywa świat: cialaparta, (wielkie, drewniane kłody, w które równocześnie uderza dwóch mężczyzn wielkimi drewnianymi pałkami, wydobywając niezwykłe rytmy i dźwięki). Temu koncertowi towarzyszyć będzie prezentowany w sekcji dokumentów, film „Ostatni Nomadzi” o historii i wędrówce przez świat instrumentu cialaparta.

Ponadto podczas festiwalu odbędą się także inne wydarzenia muzyczne na Zamku, koncerty muzyki jazzowej w Klubie Festiwalowym „U Michalaków”, muzyki etnicznej w „Knajpie U Fryzjera”, muzyki alternatywnej w „Amfibarze”. W Galerii Letniej przewidujemy wystawy plastyczne.

Celem Festiwalu jest także prezentacja twórców, artystów związanych z Kazimierzem oraz regionem lubelskim. A jest ich wielu, także tacy, którzy zdobyli już uznanie za granicą, na przykład Robert Kuśmirowski - jeden z najciekawszych i najaktywniejszych artystów młodego pokolenia. Zdobywca Paszportu Polityki w 2006 roku.

Jarek Koziara, autor plakatu i oprawy graficznej festiwalu, wizjoner, który w trakcie festiwalu przygotuje specjalną instalację.

W tym roku chęć współpracy z Festiwalem w Kazimierzu wyraziła, gmina Janowiec, co pozwoli na prezentacje niektórych wydarzeń Festiwalu także na drugim brzegu Wisły w niezwykle malowniczych miejscach Janowca.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • pszczółka (gość)
  czepiasz się... to jest raz w roku, będzie cudownie !!!!
 • jaga (gość)
  co to za kombinacje ? na spotkaniu z mieszkańcami pani Torbicka powiedziała że projekcja na Małym Rynku rozpoczyna sie o godzinie 22.30 a tutaj pisze że o 23 a więc coś tu jest nie tak roga pani.W takim razie niech się organizatorzy liczą że bEdą mieli małe problemy z mieszkańcami Małego Rynku.
 • Awa (gość)
  Cieszę się! Jeszcze jak się cieszę! Zapowiadają się piękne dni!
 • bodek (gość)
  Piękne bociany, czy czarne?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę