Picasso w Kamienicy Celejowskiej

zobacz więcej (8)

W Kamienicy Celejowskiej wyeksponowano grafiki kolejnego wielkiego mistrza światowej sławy. Po pracach Salwadora Dali i Henriego de Tolouse-Lautreca przyszła kolej na grafiki Picassa.

Pablo Ruiz Picasso (1881-1973) to jeden z najważniejszych artystów XX wieku - symbol nowoczesności, nowatorstwa, niespożytej weny twórczej. Nie uważał się wyłącznie za malarza – był przecież także grafikiem, rzeźbiarzem, poetą, człowiekiem teatru. Bez zahamowań sięgał po inne rodzaje twórczości: ceramikę, rzeźbę, grafikę, ilustrowanie dzieł literackich, projektowanie kostiumów teatralnych, tworzenie kolaży, a nawet pisarstwo. Jego twórczość przechodziła różne artystyczne style i trendy, m.in. kubizm, klasycyzm, realizm, surrealizm, abstrakcję. Artysta sięgał do różnych technik i praktyk warsztatowych, zaskakując pracujących z nim rzemieślników –  ceramików czy grafików – odwagą i swobodą traktowania materiału.

Picasso był także jednym z najwybitniejszych grafików XX wieku. Był artystą najbardziej wszechstronnym w całych dziejach tej sztuki - pod względem i stylistycznym, i technicznym. Posługiwał się miedziorytem i mezzotintą, akwafortą i suchorytem, akwatintą, litografią, drzeworytem i linorytem, stosował rzadko spotykane w historii grafiki tzw. miękki werniks i odprysk.

Pierwsza graficzna praca Picassa powstała w 1899 r.; potem – w przeciągu ponad 70 lat tworzenia narodziło się przeszło 2000 autorskich grafik. 40 z nich możemy podziwiać na wystawie w Kamienicy Celejowskiej. Wszystkie pochodzą ze zbiorów chorzowskiej Galerii Plus prowadzonej przez Zbigniewa Korusa.

Wystawa potrwa do 19 czerwca.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę