Perła na ekranie

Jednym z najbardziej znanych dzieł autorstwa siedemnastowiecznego malarza holenderskiego Johannesa Vermeera jest obraz "Dziewczyna z perłą" z 1665 roku, zwany też "Dziewczyna z kolczykiem", "Dziewczyna w turbanie", "Dziewczyna z kolczykiem z perły" czy "Dziewczyna w stroju antycznym".
Jego bohaterka to nieznana osoba w turbanie, oglądająca się za siebie, patrząca prosto na widza.
Jej niewinność, wieloznaczne spojrzenie, wyrażające mieszaninę zaciekawienia, lęku i oczekiwania oraz rozchylone usta - smutne i uśmiechnięte jednocześnie sprawiły, że nazwano ją holenderską Giocondą, niderlandzką Mona Lizą. Niektórzy badacze i historycy sztuki przypuszczają, że Vermeer sportretował na nim swoją najstarszą córkę. Na filmie Petera Webera bohaterka filmu, Griet oceniając swój portret mówi: "Zajrzał mi pan do duszy..."

Film Petera Webbera pod tytułem "Dziewczyna z perłą" to historia modelki przedstawionej na tym portrecie, historia obrazu Vermeera. Film oddziałuje na widza bardziej obrazem niż dialogami. Wnętrza, kolory, światło inspirowane są obrazami holenderskiego mistrza Więcej tu mówi cisza niż słowa. Nic dziwnego, skoro Vermeer nazywany jest właśnie malarzem ciszy…Reżyser pokazał, że mistrza modelkę łączyło uczucie czyste, nieśmiałe, pełne niedomówień, ale istotne, skoro wzbudziło uczucie dzikiej niemalże zazdrości żony malarza. Chociaż można by śmiało rzec parafrazując Asnyka: "Między nimi nic nie było…" Tylko dlaczego dwie perły należące do pani Vermeer na życzenie artysty zmieniły na końcu właścicielkę? To nie była zwykła wdzięczność malarza za pozowanie, zwłaszcza że w domu mistrza się nie przelewało, a pani Vermeer była bardzo przywiązana do swoich klejnotów… Jak twierdził belgijski malarz Rene Magritte: "Głównym zadaniem malarstwa jest czynienie tajemnicy świata widzialną". Takie jest zadanie sztuki w ogóle i film Webera, także dzięki wielokrotnie nagradzanym zdjęciom Eduarda Serry utrzymanym w klimacie vermeerowskim – to zadanie z powodzeniem spełnia.


Dziewczyna z perłą
Wielka Brytania - Luksemburg, 2003, 99 min.
Tytuł oryginalny: Girl with a Pearl Earring
Reżyseria: Peter Webber
Scenariusz: Olivia Hetreed na podstawie powieści Tracy Chevalier "Dziewczyna z perłą"
Zdjęcia: Eduardo Serra
Muzyka: Alexandre Desplat
Scenografia: Ben Van Os
Producenci: Andy Paterson, Anand Tucker, Jimmy de Brabant
Produkcja: Archer Street – Inside Track – Delux Productions
Występują: Colin Firth, Scarlett Johansson, Tom Wilkinson, Judy Parfitt, Cillian Murphy
Nagrody: Brązowa Żaba dla Eduardo Serry na festiwalu Camerimage, 2003; MFF w San Sebastian – nagroda za zdjęcia, 2003; MFF w Wenecji – nagroda za zdjęcia, 2003
Dystrybucja: ITI Cinema

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę