Pejzaże Iriny Zdanowskiej

Skomentuj (2)

"Jeżeli nad częścią rysunków unosi się duch Muncha [...], to jest to duch oswojony, ocieplony, przefiltrowany przez inną wrażliwość” – tak o pracach artystki pisał „Dziennik Polski”. Na wernisaż rysunków Iriny Zdanowskiej 22 czerwca o godz. 15.00 zaprasza Biblioteka Miejska.

Wernisaż "Moje pejzaże", na którym można będzie zobaczyć rysunek tuszem tej światowej sławy artystki Iriny Zdanowskiej, odbedzie się 22 czerwca o godz. 15.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.

Irina Zdanowska ukończyła studia w Instytucie Architektury w Moskwie, dyplom uzyskała w 1976 r. Pracowała w pracowniach konserwacji zabytków w Warszawie. Od 1984 roku zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

Dorobek artystyczny Iriny Zdanowskiej to wystawy indywidualne, m.in.

  •  w Manufacture des Tabacs  - "Carrefour de l'Europe"  - wystawa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, Nantes we Francji,
  • w Robinson Hall, Galeria Uniwersytetu Rutgers (Bush Campus), New Brunswick, NJ w USA,
  • w Gallery of Polish American Art Society, Manhattan w Nowym Jorku
  • w Galerii u Frycza w Krakowie

oraz prezentacje i pokazy  w Warszawie.     

Artystka ma na swoim koncie również wystawy zbiorowe, tj. :

  • "Peinture et dessin", Absidial, Nantes we Francji,
  • "Bazar", Vmiestie w Moskwie,
  • "Drawings", Stadt Museum, Getynga w Niemczech,
  • wystawa pokonkursowa "Codzienność  - Metafora  - Metonimia", Galeria Pisma Artystyczno-Literackiego w Krakowie,
  • "Asocjacje 2", Galeria Alicji i Bożeny Wahl w Warszawie,
  • II Ogólnopolska Wystawa Pokonkursowa "Impresje Polskie" im B. J. Jamontta w Toruniu,

oraz  prace w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej, na Zamku Ujazdowskim w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych. Dokumentacja prac Iriny Zdanowskiej znajduje się w kartotece Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz w Zachęcie w Warszawie.

Więcej o Irinie Zdanowskiej i jej pracach – tutaj.

Dziennik Polski o pracach artystki w 2004 r. pisał: "Jeżeli nad częścią rysunków unosi się duch Muncha [...], to jest to duch oswojony, ocieplony, przefiltrowany przez inną wrażliwość. Czerń tuszu i biel kartonu (ze wszystkimi niuansami, jakie można osiągnąć drobnymi znakami, delikatną kreską, kropkami itp.) wystarczają artystce do osiągnięcia napięć i temperatur, oswajania spraw ostatecznych i czynienia groźną codzienność-niby zwyczajną, ale niekoniecznie."

Wystawę można będzie oglądać do 1 sierpnia w godzinach pracy biblioteki, tj. poniedziałek-piątek 9.00 - 17.00 oraz sobota 10.00 - 14.00

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę