Pasje i twórczość Pawła Doraczyńskiego

Skomentuj (3)
W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym trwa wystawa pt. „Pasje i Twórczość Pawła Dobraczyńskiego”, na której można zobaczyć część dorobku artysty.
Paweł Doraczyński mieszka w Kazimierzu Dolnym, od 2004 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Sztuką interesuje się od najmłodszych lat, to ona pozwala uciec od codziennych problemów i trosk, to w niej zamyka swoje emocje i pragnienia, które nieraz tak trudno wyrazić.

Jako młody chłopiec interesował się rzeźbą, potem w jego życiu pojawiła się kolejna pasja, która towarzyszy mu do dziś. Jest nią muzyka. Kiedyś grał w nieistniejącym dziś zespole „Kruki”. Teraz często grywa na gitarze, ale już tylko dla siebie. Zawsze marzył o gitarze basowej, nigdy jednak nie mógł sobie na taki instrument pozwolić. Postanowił więc, że sam stworzy taką gitarę i udało mu się. Znawcy twierdzą, że nie odbiega ona jakością od instrumentów firmowych.

Paweł Doraczyński na swoim koncie ma również epizod aktorski. Jest on głównym bohaterem filmu opowiadającym o rozumieniu świata, o świadomości przeznaczenia i o głębokiej wierze Anielski orszak”, zrealizowanego dla TVP1.

W wieku dwudziestu kilku lat Paweł Doraczyński zaczął interesować się wikliną i plecionkarstwem. Dziś z wikliny potrafi wykonać wszystkie tradycyjne wyroby. Meble, takie jak fotele, krzesła, stoły czy sofy wykonuje głównie z wikliny białej, nie gotowanej. Jak sam przyznaje, najchętniej wyplata w surowej, naturalnej wiklinie, która rośnie tuż za jego domem. Rękodzieło pana Pawła cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest on laureatem kilku konkursów na współczesną sztukę ludową, a jego prace pokazywane są w całej Polsce, a nawet poza jej granicami.

Wystawa „Pasje i Twórczość” Pawła Doraczyńskiego potrwa do końca grudnia br., a odwiedzać ją można w godzinach pracy biblioteki: 9.00 – 17.00, w soboty: 9.00 – 13.00.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę