Odliczanie już się zaczęło...

Skomentuj (2)
Miasteczko powoli zaczęło odliczać dni dzielące je od festiwalu. Jeszcze tu nieco sennie i nic nie wskazuje na to, że już niedługo ulice zapełnią tłumy miłośników kina z różnych stron Polski. Ale wystarczy zapytać się w dowolnym miejscu o kwatery na początek sierpnia, by w większości miejsc usłyszeć jedną i tę sama odpowiedź: Na festiwal nie ma już wolnych miejsc.
Już na terenie zespołu Szkól, gdzie zawsze w sierpniu stały niebieskie kinowe namioty już rozpoczął się montaż kinoteatrów. Przyjechały tiry z halami namiotowymi, z widownią do dużego i do małego namiotu. W pierwszej kolejności uzbrojone zostaną te dwa największe polowe kina, ale dostosowane do współczesnych standardów – z oświetleniem, z klimatyzacją, z wielopoziomową widownią. W ciągu niespełna 12 dni na pustym boisku powstaną ogromne hale kinowe gotowe na przyjęcie miłośników kina.

Ceremonia otwarcia I Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi rozpocznie się 4 sierpnia o godzinie 17:45 filmem Giuseppe Tornatore „Nieznajoma”, porównywanym do najlepszych filmów Hitchcocka. Muzykę do filmu napisał Ennio Morricone.

Po filmie na Zamku o godzinie 21.00 odbędzie się koncert Gustavo Santaolalla – ur. w 1952 r. argentyńskiego muzyka, kompozytora muzyki filmowej, dwukrotnego zdobywcy Oscara - 2006 za Tajemnica Brokeback Mountain oraz 2007 za Babel. W dorobku ma również Złoty Glob za pochodzącą z Tajemnicy Brokeback Mountains piosenkę A Love That Will Never Grow Old, a także nagrodę BAFTA za muzykę do filmu Dzienniki motocyklowe.

„Nieznajoma” to nie jedyna premiera, jaką będą mieli okazję zobaczyć widzowie Festiwalu. W programie znalazło się 9 pokazów premierowych filmów, reprezentujących kino autorskie. Część z prezentowanych tytułów nie ma jeszcze polskiego dystrybutora. Festiwal zakończy uroczysty premierowy pokaz filmu „Zakochany Molier” (reż. Laurent Tirard), w kinach od 17 sierpnia. Do Kazimierza przyjedzie znakomita włoska aktorka Laura Morante, grająca w tym filmie jedną z głównych ról.

Seanse filmowe odbywać się będą zgodnie z ideą festiwalu – po obu brzegach Wisły – w Kazimierzu i Janowcu. Funkcję kina na czas festiwalu przejmą nie tylko namioty, ale również janowiecka zabytkowa Stodoła i kazimierski Zamek, gdzie pod gwiazdami będą pokazy filmów z cyklu Kocham kino. Zamek będzie również miejscem koncertów – oprócz Gustavo Santaolalla wystąpi tu z jedynym koncertem w Polsce Kepa Junkera z Hiszpanii, wybitny muzyk baskijski, uznawany przez Pedro Almodovara za jednego z najciekawszych baskijskich twórców, zaproszony przez tego reżysera do współpracy przy filmach „Volver”, „Porozmawiaj z nią”.

Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi miłośnicy kina będą mieli okazję zobaczyć retrospektywę filmów kultowego amerykańskiego reżysera Boba Rafelsona ("Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”), który przyjedzie do Miasteczka. Ucztą dla kinomanów będzie także pokaz dzieł filmowego duetu: Bohumil Hrabal i Jiri Menzel, którego także w Kazimierzu nie zabraknie. Spośród wielu propozycji festiwalowych polecamy lekcje kina. W jednej z nich, pt. "Spowiedź reżysera filmowego” wezmą udział; Bob Rafelson, Wiesław Saniewski i Andrzej Titkow.

Znajdzie się także miejsce dla teatru, literatury, sztuk plastycznych i wideo-artu.

Sprzedaż biletów na projekcje filmowe (w Dużym Kinie – 12 zł, w Małym Kinie – 8 zł)oraz koncerty rozpocznie się 3 sierpnia o godz. 10:00, w kasach, które będą znajdowały się na terenie Zespołu Szkół im. J. Koszczyca-Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej 9. Nie będzie za to rezerwacji biletów ani karnetów. Seanse na Małym Rynku będą bezpłatne. Wstęp na filmy z cyklu "Kocham kino” - za symboliczną złotówkę na renowację zamków w Kazimierzu i Janowcu. Koncerty w klubie festiwalowym będą bezpłatne, ceny biletów na koncerty na zamku w Kazimierzu i Janowcu podane zostaną po 25 lipca.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę