Obrazy z Syracuse

W bibliotece Le Moyne College w Syracuse w stanie Nowy Jork wiszą obrazy przedstawiające sceny z historii Polski, wśród nich płótno, na którym Bolesław Chrobry wita Ottona III podążającego do grobu świętego Wojciecha oraz inne - z odsieczą wiedeńską.

To prace polskich artystów wykonane na zamówienie rządu polskiego z przeznaczeniem na  Światową Wystawę Handlu w Nowym Jorku, gdzie zawisły w honorowej części polskiego pawilonu na Fresh Meadows w 1939 r. Po wystawie dotąd nie powróciły do Polski.

Płótna o tematyce historycznej wykonane zostały w Kazimierzu nad Wisłą przez członków Bractwa św. Łukasza w 1938 r. Nad „Bolesławem Chrobrym z cesarzem Ottonem III u grobu św. Wojciecha”, „Chrztem Litwy”, „Neminem Captivabimus - czyli nadaniem przywileju jedlińskiego”, „Unią Lubelską”, „Konfederacją Warszawską”, „Odsieczą Wiedeńską” i „Konstytucją 3 maja” pracowało 9 artystów - Bernard Frydrysiak, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejowski, Eliasz Kanarek, Jeremi Kubicki, Antoni Michalak, Stefan Pluzański, Janusz Podoski, Tadeusz Pruszkowski.

O powstaniu tych obrazów oraz o malujących je artystach opowiada fabularyzowany dokument Michała Dudziewicza "Łukaszowcy N.Y. 39`". Film poza ambicjami artystycznymi, próbuje wpłynąć na dalsze losy wspomnianych dzieł członków Bractwa Świętego Łukasza. Stąd znalazły się tu wypowiedzi  p.o.  Ambasadora RP w USA pana Bogusława Winyda, przedstawicieli Polonii, a także rektora uczelni Le Moyne College.  Czy ta produkcja przyczyni się do powrotu prac do Polski? Czas pokaże.

Na razie na początku bieżącego roku film "Łukaszowcy N.Y. 39`" mieli okazję obejrzeć kazimierzacy w dworku należącym dziś do syna jednego z łukaszowców – Antoniego Michalaka. To była kazimierska premiera tego obrazu filmowego, do którego zdjęcia kręcono w Miasteczku w ubiegłym roku w wielu miejscach, które dały się ucharakteryzować na przedwojenny Kazimierz. Można powiedzieć, że była to właściwa premiera w Polsce – film pokazano wprawdzie w telewizyjnej Dwójce w grudniu 2005 r., ale w porze tak późnej, że obejrzeć go mogli zapewne tylko nieliczni.

Zobacz również: http://michalak.kazimierzdolny.pl/

Skomentuj


Mapa

Galerie

DOM MICHALAKÓW - GALERIA


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2019? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2019.
Pokaż stopkę