Obrazy z Syracuse

W bibliotece Le Moyne College w Syracuse w stanie Nowy Jork wiszą obrazy przedstawiające sceny z historii Polski, wśród nich płótno, na którym Bolesław Chrobry wita Ottona III podążającego do grobu świętego Wojciecha oraz inne - z odsieczą wiedeńską.

To prace polskich artystów wykonane na zamówienie rządu polskiego z przeznaczeniem na  Światową Wystawę Handlu w Nowym Jorku, gdzie zawisły w honorowej części polskiego pawilonu na Fresh Meadows w 1939 r. Po wystawie dotąd nie powróciły do Polski.

Płótna o tematyce historycznej wykonane zostały w Kazimierzu nad Wisłą przez członków Bractwa św. Łukasza w 1938 r. Nad „Bolesławem Chrobrym z cesarzem Ottonem III u grobu św. Wojciecha”, „Chrztem Litwy”, „Neminem Captivabimus - czyli nadaniem przywileju jedlińskiego”, „Unią Lubelską”, „Konfederacją Warszawską”, „Odsieczą Wiedeńską” i „Konstytucją 3 maja” pracowało 9 artystów - Bernard Frydrysiak, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejowski, Eliasz Kanarek, Jeremi Kubicki, Antoni Michalak, Stefan Pluzański, Janusz Podoski, Tadeusz Pruszkowski.

O powstaniu tych obrazów oraz o malujących je artystach opowiada fabularyzowany dokument Michała Dudziewicza "Łukaszowcy N.Y. 39`". Film poza ambicjami artystycznymi, próbuje wpłynąć na dalsze losy wspomnianych dzieł członków Bractwa Świętego Łukasza. Stąd znalazły się tu wypowiedzi  p.o.  Ambasadora RP w USA pana Bogusława Winyda, przedstawicieli Polonii, a także rektora uczelni Le Moyne College.  Czy ta produkcja przyczyni się do powrotu prac do Polski? Czas pokaże.

Na razie na początku bieżącego roku film "Łukaszowcy N.Y. 39`" mieli okazję obejrzeć kazimierzacy w dworku należącym dziś do syna jednego z łukaszowców – Antoniego Michalaka. To była kazimierska premiera tego obrazu filmowego, do którego zdjęcia kręcono w Miasteczku w ubiegłym roku w wielu miejscach, które dały się ucharakteryzować na przedwojenny Kazimierz. Można powiedzieć, że była to właściwa premiera w Polsce – film pokazano wprawdzie w telewizyjnej Dwójce w grudniu 2005 r., ale w porze tak późnej, że obejrzeć go mogli zapewne tylko nieliczni.

Zobacz również: http://michalak.kazimierzdolny.pl/

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Mapa

Galerie

DOM MICHALAKÓW - GALERIA


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2018/2019? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę