"Nieznajoma" na otwarcie festiwalu filmów

Goście Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jako pierwsi w Polsce obejrzą „Nieznajomą“, najnowszy film Giuseppe Tornatore. Uroczystość otwarcia odbędzie się 4 sierpnia o godz. 17:30 w Kazimierzu Dolnym w obecności m.in. Boba Rafelsona oraz Jiriego Menzla.
„Nieznajoma” to nie jedyna premiera, jaką będą mieli okazję zobaczyć widzowie Festiwalu. W programie znalazło się 9 pokazów premierowych filmów, reprezentujących kino autorskie. Część z prezentowanych tytułów nie ma jeszcze polskiego dystrybutora. Festiwal zakończy uroczysty premierowy pokaz filmu „Zakochany Molier” (reż. Laurent Tirard), w kinach od 17 sierpnia.

„Nieznajoma“ („La Sconosciuta“ /„The Unknown“)
reżyseria: Giuseppe Tornatore („Malena“, „Cinema Paradiso“, „Czysta formalność“)
obsada: Claudia Gerini („Pasja“, „Pod słońcem Toskanii“)
Kseniya Rappoport („Anna Karenina”)
Michele Placido („Ośmiornica”)
Dystrybucja w Polsce: SPInka
Produkcja: Włochy 2006
Irina stara się prowadzić normalne życie w słonecznej Italii. Jej spokój i uległość to jednak tylko pozory. Z niejasnych powodów z okien swojego domu dziewczyna obserwuje rodzinę mieszkającą naprzeciwko. Zdobywa pracę sprzątaczki w ich domu. Wdziera się do ich świata. Wykorzystując chwilowy kryzys w życiu gospodarzy zjednuje sobie przyjaźń ich małej córeczki. Staje się jasne, że dziewczyna realizuje pewien plan.

Zachodni krytycy filmowi zgodnie porównują „Nieznajomą“ do najlepszych filmów Hitchcocka:
„Wielkie brawa dla Giuseppe Tornatore.”
LA STAMPA
„Muzyka Ennio Morricone to jeden z jego najlepszych filmowych soundtracków.”
SCREEN
„Thriller nawiązujący klimatem do filmów Hitchcocka.”
SCREEN

„Zakochany Molier“ („Molière“)
reżyseria: Laurent Tirard
obsada: Romain Duris („Smak życia“),
Laura Morante („Pokój syna“),
Ludivine Sagnier
Dystrybucja w Polsce: Monolith Plus
Produkcja: Francja 2006
Film Laurenta Tirarda („Molier”) to świeże spojrzenie na geniusza francuskiej komedii. Filmowcy postanowili odejść od posągowego traktowania Jean-Baptiste’a Poquelina, koncentrując się na okresie jego życia, który pozostaje zagadką dla biografów. Co działo się po zniknięciu 22-letniego dramatopisarza? Czy mógł wtedy spotkać pierwowzory swoich słynnych postaci? I wreszcie – czy przygody z tego zagadkowego okresu zainspirowały wielkie namiętności, w które obfitują komedie Moliera? Twórcy osiągnęli swój cel, widzowie „Moliera” zapominają o ciężarze historycznym dzieła i świetnie się bawią. Bohater jest pełnym uroku, pasji i temperamentu mężczyzną, który uwodzi bez trudu wszystkie znajdujące się wokół niego panie. Dużo w tym zasługi aktora, doskonale znanego i u nas ze „Smaku życia” i „Gadjo dilo”, niezwykle przystojnego młodego Francuza Romaina Durisa.

Molier dbał o dużą widownię i walczył o sukces, jak moglibyśmy dziś powiedzieć… miał niezwykły zmysł marketingowy, pewnie ucieszyłby go fakt, że najnowszy film z nim jako głównym bohaterem, tylko we Francji obejrzało ponad milion widzów!

Molier – to jemu zawdzięczamy ulubiony gatunek komedii obyczajowej, który teraz uprawiają tacy mistrzowie jak Woody Allen czy Gregor Vigneron.

Film trafi do kin w całej Polsce 17 sierpnia.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę