Najpiękniejszy z Zamku i Baszty? Sprawdźmy!

Skomentuj (16)

zobacz więcej (6)

Mamy piękne babie lato. Kazimierz o tej porze jest najpiękniejszy. Szczególnie, jeśli podziwiać go z punktów widokowych. Wśród nich najważniejsze to oczywiście – Zamek i Baszta. Oba zabytki na Wzgórzu Zamkowym dostępne będą już w ten weekend!

Zapowiadanych terminów otwarcia Zamku i Baszty było kilka. I wszystkie – odwołane. Teraz, kiedy ogłoszono, że Zamek i Baszta będą udostępnione turystom w połowie października, nikt nie brał tego poważnie.

- Nie uwierzę, jak nie zobaczę. Ile tych otwarć już było: 5, 6? W tym roku miały być co najmniej 2 - pisał @Kosz w komentarzu pod artykułem „Wzgórze Zamkowe zwiedzimy jeszcze w październiku”.

A tu – niespodzianka. Zamek i Baszta mają być dostępne już w najbliższy weekend 18 – 19 października i to na początek – bez opłat! Zamkowe wrota otwarte zostaną punktualnie o godzinie 10.00, by gościć zwiedzających do godziny 18.00.

Po bezpłatnych zamkowych dniach otwartych oba obiekty będą udostępniane najprawdopodobniej jedynie w weekendy, także zimą. Bilet wstępu kosztować będzie 5 zł. Na razie nie przewiduje się żadnych zniżek, chociaż – jak obiecuje dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, który będzie zarządzać obiektami na Wzgórzu Zamkowym – w sezonie 2015 r. pojawią się także bilety ulgowe.

Zamek i Basztę na razie obsługiwać będą pracownicy KOKPiT-u, w najbliższy weekend na Zamku pracować będzie nawet sam dyrektor, ale w planach jest zatrudnienie specjalnej ekipy. Stosowne ogłoszenia pojawić się mają wkrótce.

- Oficjalne, huczne otwarcie przewidujemy na rozpoczęcie sezonu turystycznego 2015. Już zgłaszają się do nas agencje artystyczne zainteresowane organizowaniem imprez na zamku” – mówi dyrektor KOKPiT Mariusz Płoszaj-Mazurek.

 

Remont Zamku rozpoczął się w 2010 roku i od tej pory obiekt pozostawał niedostępny dla zwiedzających.

- W czasie remontu tego średniowiecznego obiektu, odkryto nowe pomieszczenia i wiele cennych znalezisk – czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Kazimierz Dolny. – Nieprzewidziane odkrycia i ich zabezpieczenie wprawdzie znacznie przedłużyły remont, ale pozostaną dla przyszłych pokoleń wraz z wielotomową dokumentacją z badań geologicznych i architektonicznych. Nasz zamek ma ponad 600 lat i to pierwszy tak duży remont od czasu jego zniszczenia podczas potopu szwedzkiego w II poł. XVII w. Prace zajęły sporo czasu, ale ta inwestycja zabezpieczyła Zespół Zamkowy, jeden z najstarszych zabytków w Kazimierzu, na wiele dziesięcioleci.

Dni otwarte Zespołu Zamkowego już w ten weekend 18 – 19 października w godzinach 10.00 – 18.00. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • kolo bis
  Witaj @Pijany:-),
  a dlaczego tylko na czas wyborów?
 • pijany znad Grodarza
  Byłem. . Ludzie. Same historyczne, a ta siekiera? Może by tak na czas wyborow UKRYĆ psiakrew ?
 • kolo 2
  A i od dołu można popatrzeć
 • kolo 2
  I nowinki są.
 • kolo 2
  No, pięknie jest.
 • kolo
  @Pijany, wrócisz jak Cię znam :-)
 • pijany znad Grodarza
  @Redakcja.
  To dlaczego iniemożliwiacie dyskutować pod artykułem "O tym, co było, jest i będzie "
  , a te które były USUNIETO.
  Mój wpis własnie dotyczył prośby Burmistrza i pan z GEO coby zgłaszać propozycję. Przychylilem sie do próśb, a Wy bez pardonu wymazaliście moja propozycje, a było ona całkiem , całkiem. Widzę, że nie ma sensu komentować Waszych artykołów. Piszcie Sobie, i Muzom. Zostańcie z Bogiem.
 • Redakcja
  @Pijany znad Grodarza: nasze działania wynikają z zapisów regulaminu dyskusji na portalu. Jeżeli chciałby Pan dodać jakiś nowy wątek, zgłosić problem, zapraszamy do tradycyjnego kontaktu z redakcją - redakcja@kazimierzdolny.pl
 • pijany znad Grodarza
  @ Redakcja
  "Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy związane z artykułem o Wzgórzu Zamkowym."
  To dlaczego ZAMYKACIE tematyczne komentarze pod stosownymi artykułami?
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy związane z artykułem o Wzgórzu Zamkowym.
 • Samuraj
  Pamiętam jak hucznie otwierano Trasę Łazienkowską w Warszawie na 22 lipca, a potem zamykano żeby coś dobudować, albo doremontować. Wszystkie tamte budowy trzeba budować od nowa, albo wyburzać.
 • Gosia
  Oj tam! Oj tam! Nadejszła wielkopomna chwiła i ja się cieszę, bo wreszcie Kazimierz odzyskał "utracone" na parę lat
  zabytki!
 • pijany znad Grodarza
  @ Kosz.
  " Polak potrafi"
 • wiesio
  Nareszcie otwarcie,ale ile ten remont kosztowal
 • kazimierzanka


  Do Kosz - Kazimierz Dolny Ciesz się na zapas zawsze to odrobina szczęścia...Łut szczęścia w Kazimierzu :)
 • kosz
  No wiecie co, by o mnie pisać w artykule :) Moje zwątpienie jednak miało jakieś podstawy, bo sami ile to już razy pisaliście o otwarciu zamku. Chociaż nie ma co się cieszyć, bo przecież jeszcze otwarty nie został :)

Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę