Na starych fotografiach

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Unikalne fotografie prezentujące uroki przedwojennego Krzemieńca, gdzie podobnie jak w Kazimierzu Dolnym istniała  kolonia artystyczna, zobaczymy na wystawie "Ludwik Gronowski. Fotografia. Krzemieniec 1930-1939". Wernisaż już w najbliższą niedzielę 14 kwietnia o godzinie 12.00 w Kamienicy Celejowskiej.

 

Na wystawie w kamienicy Celejowskiej zaprezentowane zostanie około 80 unikalnych fotografii przedwojennego Krzemieńca autorstwa Ludwika Gronowskiego (1904-1945). Zobaczymy widoki niezwykle pięknie położonego wołyńskiego miasteczka nad rzeką Ikwą u stóp góry Bony z zamkiem na szczycie, a także portrety jego mieszkańców. Nic dziwnego, że ściągali tu licznie artyści, w tym fotograficy – związany z Liceum Krzemienieckim Ludwik Gronowski oraz Henryk Hermanowicz i Stanisław Sheybal.

 

Ludwik Gronowski w latach 1930-1939 działał w Krzemienieckiego Towarzystwie Fotograficznym. Wystawiał w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Antwerpii, Pradze, Wiedniu, Béthune we Francji, Philadelphii, Chicago, Nowy Jorku w USA, a także w kraju: w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Równem, Tarnowie, Grudziądzu i oczywiście w Krzemieńcu. Większość z jego prac sygnowana jest godłem „Camera obscura”. Fotografie wykonywał w swoich ulubionych technikach: brom, bromolej, carbo i przetłok.

 

Wystawa, która uświetnia tegoroczne obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, czynna będzie do 31 maja.

 

Fot. z archiwum Kamienicy Celejowskiej

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2020! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2020. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę